tr ar de en fr
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Yüz PRP

PRP son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Trombosit kanda pıhtılaşmayı sağlayan temel hücrelerden biridir. Pıhtılaşmanın yanı sıra onarım ve iyileşme sürecinde de önemli katkıları olur. Hasar gören dokularda onarımın sağlanması için gerekli büyüme faktörlerinin barındıran trombositler, bu hasarlı dokuda toplanarak, hızlı bir şekilde onarımın başlamasını sağlar. Yüz PRP tedavisi ise, bu hasarlı dokuda toplanacak olan trombosit sayısını arttırmayı hedefler. PRP uygulamasında elde edilen trombosit yani plateletler kanda bulunanlardan yaklaşık 2-4 kat daha fazladır. İçeriğinde yoğun şekilde trombosit bulundurur. Bu sayede hasar gören dokunun onarımı hem hızlı bir şekilde başlar, hem de onarım daha sağlıklı olur.

Yüz PRP ile cilt yenilenmesi nasıl olur?

Kişinin yaşlanması ile beraber cildinde farklı fiziksel değişimler meydana gelir. Bu etkiler cildin travmaya, darbeye maruz kalması gibi olumsuz etkiler yaratır. Bu durumda uygulanan tedavilerde bunları iyileştirmeye yöneliktir. Cilt yaralanması ve cilt gençleştirme için kullanılan tedavi yöntemleri birbirine çok benzer. Ciltteki hafif hasarlarda kullanılan peeling ve lazer uygulamaları ciltteki büyüme faktörlerinin tetiklenmesini sağlar. Kozmetik ürünlerde cildin yeniden yapılanmasını sağlayacak etkiler yapar. Büyüme faktörlerini tetikleyerek cildin iyileşmesine yardımcı olurlar. Cilt hasarının en etkili şekilde giderilmesi, cilt yapısında gizlidir. PRP uygulaması da cildin kendi bünyesinde onarımını sağlar.

Yüz PRP nasıl uygulanır?
Yüz PRP uygulaması dolgu enjeksiyonu şeklinde ya da mezoterapi şeklinde uygulanabilir. Bazı hallerde krem ya da maske şeklinde hazırlanarak cilde tatbik edilebilir.

Yüz PRP nedir?

Yüz PRP giderek yaygınlaşan cilt onarımında mükemmel sonuçlar alınmasına yardımcı bir tedavi yöntemidir. Cilt yenilenmesini hızlandırıcı bir etki yapar. Kandaki trombosit oranından 2-4 kat fazla trombosit içerdiğinden, cilt onarımı daha kolay olur.

Yüz PRP tedavisi nasıl etki eder?

Yüz PRP tedavisi ciltteki hasarlı dokuda onarımın daha hızlı olması için, burada toplanacak trombosit sayısını arttırır. Trombosit kandaki pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerdir. Doku onarımında büyüme faktörlerini içerdikleri için, onarımın daha çabuk yapılmasını sağlar.

Yüz PRP hangi cilt sorunlarına iyi gelir?

Yüz PRP yaşın ilerlemesiyle ciltte meydana gelen fiziksel değişimler için, akne ve sivilce izleri için, darbe ve travma kaynaklı cilt yaralanmaları için rahatlıkla kullanılabilir. Ciltteki kırışıklıkların tedavisinde, yaşlılık etkilerinin geciktirilmesinde PRP tedavisi olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Yüz PRP tedavisi cilt yenilenmesinde tek başına yeterli olur mu?

Bu tedavi tek başına kullanıldığı zamanda cilt onarımında başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak lazer, peeling gibi uygulamaların ardından yapıldığı zaman daha olumlu sonuçlar alınmasını sağlar.

Yüz PRP tedavisinde doku hasarı nasıl onarılır?

Ciltteki doku hasarı PRP uygulaması sonucunda büyüme faktörlerinin tetiklenmesiyle onarılır. Bu tedavi yönteminde onarım cildin kendi içinde gerçekleşir. Onarım vücudun kendi mekanizmasının hızlandırılması sonucunda yapılır. Dışarıdan herhangi bir onarıcı madde bu tedavide yer almaz.

Yüz PRP uygulamasında ne kullanılır?

Bu tedavi yönteminde hastanın kendi kanı kullanılmaktadır. Çok az alınan kanın özel işlemlere tabi tutulmasının ardından, trombositten zengin olan içerik elde edilir. İşte bu içerik cilt altına enjekte edilerek, tedavi tamamlanır.

Yüz PRP uygulaması nasıl uygulanır?

Cilt hasarı için yapılan bu tedavi mezoterapi ya da dolgu enjeksiyonu olarak, bazı hallerde maske şeklinde ya da krem olarak cilde tatbik edilerek uygulanabilir.

Yüz PRP tedavisi herkese yapılabilir mi?

Bu tedavinin uygulanabilmesi için kişilerin sağlıklı olması temel gerekliliktir. Kandaki trombosit hücre sayısı normalin altında olan kişiler, kanser hastaları bu tedavinin uygulanamayacağı kişilerdir.

Yüz PRP tedavisi kaç seansta tamamlanır, seanslar ne kadar sürer?

Yüz PRP tedavisi kişinin cilt dokusundaki hasara bağlı olarak, ayrıca yaşına bağlı olarak seanslar halinde uygulanır. Tedavide belli bir seans sayısı olmaz. Cilt dokusu daha ilk seansla birlikte yenilenmeye başlar. Seanslar yapıldıkça etkisi bariz şekilde ortaya çıkar. Yaşla birlikte kırışıklıkların artacağı dikkate alınarak, PRP tedavisi yılda bir yenilenirse yaşlanma etkileri azaltılır.

Yüz PRP ile cilt yenilenme süreci

Öncelikle kişinin kendinden alınan az miktarda kan santrifüj ve filtreleme işlemine tabi tutularak, trombosit bakımından zengin olan kısmının ayrıştırma işlemi yapılır. Elde edilen bu içerik tedavi edilecek cilt alanına enjekte edilir. Bu enjeksiyonla birlikte hasarlı bölgede daha fazla miktarda büyüme faktörü açığa çıkar. Bu etkiyle de yara iyileşmesi, akne, sivilce izleri, kırışıklıklar daha hızlı iyileşerek, cilt yenilenmesi sağlanır.

Yüz PRP tedavisi herkese uygun mudur?
Bu tedavi normal sağlıklı kişilere yapılabilir. Ancak kandaki trombosit sayısı az olan kişilere ve kanser hastası olanlara PRP tedavisi uygun değildir.

Yüz PRP tedavisi nelere etkilidir?

Yüzde estetik amaçlı uygulanan peeling ve lazer uygulamalarının ardından çilden yeniden hızlı bir şekilde yapılanmasının sağlanmasında PRP tedavisi oldukça etkilidir.

Uzun süre UV ışınlarına maruz kalma sonucunda ciltte oluşan kırışıklıkların düzeltilmesinde, ciltteki çöküklerin iyileştirilmesinde, cildin daha parlak ve esnek bir görünüme sahip olmasında etkilidir.

Ciltteki bütünlüğün bozulduğu çatlak, yara gibi oluşumlarında daha kısa sürede iyileşmesini sağlamada PRP tedavisinin etkisi büyüktür.

Yüz PRP seansları ne kadar devam eder?

Ciltte meydana gelmiş kırışıklık gibi hasarlarda kişinin yaşına bağlı olarak seans uygulanır. Yaşa bağlı olarak kırışıklıklar yeniden oluşmaya devam eder. Bu yüzden PRP uygulamasının tekrarlanması kaçınılmaz olur. Ancak ilk yapıldığı zaman etkisi hemen görülebilir. Tekrarlayan seanslar cildin bu görünümü korumasına yardımcı olur.

Yüz PRP tedavi yöntemi cilt gençleştirmede güvenli midir?
PRP tedavisinde cilde kişinin kendi kanından steril şekilde alınan ve ayrıştırılan kendi kan trombositleri yine kişiye geri verilmektedir. Yani kullanılan trombositler hastanın kendisinindir. Bu nedenle dışarıdan farklı bir içerik kişiye verilmez. Ayrıca enjekte edilen trombositlere başka bir şeyde ilave edilmez. Bu yüzden cilt gençleştirmede oldukça güvenli bir yöntem olarak kabul edilir.

Yüz PRP tedavisi etkisini ne zaman gösterir?
Uygulamanın ilk seansından başlayarak, etkisi hemen görülmeye başlar. Cilt daha sağlıklı görünür, parlak ve esnek bir görünüme kavuşur. Yapılan 3-4 seansın ardından PRP tedavisinin olumlu etkileri daha bariz şekilde ortaya çıkar. Bundan sonra yılda bir tedavinin tekrarlanmasıyla etkisi uzun süre devam eder.

Yüz PRP kök hücre tedavisi midir?

Bu tedavi yöntemi kök hücre tedavisi değildir. Fakat çalışmalar dolaylı olarak kök hücrelerde yapılır. Trombositlerin içinde bulunan büyüme faktörleri cilt hücrelerine mesaj ileten fibroblast üretimini uyarır. Bunlarda elastin ve kalojen üretiminde önemli bir etkendir. Yani yüz PRP sürecin başlamasını sağlayan trombositleri arttırır ve kök hücrelerle çalışmaya başlar. Dolgu uygulamasıyla ciltte oluşan fibrin ağları buradaki kök hücreleri kendinde toplar. Böylece ciltte başarılı bir iyileştirme, yapılandırma sağlanır.

Tek uygulama ile yüz PRP etkisi tam olarak sağlanır mı?
Etkisi kısa sürede görülebilen yüz PRP uygulamasından en verimli şekilde faydalanabilmek için yaklaşık 3 haftalık aralıklarla minimum 3 enjeksiyon yapılması gerekiyor. Bu sürecin tamamlanmasının ardından 6 ay ya da 12 ay gibi periyotlar eşliğinde uygulamaya devam edilmesi, PRP tedavisinden maksimum sonuç alacak şekilde faydalanılmayı sağlayacaktır. Çok sayıda kişi yılda bir defa bu yöntemden faydalanarak gençleşme elde eder.

PRP tedavisi hangi alanlarda kullanılır?
PRP en yeni teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. En genel şekliyle hücresel alanda tedavi amaçlı kullanılan bir teknik olduğu söylenebilir. Son yıllarda estetik müdahaleler ve uygulamalar ile gündeme gelmiş olsa da aslında dental implantlar alanında da kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber PRP yöntemi ortopedi alanında da kullanılır. Farklı yöntemlerin yetersiz kalması durumunda devreye giren PRP tedavisinden iyileşmeyen yara durumlarında da faydalanılır. Vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanan kronik ağrı tedavisinde de PRP tekniğinden faydalanılır.

Yüz PRP uygulamasında beklenti ne olmalı?
Her uygulama ya da estetik müdahale belirli beklentileri karşılar. Hastaların uygulama öncesinde bu teknikten ne beklediklerini netleştirmeleri, daha rahat bir şekilde yüz PRP uygulamasından faydalanmalarını sağlar. Yüz PRP uygulamasında şu beklentiler karşılanabilir:

  • Cildi en doğal şeklinde canlandırma
  • Uzun süreli bir etki
  • Kolay uygulanması
  • Güvenilir olması
  • Cildin yaşamsal işlevlerini desteklemesi
  • Kırışıklıkları iyileştirmede cildi gençleştirme yöntemini devreye sokması
  • Ciddi bir ağrı ya da acıya sebebiyet vermemesi
  • Sonuçların kısa zamanda görülebilmesi

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz PRP tedavisi güneş ışınlarından oluşan kırışıklıkları giderir mi?

Cildin uzun süre güneş ışığına maruz kalması sonucunda erken yaşlarda oluşan kırışıklıkların giderilmesinde PRP tedavisi başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. UV güneş ışınları cildin zarar görmesinde en önemli etkendir. Bu yüzden ciltte erken yaşlanma etkileri ortaya çıkar. Yüz PRP uygulaması bunların giderilmesinde en avantajlı yöntemdir.

Yüz PRP ciltteki yara iyileşmesini hızlandırır mı?

Ciltte herhangi bir kaza, darbe gibi durumlardan dolayı oluşan yara iyileşmesini hızlandırmak için yüz PRP uygulaması yapılabilir. Ameliyat yara izinin de daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Yüz PRP güvenli bir yöntem midir?

Bu tedavi sırasında steril bir şekilde kişinin kendisinden alınan kanından trombositleri ayrıştırılarak, yine kendine enjekte edilmektedir. Bu şekilde tedavide kullanılan kişinin kanı ve trombositleridir. Bu yüzden dışarıdan gelecek bir tehlike söz konusu değildir. Ayrıca kişinin bağışıklık sistemi de kendinden olan bu içeriğe herhangi bir tepki vermez.

Yüz PRP tedavisinin sonuçları ne zaman alınır?

Tedavi ilk seansın sonunda olumlu etkisini gösterir. 3-4 seans sonunda ise, cildin görünümünde daha sağlıklı sonuçlar alınır. Canlı görünen, esnek yapıda, pürüzsüz bir cilt yapısı elde edilir. Tedavinin belirli aralıklarla yenilenmesi halinde, ciltteki olumlu değişimler devam eder.

Yüz PRP uygulamasında doz ayarlaması nasıl yapılır?

Cilt dokusunun onarımında kullanılan bu tedavide, cilt altına enjekte edilen içerik için belirli bir doz oranı bulunmamaktadır. Elde edilen içeriğin tamamı tedavide kullanılabilir. Zaten kişiden alınan kandan elde edilen içerik cilt yenilenmesi için yeterli olacaktır.

Yüz PRP tedavisinin etkisi belli bir bölgeyle sınırlı mıdır?

Bu tedavide kişinin kendi kanından elde edilen içerik cilt altına enjekte edilir. Bu içerik cilt altında yayılarak geniş bir alanı etkisi altına alır. Bu yüzden belirli bir bölgenin onarımında değil, geniş bir alanın onarımında etkili olur.

Yüz PRP tedavisinde acı hissedilir mi?

Bu uygulama sırasında kişilerin hissettiği sadece cilde yapılan enjeksiyon sırasındaki sızı olur. Çünkü uygulama cildin çok derinlerine yapılmaz. Sadece cildin hacim kazanmasına yardımcı olmak için uygulanırsa, cilde analjezik krem tatbik edilebilir.

Yüz PRP uygulaması kök hücre tedavisiyle aynı mı?

Yüz PRP uygulamasında cilde enjekte edilen içerikte kök hücre bulunmaz. Fakat bu içerik kök hücreleri aktif hale getirir. Bu uygulama cildi onarıcı etki yaparken, kök hücre tedavisi ciltte yeniden oluşturma işlevi görür.

Yüz PRP uygulamasından beklentiler nelerdir?

Bu uygulama çoğu beklentinin karşılanmasını sağlayabilecek özelliklere sahiptir. Etkisi uzun sürer, kolay ve güvenli bir uygulamadır, cildin doğal şekilde canlanmasını sağlar, ciltteki bütün yaşamsal işlevlerin desteklenmesini sağlar.

Yüz PRP uygulaması cilt kırışıklıklarını nasıl onarır?

Bu cilt yenileme yönteminde kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesinde, bu hasarlar doldurularak değil, gençleştirme işlemiyle giderilir. Ciltte hemen parlaklık, gençlik etkileri ortaya çıkar. İlk aşamada bu olumlu etkiler biraz hafiflese de, tekrarlayan seans sonrası gençleştirici etki kalıcı hale gelir.

Yüz PRP tedavisi ciltteki akne ve sivilce izleri için kullanılır mı?

Ciltteki akne ve sivilce izleri için kozmetik ürünlere yönelmenize gerek yok. Yüz PRP tedavisi bu izlerin, cilt lekelerinin giderilmesi içinde kullanılabilir.

Yüz PRP cerrahi yöntemlere alternatif mi?

Yüz PRP tedavisi cerrahi yöntemlere alternatif olamaz. Ancak cerrahi çözümlerden önce uygulanabilecek, en iyi alternatiflerden biridir.

Yüz PRP tedavisi ciltte kızarıklığa neden olur mu?

Tedavide uygulanan seanslar sonrasında ciltte hafif derecede kızarıklık, yanma, morarma gibi etkiler görülebilir. Ancak bunlar kısa sürede etkisini yitirir. Cilt normal görünümüne kavuşur.

Yüz PRP uygulamasından sonra hemen normal yaşama dönüş yapılabilir mi?

Cilt gençleştirme için yapılan PRP tedavisinin ardından kişiler hemen günlük yaşamlarına dönüş yapabilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yüz PRP tedavisi kan sulandırıcı ilaç kullananlara uygulanabilir mi?

Bu tedavinin uygulanması için kan sulandırıcı ilaç kullanımı olmaması gerekir. Ayrıca kişilerin kanamalı bir durumu, hastalığı varsa, yine tedavi uygulanmaz.

Yüz PRP tedavisi cildinde kolayca morarma, çürüme oluşan kişilere yapılabilir mi?

Cildi en küçük müdahalede kolayca moraran kişilere PRP tedavisi uygulanamaz.

Yüz PRP tedavisi kimler tarafından uygulanmalıdır?

Bu uygulama tıbbi bir tedavidir. Bu nedenle alanında uzman doktorlar tarafından uygulanması gerekir. Bu tedaviyi uygulayan sağlık merkezlerinden destek almanızı tavsiye ederiz.

Yüz PRP uygulaması maliyeti ne kadardır?

Bu tedavinin maliyeti kişinin cildindeki hasara bağlı olarak değişmektedir. Ancak şunu bilmelisiniz ki, cilt gençleştirme konusunda kullandığınız kozmetik ürünlere bundan sonra para harcamayacaksınız. Bu detay bile PRP uygulamasının avantajını göstermeye yeter. Ayrıca cerrahi girişimlere gerek kalmadan cildinizi gençleştirmiş olursunuz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (47 oy, ortalama: 4,85 / 5)
Loading...

Bir cevap yazın