tr ar de en fr
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Zirkonyum Porselen Kaplama

Diş onarımında uygulanan teknik ve malzemeler, doğa diş görünümünü yakalamaya yöneliktir. Doğal diş görünümüne en yakın görünümü sunan kaplama tekniklerinden biri de zirkonyum porselen kaplamadır. Doğal dişler ışığı % 70 oranında yansıtır ve % 30 oranında da absorbe eder. Zirkonyum porselen kaplama da ışığı yansıtma bakımından doğal diş ile aynı etkiye sahiptir. Uzun yıllar metal destekli olan porselen kaplamalar kullanıldı. Ancak ışığı yansıtma noktasında bu kaplamalar doğal görünümü sunamıyordu. Estetik açıdan daha doğal bir görünüm sunan zirkonyum porselen kaplamalar günümüzde en çok kullanılan kaplamalardan biri haline geldi.

Zirkonyum Porselen Kaplamaların Avantajları Neler?

Pek çok açıdan zirkonyum porselen kaplamalar daha avantajlı bir seçenek olabiliyor. Öncelikle tam bir doku dostu olması diş hekimliğinde bu malzemenin farklı alanlarda da kullanılmasını beraberinde getiriyor. Metal alt yapılar sağlamlığı ile uzun yıllar tercih edilmişti. Zirkonyum da metal malzemelere oldukça yakın bir dayanıklılık sunuyor. Aynı zamanda bu malzeme diş etlerinde renklenmeye sebebiyet vermez. Bu anlamda diş etlerinde de herhangi bir zarara yol açmıyor olması da zirkonyum porselen kaplamaların avantajları arasında sıralanabilir. Tüm bunlarla beraber zirkonyum korozyona karşı da oldukça yüksek mukavemet özelliği sergiler. Estetik bir görünüm sunmaları ve ışık geçirgenlik düzeyleri ile doğal diş görünümüne büyük ölçüde yakın olması da diğer avantajlarıdır. Kullanılan porselenler tamamen dijital ortamda hazırlanır. Bu yönüyle de hata payının minimum seviyede olduğu söylenebilir. Porselen blokların kesimi de tamamen dijital ortamda gerçekleşir.

Zirkonyum alerji yapar mı?

Alerjik etkisi olmayan bir maddedir.

Köprü diş uygulamasında zirkonyum kullanılır mı?

Evet, kullanılmaktadır.

Zirkonyum porselen kaplama nasıl doğal diş görünümü sunuyor?

Işık geçirgenliği doğal dişler ile aynıdır. Bu sayede doğal görünüm sunar.

Zamanla yapay diş görünümü oluşur mu?

Hayır. İlk günkü doğal görünümünü korur.

Zirkonyum metal alerjisi olanlarda kullanılır mı?

Metal içermeyen bir malzeme olduğundan kullanılabilir.

Zirkonyum çiğneme basıncına dayanıklı mı?

Metal malzemeler kadar dayanıklı bir maddedir.

Ağız kokusu yapar mı?

Hayır. Ağızda kokuya neden olan temizliğine dikkat edilmemesi ya da diş çürükleridir.

Kaplama yıllar sonra sararır mı?

Sararma ya da renk değişimi meydana gelmez.

Koyu renkli dişlerde zirkonyum kaplama kullanılabilir mi?

Alttan gelen rengi yansıtmama özelliğine sahip olduğundan kullanılabilir.

Zirkonyum Porselen Kaplama Fiyatları

Öncelikle bilinmesi gereken husus zirkonyum porselen kaplamaların metal olan malzemelere nazaran bir miktar daha yükse fiyata sahip olduğudur. Ancak gerek doku uyumunun olması gerekse estetik açıdan doğal görünmesi bu kaplamaların daha doğru bir tercih olmasını beraberinde getirmektedir. Zirkonyum porselen kaplama fiyatı olarak net bir rakam belirtmek yanıltıcı olabilir. Çünkü hastanın diş muayenesi yapıldıktan sonra bir fiyat belirlemesi yapılmalıdır. Elbette pek çok farklı fiyat ile karşılaşmak mümkün. Çünkü günümüzde ucuz olan ve Çin menşeli zirkonyum porselen kaplamaların kullanıldığı ortamlar da mevcut. Ancak bu porselen bloklar sağlık açısından güvenli olmayabilir. Estetik açıdan görünümü kötü ve doğal etkiden uzak olabilir. Aynı zamanda ucuz zirkonyum porselen blokların kullanım ömrünün de son derece kısa olduğunu bilmenizde fayda var. Bu anlamda ucuz porselen bloklar kişiye çok daha pahalıya mal olmaktadır. Kliniğimizde sadece kalite düzeyi yüksek ve kullanım ömrü uzun zirkonyum porselen bloklar kullanılmaktadır. Bilgi ve randevu için bizi hemen arayabilirsiniz.

İmplant Üstü Porselen Kaplamalarda Zirkonyum

Zirkonyum diş hekimliğinde pek çok alanda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kron köprü çalışmalarıyla beraber implant üstüne uygulanan porselen kaplamalarda da zirkonyum kullanılmaktadır. Zirkonyumun üzeri porselen ya da seramik malzemeler ile de kaplanabilir. Estetik açıdan hastanın doğal diş görünümüne en yakın etkiyi verecek olan malzeme kullanılabilmektedir. Diş etinden gri bir renk yansıması yapmadığı için implant üstü kaplamalarda avantajlı bir kullanım seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Zirkonyum Porselen Kaplama Kullanımı

Diş kaplamaları günümüzde oldukça fazla sayıda kişinin tercihi olmaktadır. Bazı kaplama çeşitlerinde metal malzeme kullanıldığında, hastalar ağız içerisinde bir metal tadı olmasından yakınmaktadır. Aynı zamanda metalik tadın mide bulantısına ve kusmaya neden olduğu hastalar da mevcut. Ancak zirkonyum metal içermeyen bir malzeme olduğundan asla ağız içerisinde metal tadına ya da metal kokusuna sebebiyet vermez. Diş etine tam bir adaptasyon sunabilen bu malzeme diş etlerine zarar vermediği gibi diş etlerinde renk değişimlerine ya da renk yansımalarına da neden olmaz. Zirkonyum porselen kaplamaların en büyük avantajlarından biri de sigara kullananlar için ideal olmasıdır. Çünkü bu kaplamanın yüzeyi pürüzsüzdür. Dolayısıyla üzerinde plak birikmez ve aynı zamanda sigara ve aşırı çay tüketiminin neden olduğu diş sararmalarına neden olmaz. Bu yönüyle sigara kullananların ya da çay ve kahve gibi dişte renk değimine neden olan içecekleri sık tüketenlerin zirkonyum porselen kaplamayı tercih etmelerinde fayda olacaktır.

Zirkonyum Porselen Kaplamanın Bakımı

Elbette ağız ve diş temizliğine dikkat edilmesi, zirkonyum porselen kaplamaların bakımında birinci koşuldur. Doğal bir şekilde dişlerinizi fırçalayarak temizlediğiniz gibi zirkonyum kaplamalarda da dişlerinizi yine fırçalayarak düzenli temizliğinin yapabilirsiniz.

Dişlerin arasını temizlemek için diş ipi kullanmanız gerekir. Aynı zamanda köprü altında olan bölgelerin temizliği için de superfloss kullanımı tercih edilebilir. Zirkonyum porselen kaplamalar için özel bir bakım yapmanız gerekmez. Ancak her birey gibi bu kaplamaya sahip olan kişilerin de 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne gitmesinde fayda var.

Zirkonyum Porselen Kaplamaların Kullanım Ömrü
Zirkonyum porselen kaplamaların dijital ortamda, doğal diş yapısı ile birebir aynı ölçülerde kesiliyor olması, dişe mükemmel bir uyum sağlamasını beraberinde getirir. Bu mükemmellik dişlerin arasında açıklık oluşmamasını da sağlar. Dolayısıyla bakteri oluşumu ve diş arasındaki açıklarda biriken artıklardan kaynaklanan bir diş çürüğüne neden olmaz. Kullanım süresine dair ise net bir süre belirtmek mümkün değildir. Çünkü kişiye ve kullanım şekline göre değişim gösterir. Şayet ağız ve diş bakımı ile temizliğine dikkat edilirse, Fındık kırmak gibi sert kabuklu gıdaların kabuğu dişlerle kırılmaya çalışılmazsa oldukça uzun bir kullanım ömrünün olduğundan söz edebiliriz.

Küçültülen Dişler Çürür mü?
Zirkonyum porselen kaplamaya dair hastaların en büyük endişesi dişlerin küçültülüyor olmasıyla ilgilidir. Çok sayıda kişi bu küçültmenin ileride dişte çürüme yapabileceği gibi endişeler taşır. Oysa küçültme hafif bir tıraşlama şeklinde yapılır ve dişte bundan kaynaklı bir çürüme olmaz. Aynı zamanda kanal tedavisi de gerekmez. Zirkonyum malzemenin ısı değişkenliği azdır. Bu nedenle pulpar hasar dişlerde çok daha az oranda meydana gelir. Dolayısıyla kanal tedavisine gidecek bir hasardan söz etmek mümkün olmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

İstendiğinde çıkarılabilen bir kaplama mı?

Evet, çıkarılabilir yapıdadır.

Zirkonyum kaplama nasıl çıkarılır?

Kesilerek çıkarılır ve dişe zarar vermez.

Zirkonyum kaplama çıkarılırken doku kaybı olur mu?

Dişlerde ya da diş etlerinde doku kaybı olmaz.

Metal kaplama mı, zirkonyum kaplama mı daha uzun ömürlü?

Zirkonyum kaplamalar daha uzun ömürlü kullanım sunar.

Kaplamada kullanılan yapıştırıcı sağlığa zararlı mı?

Hayır. Yıllardır tüm kaplamalarda kullanılan yapıştırıcı malzeme kullanılır.

Kaplama öncesi dişler ne kadar küçültülür?

Sadece 1 ila 2 mm arasında bir küçültme yapılır.

Uygulama sonrası sızlama olur mu?

Çok ender hastalarda birkaç saatlik hafif bir sızlama saptanmıştır.

Zirkonyum sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olur mu?

Hayır, olmaz.

Lokal anestezi uygulanır. Aşırı korku yaşayan hastalara genel anestezi de yapılabilir.

Lokal anestezi uygulanır. Aşırı korku yaşayan hastalara genel anestezi de yapılabilir.

Zirkonyum kaplamada yaş sınırı var mı?

16 yaşından sonra her yaşta uygulanabilir.

Diş eti çekilmesine neden olur mu?

Yapılan araştırmalarda neden olmadığı kanıtlanmıştır.

Diş iltihaplanmasına neden olur mu?

Hayır, olmaz.

Diş eti hastalığı olanlara uygulanabilir mi?

Öncelikle diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekir.

Diş renginden daha beyaz kaplama yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir.

Sadece ön dişler için kaplama yapılabilir mi?

Evet, ancak doğal diş rengiyle aynı ton tercih edilmelidir.

Kaplama sonrasında tüketimi yasak bir gıda var mı?

Her gıdayı tüketebilirsiniz.

Uygulamadan ne kadar sonra yemek yenir?

Hemen sonrasında yiyecek ve içecek tüketebilirsiniz.

Metal kaplama çıkarılarak zirkonyum yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir.

Zirkonyum Porselen Kaplama Nasıl Uygulanır?
Dişler diğer kaplama yöntemlerinde olduğu gibi az miktarda küçültülür. Özel ölçü maddeleri kullanılarak, ağız anatomisine uygun kaşık adı verilen malzeme ile dişlerin ölçüsü alınır. Hastanın dişine en uygun renkte olan zirkonyum laboratuvar ortamında hazırlanır. Hem alt yapı hem de üzerine eklenecek olan porselenler hazırlandıktan sonra klinikte uygulama aşamasına geçilir. Özel bir yapıştırma malzemesi kullanılarak dişe kalıcı bir kaplama yapılır. Hastanın talebine bağlı olarak zirkonyum porselen kaplamayı deneyimleme amacıyla geçici bir yapıştırma tekniği de kullanılabilir. Kaplama uygulaması tamamlandıktan sonra dişler kullanılabilir. Tüm bu işlemler hastaya anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Dolayısıyla hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Dişler küçültüldükten sonra yapılan özel kaplama ile sıcak ve soğukta diş sızlaması yaşanmasının da önüne geçilmektedir. Uygulama sonrasında dişler güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Zirkonyum Porselen Kaplama Sürecinde Yaşananlar
Kaplama tedavisi belirli bir süreci gerektirmektedir. Bu süreçte tedavi devam ederken estetik açıdan bir kaygı duymanıza gerek olmaz. Çünkü dişlere tedavi devam ederken özel bir kaplama uygulanmaktadır. Bu kaplama doğal diş görünümünüze yakın bir görünüm sergiler. Akrilik malzemeden üretilmiş olduğundan herhangi bir zarar ya da rahatsızlık vermeden kullanılabilir. Geçici bir kaplamadır ve uygulanırken bir ağrı hissedilmez. Dayanıksız bir kaplama olsa da geçici olarak tedavi sürecinde estetik açıdan beklentinizi karşılayacak bir görünüm sunar. Zirkonyum porselen kaplama tedavisi toplamda bir haftada tamamlanır. Bu süreçte ağızda farklı bir tat ya da koku hissedilmediğinden hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde yapılabilen bir kaplama tekniğidir.

Zirkonyum Porselen Kaplamalar Güvenilir mi?
Bu kaplamalar oldukça yüksek mukavemet gücüne sahiptir. Metal kaplamalar kadar dayanıklı olduklarından çiğneme esnasında basıncın en fazla olduğu arka dişlerde dahi güvenle tercih edilebilirler. Porselen kaplamalara nazaran kırılma olasılıkları çok daha düşüktür. Zira kırılma meydana gelse dahi değiştirilebilen ve yenilenebilen bir kaplamadır. Aynı zamanda metal kaplamalara göre esneme oranı daha azdır. Esnemenin az olması kırılma olasılıklarını da minimuma indirger. Elbette kırılma olasılığı bulunur. Ancak normal bir dişin kırılma olasılığı ile zirkonyum porselen kaplamanın kırılma olasılığı aynıdır. Düşme ihtimali ise dişte çürüme olması ve doku kaybının yaşanması ile birlikte görülebilir. Bu durumda diş onarılır ve yeniden kaplama yapılabilir.

Zirkonyum Porselen Kaplamanın Dezavantajları
Bu kaplama tekniğinin herhangi bir dezavantajından söz edilemez. Pek çok farklı kaplama tekniğinde yaşanan sıkıntıları tamamen ortadan kaldırıyor olması, güvenle tercih edilmesini de beraberinde getirmektedir. Sadece uzun ve diş olmayan aralıklarda zirkonyum kaplamanın kırılma olasılığı bir hayli yükseldiğinden bu yapıda olan hastalara önerilmez. Diş etlerinde metal kaplamalar nedeniyle yansıyan gri renklenme bu kaplamada görülmediği için sadece diş görünümü değil, diş eti görünümünde de zirkonyum porselen kaplamaların bir dezavantajı yoktur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (55 oy, ortalama: 4,56 / 5)
Loading...

Bir cevap yazın