Yüz ve Vücut Benleri

Benler, hem yüz bölgesinde hem de vücutta bulunabilen, renkleri cilt renginden daha koyu olmakla birlikte değişebilen iyi huylu tümörlerdir. Çoğu zaman benlerin bir zararı olmaz ama kimi durumlarda vücuttan çıkarılması gerekebilir. Sağlığa herhangi bir zararları olmadığı için tedavi edilmelerine de gerek kalmaz. Zira toplumda benler bir cilt rahatsızlığı olarak da algılanmaz. Bazı benler çeşitli riskler içerebilir. Bu durumda alınması zaruri olabilir. Bazen görüntü açısından kişide rahatsızlık uyandıran benlerin de çıkarılması gerekebilir.

Yüz ve Vücut Benleri Nasıl Çıkarılır?

Nevüs olarak adlandırılan yüz ve vücut benlerinin çıkarılması cerrahi bir müdahale olsa da aslında cerrahi bir operasyon değildir. Steril bir ortamda, kolay ve hızlı bir şekilde benler vücuttan çıkarılabilir. Bu işlem hijyenik bir muayene ortamında dahi kolaylıkla yapılabilir. Ben kenarına küçük bir kesi uygulanır ve nevüs dokusu çıkarılır. Vücuttaki benlerin çıkarılmasının kansere neden olduğu tamamen söylentiden ibarettir. Şayet ben kanserli ise yani kötü huylu bir tümörse vücuttan çıkarılıp çıkarılmaması önemli olmaz. Kişide zaten kanser mevcut demektir. Ancak iyi huylu bir benin vücuttan çıkarılması asla cilt kanserine ya da başka bir kansere sebebiyet vermez. Sadece tek bir seans içerisinde birden fazla sayıda ben vücuttan alınabilir. Tek bir ben alınması için de cerrahi işlem gerçekleştirilebilir. Kliniğimizde kanserli ben alımı da yapılmaktadır. Alınan ben patolojik incelemeye gönderilebilir ve kanser tedavisi planlamasının bu doğrultuda yapılması sağlanabilir.

Yüz ve vücut benlerini aldırınca iz kalır mı?

Belirsiz bir iz kalabilir. Ancak bu iz zamanla cilt rengini alacaktır.

Ben aldırmak vücuttaki ben sayısında çoğalmaya neden olur mu?

Benin vücuttan çıkarılması ben çoğalmasına neden olmaz. Farklı nedenlerle yeni benler çıkabilir.

Aldırılan benin yerinde yeniden ben çıkar mı?

Pek görülen bir durum değildir.

Yüz ve vücut beni çıkarılması acı verir mi?

Lokal anestezi uygulandığından acı hissedilmez.

Yüz ve vücut benleri alındığında ağrı oluşur mu?

Bu işlem sonrasında ağrı oluşmaz, basit bir müdahaledir.

Benlerin tehlikeli olup olmadığını nasıl anlarım?

Vücudunuzdaki benlerin mutlaka dermatolog tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Çok küçük ebattaki benler alınabilir mi?

Elbette. Milimetrik benler de vücuttan çıkarılabilir.

Ben aldırma işlemi hastanede yatışı gerektirir mi?

Hayır. Aynı gün hasta günlük hayatına dönebilir.

Her ben vücuttan çıkarılır mı?

Türü ne olursa olsun, tüm benler vücuttan alınabilir.

Yüz ve Vücut Beni Neden Çıkarılır?

Pek çok nedene bağlı olarak benlerin vücuttan çıkarılması istenebilir ya da gerekebilir. En yaygın neden ise kişinin beni ya da benleri vücudunda görmek istememesidir. Özellikle yüz bölgesi, boyun, kollar ve bacaklar gibi dışarıdan görünebilen benler kişide rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle alınması isteği doğabilir. Bunun dışında kanser şüphesinin olması durumunda da benlerin alınması gerekebilir. Patolojik inceleme için benin çıkarılması gerekir. Bazı durumlarda da ben üzerinde değişim meydana gelir. Bu değişim hekim tarafından şüpheli bulunursa, kanser oluşmaması amacıyla yani önlem olarak benin çıkarılması istenebilir.

Yüz ve Vücut Beni Aldırma Fiyatları

Ben çok farklı formlarda vücutta konumlanabilir. Et beni olarak adlandırılan daha dolgun benlerin yanı sıra pürüzsüz de olsa ciltte leke şeklinde beliren ben türleri de mevcuttur. Vücuttan çıkarılması istenen benin durumuna, türüne ve vücudun hangi bölgesinde yer aldığına bağlı olarak yüz ve vücut beni aldırma fiyatı değişecektir. Öncelikle ben aldırmak isteyen kişinin muayene edilmesi gerekir. Muayene sonrasında net fiyat bilgisi verilebilir. Muayene için kliniğimizi hemen arayabilirsiniz.

İyileşme Süreci…
Ben aldırma işlemi cerrahi bir işlem olmakla birlikte ameliyat gerektirmez. Fakat nevüs dokusunun vücuttan çıkarılması için çok küçük bir kesi uygulanması gerekir. Kişinin işlem esnasında acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Çünkü müdahale öncesinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Ardından neşter ile kesi yapılarak ben çıkarılır. Genellikle işlem sonrasında dikiş atılması gerekmez. Anca bazı hastalarda ben geniş bir alanı kapladığından nevüs dokusunun çıkarılmasının ardından dikiş uygulamasına da ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda pansuman yapılması da gerekecektir. İşlem tamamlandığında hasta hemen günlük yaşantısını sürdürebilir ve işe gidebilir. Ben aldırma işlemi klinik istirahat gerektirmez.

Bende Nasıl Bir Değişiklik Olursa Aldırmak Gerekir?
Öncelikle bilinmesi gereken husus yüz ve vücutta yer alan benlerin mutlaka bi hekim tarafından kontrol edilmesi gerektiğidir. Her ne kadar iyi huylu lezyonlar olsa da benler zamanla değişim sürecine girebilir ve kanser hücresine dönüşebilir. Kanserde erken teşhis büyük önem taşır. Bu nedenle vücudunda ben bulunan kişilerin mutlaka düzenli olarak benlerin kontrol edilmesini sağlaması gerekir. Bunun dışında benlerde bazen patolojik inceleme ihtiyacı doğabilir. İşte bu durumda benlerin alınması gerekir. Bu değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Asimetrik görünüm
  • Kenarlarda düzensizlik
  • Sıra dışı bir renkte olması
  • Üzerinde kabuklanma oluşması
  • Kanama olması
  • Kaşıntı olması
  • Etrafında kızarıklık
  • 6 mm’den daha fazla büyümesi
  • Üzerinde kıllanma olması

Şayet yüz ya da vücuttaki benlerde bu değişimlerden herhangi biri oluşursa derhal benin alınması ve patolojik incelemeye gönderilmesi gerekir.

Sadece Şüpheli Benler mi Çıkarılmalı?

Aslında vücuttan benlerin çıkarılması genellikle kişinin görmek istememesinden kaynaklanıyor olsa da farklı amaçlarla da bu benlerin alınması gerekebilir. Lezyonların masum olması benlerin mutlaka vücutta kalması gerektiği anlamına gelmez. Benlerin yapısı kadar vücudun neresinde bulunduğu da son derece önemli olabilmektedir. Çünkü bazı bölgelerde konumlanmış olan benler sürekli olarak travmaya maruz kalabilir. Bu durumda benlerde kanama gibi riskli durumlar ortaya çıkabileceği için alınması en doğru seçim olacaktır. Saçların içerisinde yer alan benler saç taranırken sürekli tarağa takılır. Bu durumda alınması daha mantıklı bir yol olur. Aynı durum sakal ve bıyık bölgesinde yer alan yüz benleri için de geçerlidir. Traş olurken yaralanması kaçınılmaz olduğundan alınmasında fayda olacaktır. İç çamaşırların kenar hizasında olan benler de sürekli rahatsızlık verebilir. İç çamaşırı seçimini değiştirmek yerine bu benlerin alınması daha doğru olacaktır. El, ayak ve bacak bölgesinde sürekli takılan yerlerde olan benlerin de alınmasında fayda var.

Vücutta Neden Yeni Benler Çıkar?
Pek çok nedene bağlı olarak vücutta ben sayısı çoğalabilir. Bunlar arasında en yaygın neden yaşına ilerlemesidir. Yaşlanma ile birlikte vücudun özellikle gövde kısmında (omuzlardan bikini bölgesine kadar olan bölüm) ben sayısı hızla artmaya başlayabilir. Aynı zamanda kanser türleri de ben sayısını arttırabilir. Gebelik ben çoğalmasının bir diğer nedenidir. Güneşte fazla kalma ben çoğalmasına sebebiyet verebilen bir diğer unsurdur. Bazı durumlarda kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da ben çoğalması meydana gelebilir. Kadınlarda menopoz döneminde vücutta yeni benler çıkabilir. Ben çoğalmasının bir diğer nedeni de hormonal değişimlerdir. Hormon düzeyindeki oynamalar cilt benlerinde çoğalmaya sebebiyet verir. Bazen genetik olarak da ben çoğalması oluşabilir.

Ben Takibinin Önemi
Her insanda mutlaka birkaç adet ben bulunur. Açık tenli olan kadınlar ve erkekler ortalama 10 ila 40 arasında bene sahiptir. Genel olarak vücutta 50’den fazla ben olması durumunda bir kanser türü olan melanom için risk daha yüksektir. Çünkü bu kanser türü benlerde bazı değişimler olmasıyla kendini gösterir. Eğer vücudunuzda 50’den fazla ben bulunuyorsa mutlaka 3 ila 6 aylık periyotlar halinde dermatolog kontrolünden geçmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ben aldırmak ne kadar sürer?

Yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir.

Her yaşta ben aldırmak mümkün mü?

İstenen her yaşta ben aldırmak mümkündür.

Kulak içi, göz kapağı gibi yerlerden ben çıkarılır mı?

Vücudun her bölgesinde yer alan benler çıkarılabilir. Sadece işlem süresi zorlu bölgelerde bir miktar uzayabilir.

Ben aldırmak riskli midir?

Hiçbir riski yoktur.

Ben aldırmak ciltte lekelenmeye neden olur mu?

Ciltte lekelenme oluşmaz. Sadece hafif bir iz kalabilir.

Ben aldırdıktan sonra banyo yapılır mı?

4 ila 7 gün bölgeye su değdirmemek gerekir.

Ben aldırma sonrası dikişler ne zaman alınır?

Bölgedeki iyileşmeye bağlı olarak 3 ila 4 gün sonrasında dikiş alınmaktadır.

Etrafına dövme yaptırarak gizlediğim ben aldırılabilir mi?

Evet. Dövme ile görünümü gizlenmiş benler de alınabilmektedir.

Yüz ve vücut beni aldırdıktan sonra solaryuma gidilir mi?

Yaklaşık 4 ay solaryum ve güneşlenme önerilmez.

Et beni aldırılabilir mi?

Et beni olarak tabir edilen dolgun benler de kolayca çıkarılabilir.

Et beni aldırmak kansere neden olur mu?

Hayır. Ben aldırmak kansere sebebiyet vermez.

Ben ameliyatından sonra ilaç kullanılır mı?

Genellikle ağrı kesici ilaç kullanımına gerek olmaz. Ancak enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Ben aldırma sonrasında makyaj yapılır mı?

Yaklaşık 15 gün bölgeni hijyenik tutmak gerektiğinden makyaj bu sürede önerilmez.

Ben aldırma sonrası çukurluk oluşur mu?

Çukurluk oluşmaz. Sadece çok büyük ve derin doku çıkarımında hafif çukurlaşma görülebilir.

Ben aldırma sonrası ödem olur mu?

Bölgede hafif şişlik oluşabilir ancak zamanla geçer.

Ben aldırma sonrasında kızarıklık normal mi?

Elbette kızarma normal bir cilt tepkisidir. Kısa sürede geçecektir.

Ben aldırma sonrasında morarma olur mu?

Vücudun hangi bölgesinden alındığına bağlı olarak hafif morarma olabilir.

Sonradan çıkan siyah benler alınır mı?

Evet alınabilir.

Bir cevap yazın