Yüz Estetiği

Yüz estetiği yüz ve boyunda meydana gelen yaşlanma etkilerinin düzeltilmesi için uygulanan estetik alanındaki bir girişimdir. Genetik etkenler ve yaşlanma ciltteki elastikiyetin kaybolmasına neden olur. Yüz estetiği kapsamında yapılan operasyonlar kişideki yaşlanma sürecini durdurmaz. Ancak bu etkilerini yavaşlatarak kişinin görünümüne destek olur.

Yirmili yaşlardan itibaren kadınların yüzünde yaşlanma etkileri kendini göstermeye başlar. Yaşın ilerlemesine başta yerçekimi olmak üzere, zararlı güneş ışınları, sigara alışkanlığı gibi etkenlerde destek vererek, ciltte bu olumsuzluklara neden olur. Yirmili yaşların ortalarında ise, bu olumsuz etkiler ciltte dışarıdan görünür hale gelebilir. Alında kırışıklıklar, ağız ve burun etrafında oluklar kendini göstermeye başlar.

Yüz Estetiği Seçenekleri

Yüz estetiği ne zaman yapılır?

Özellikle yüzde dış etkenler yüzünden meydana gelen yaşlanma etkileri kişinin psikolojisini olumsuz etkiler. Bu gibi deformasyonların giderilmesi için, yüz estetiği kapsamında yüz germe operasyonunun yapılması çok faydalı olur. Ciltteki fazlalık yağ dokusunun, deri fazlalığının, derin çizgilerin, sarkmanın giderilmesi için bu operasyon yapılmalıdır. Operasyon sonunda kişinin boyun bölgesi gerginleşir, dudaklar ve alın daha alımlı bir hale gelir. Kişinin görünümü de doğal, daha genç ve canlı bir hale gelir.

Yüz estetiği kapsamında yapılabilecek operasyonlar
Yüzde oluşan deformasyonların giderilmesi için yüz germe ameliyatı ile birlikte göz kapağı ameliyatı, kaş kaldırma, boyundan vakumla yağ alma, yanakların dolgun bir görünüme sahip olması için yağ enjeksiyonu yapılması da yüz estetiği kapsamında değerlendirilir. Yüz estetiği kapsamında yapılacak uygulamalar kişilerin ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Biraz gençleşmeye ne dersiniz?

Yüzün sağında ve solunda bu etkiler farklı düzeylerde olabilir. Sağda neşeli bir yüz görünümü, solda ise düşüncenin hakim olduğu bir görünüm ortaya çıkabilir. Bunun başlıca nedeni beynin sol ve sağ lobunun çalışma sisteminin farklı olmasıdır. Sol taraf düşünen beyin, sağ tarafta ruhsal beyin etkilerini ortaya koyar. Bu yüzden soldaki kırışıklar daha derindir. Her iki taraftaki kırışıklıkların eşit şekilde dağıldığı görülen kişilerin ise, neşesiz, somurtkan yapıda olduğu görülmüştür.

Yüzdeki etkiler için kadınlar 40 yaş öncesinde genellikle dolgu, botoks gibi uygulamalardan destek alır. Ancak kırışıklık ve sarkma etkileri nedeniyle yüzdeki yaşlı görünümün ortadan kaldırılması için, yüz estetiği kapsamındaki diğer tekniklerin uygulanması zorunlu hale gelebilir. Bu konuda bir estetik cerraha danışılması, doğru kararın verilmesinde önemlidir. Yüzde doğal görünümü koruyacak uygulamaların çok faydası olacaktır.

Yüz Estetiği Nedir?

Yüz bölgesinde meydana gelen deformeleri yok etmek, ciltteki sarkık ve kırışık görünümü ortadan kaldırmak, yara izlerini yok etmek ya da daha genç bir görünüm kazanmak için yapılan operasyon yüz estetiği olarak adlandırılır.

Hangi Durumda Yüz Estetiği Yapılır?

Yaşlanma ya da farklı nedenle yüz bölgesinde istenmeyen bir görünüm oluştuğunda yüz estetiği ameliyatı yapılabilir. Yüz bölgesindeki konturların düzeltilmesi istendiğinde, yara ya da yanık gibi izlerin oluşması durumunda da yüz estetiği ameliyatından faydalanılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı, klasik yüz germe ameliyatı ve endoskopik yüz germe ameliyatı şeklinde iki farklı teknik ile uygulanabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genellikle 2 ila 4 saat arasında ameliyat tamamlanır. Ancak yapılacak müdahaleye ve hastanın doku durumuna bağlı olarak bu süre değişebilmektedir.

Yüz Estetiği Ağrılı Bir İşlem mi?

Estetik ameliyat anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında hafif ağrı ve sızı hissi oluşabilir ancak ilaç kullanımı ile bu his giderilebilir.

Yüz Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıldır?

Yaklaşık 7 ila 10 gün içerisinde hasta günlük yaşantısına döner. İstenen yüz şeklinin tam olarak ortaya çıkması için 3 hafta süre geçmesi gerekir.

Yüz Estetiği Tekrar Yapılabilir mi?

İlk yüz germe estetiği ameliyatının üzerinden 7 ila 10 yıl geçtikten sonra yeniden yüz germe estetiği ameliyatı yapılabilir. Farklı bir amaç için yapılan yüz estetiği işlemi de gerekli görülmesi halinde tekrarlanabilir.

Yüz Estetiği Gençleşme Sağlar mı?

Yüz germe estetiği ameliyatı ile yaklaşık 15 yaş daha genç görünmek mümkün olabilir. Sadece göz altı torbalarının alınması için yapılan bir yüz estetiği işleminde dahi 5 yıl daha genç görünmek mümkün olabilmektedir.

Yüz Estetiği Sonrasında Makyaj Yapılabilir mi?

Ameliyattan 7 ila 10 gün sonrasında makyaj yapılabilir. Ender durumda yaranın henüz kapanmamış olması halinde bu süre uzayabilir.

Yüz estetiği operasyonları riskli midir?

Yüz estetiği operasyonları kişinin isteğine göre yapılır. Bu nedenle hastaların ameliyat öncesinde bunun sağlayacağı faydaları, isteklerini karşılayıp karşılayamayacağınız, risklerini detaylı olarak öğrenmeleri gerekir. Operasyon sonrasında enfeksiyon, kanama, yağ dokusu kaybı, sıvı birikimi, anestezinin olumsuz etkileri gibi riskler değerlendirmeye alınmalıdır. Mümkün olduğu kadar az riskleri olan operasyonlara yönelmek gerekir. Yüzdeki yaşlılık etkileri ilerlemeden yüz estetiği yaptırılması da yararlı olur.

Yüz estetiği nasıl yapılır?

Yüz estetiği kapsamında yapılan yüz germe ameliyatı hastaların ihtiyacına göre yapılabilir. Bu klasik yüz germe, sınırlı yüz germe, boyun germe gibi operasyonlar yardımıyla yapılabilir. Yüz germede kesiler çoğunlukla şakak bölgesindeki saç çizgisinden başlayarak açılır. Kesi yeri kulak çevresinden kafanın alt kısmında biter. Yüzde, boyun ve gerdanda bulunan yağ dokusu dağıtılır ya da tekrar şekillendirilir. Fazlalık deri çıkarılır, kaslar ve oluşan kat yerleri düzeltilir. Boyundaki yaşlanma etkileri için çene altı kesisi gerekli olabilir. Bu kesiler özel cilt yapıştırıcıları ya da dikişle kapatılır.

Bazı yüz estetiği operasyonlarında ise şakakta kısa kesiler açılabilir. Bu kesiler kulak etrafından, alt göz kapaklarından geçerek üst dudak altına gelir. Gerdanda sarkıklık, boyun derisinde gevşeklik, çene altında yağ birikimi olursa, boyun germe uygulaması yapılabilir. Bu estetik uygulama sırasında kulağın önünden başlayan kesi, kulağı geçerek kafanın alt kısmında biter. Ameliyattan sonra açılan bu kesiler kıvrımlara ya da saçların içine gizlenir. Yüz estetiği kapsamında yapılan bütün işlemler yüzdeki şişlikler iyileştikten sonra görünür hale gelir. Bu hastaların memnuniyetiyle birleşince ortaya harika bir sonuç çıkar.

Yüzde yaşlanma etkileri nelerdir?

Yaşın ilerlemesiyle ya da genetik faktörlerin, dış etkenlerin etkisiyle yüzde çeşitli deformasyonlar ortaya çıkabilir. Yanak ve dudak çizgisi belirgin bir hale gelir, boyunda sarkma, kat oluşumu, gıdı oluşumuna neden olan yağlanma, çene altı izleri, yanakların sarkması gibi etkiler yaşlanma etkileri olarak görülür.

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri Nelerdir?
Zaman, güneşin zararlı ışınları, yer çekimi, stres, sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme gibi pek çok faktör cilt yaşlanmasına sebebiyet verir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildin yenilenmesini sağlayan kollajen üretiminin azalması ve aynı zamanda yağ dokularında azalma ciltte yaşlanmayı beraberinde getirir. Cilt yaşlanmasının en hızlı gerçekleştiği bölgeler yüz, boyun ve ellerdir.

Dolgu Maddesi Uygulaması Nasıldır? Etkileri Nelerdir?
Cilt üzerinde gerek yaşlanmaya gerekse farklı dış etmenlere bağlı olarak deforme bir görünüm ortaya çıkabilir. Dolgu maddesi uygulaması cilt altına enjeksiyon yöntemi ile çeşitli dolgu maddelerinin eklenmesi şeklinde uygulanır. Daha estetik bir yüz görünümü elde etmek için de dolgu uygulamasından faydalanılabilir.

Dolgu maddesi uygulaması esnasında kullanılan dolgu maddeleri farklı içeriklere sahip olabilir. Genellikle hyalüronik asit ile kalsiyum hidroksiapatit içeren bu maddeler istenen bölgeye daha dolgun bir görünüm kazandırma etkisinde bulunur.

Daha dolgun dudaklara sahip olmak, elmacık kemiklerine daha çıkıntılı bir görünüm kazandırmak, hafif kırışıklık görünümünü yok etmek amacıyla da uygulanabilen dolgu tekniği 6 ay ila 1,5 yıl arasında kalıcılık sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan 10 gün önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Ameliyat öncesinde kan sulandıran ilaçlar gibi çeşitli ilaçların alınmaması gerekir. Operasyondan önce hastanın kullandığı ilaçlar ve rahatsızlıkları hakkında hekimi bilgilendirmesi gerekir.

Yüz Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hijyen dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Ameliyattan sonra yaklaşık 10 gün yüzü zorlayan hareketlerden kaçınmak gerekir. Erkek hastaların 10 gün sakal tıraşı olmaması gerekir.

Herkes Yüz Estetiği Ameliyatı Olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel olabilecek bir durum söz konusu değilse, dileyen herkes yüz estetiği ameliyatından faydalanabilir. Ayrıca ender durumda yaşanan bazı rahatsızlıklar bu ameliyatın gerçekleştirilmesini önleyebilir.

Kimler Yüz Estetiği Ameliyatı Yaptıramaz?

Bazı hastalıklar, ameliyata ya da anesteziye engel olabilecek durumlar, yüz estetiği ameliyatı yaptırmayı engelleyebiliyor. Bu gruba giren hastalar yüz estetiği yaptıramaz.

Yüz Estetiği Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mı?

Dokuların iyileşmesini önleyecek bir durum söz konusu olmadığı müddetçe, her yaş grubu yüz estetiği ameliyatlarından faydalanabilir.

Yüz Estetiği Sonrasında İz Kalır mı?

Kulak önü ve arkası ile saçlı deri gibi bölgelerde kesi yapıldığından çok hafif bir iz oluşabilir. Bu iz 7 gün sonrasında cilt rengini alır ve görünümü zamanla oldukça hafifler.

Yüzün Sadece Bir Bölümüne Yüz Estetiği Yapılabilir mi?

Yüzün istenen her bölgesine estetik müdahale yapılabilir. Tüm yüz bölgesi için yüz germe ameliyatı gerçekleştirilebildiği gibi sadece yanaklar ya da alın gibi bölgelere de yüz germe ile farklı yüz estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Yüz Estetiği Doğal Bir Sonuç Verir mi?

Yüzün doğal görünümü asla bozulmaz. Yüz estetiği sonrasında donuk yüz ifadesi ya da mimik kaybı gibi durumlar ortaya çıkmaz. Yüz estetiği tamamen doğal bir sonuç verir.

Yüz Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyat gibi yüz estetiği ameliyatında da anesteziden kaynaklanan riskler, kanama, iltihaplanma, doku iyileşmesinin gerçekleşmemesi, sinir zedelenmesi riskleri mevcuttur.

Yüz Estetiği Ameliyatının Yan Etkisi Var mı?

Yüz estetiği ameliyatının herhangi bir yan etkisi yoktur. Güvenilir bir estetik ameliyat yöntemidir.

Yüz Estetiği Sonrasında İlaç Kullanmak Gerekir mi?

Sadece ameliyat sonrasında yaşanabilecek hafif ağrı durumunda ağrı kesici ilaç kullanımı gerekebilir.

Yüz Estetiği Sonrasında Ne Zaman İşe Gidilebilir?

Genellikle ameliyattan 7 ila 10 gün sonrasında hastalar iş hayatına geri dönebilir. Ender durumda iyileşme sürecinin uzaması halinde, işe gitme için gereken süre de uzayabilir.

Yüz Estetiği Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yüz estetiği sonuçları kalıcıdır. Ancak gençleşme amacıyla yapılan yüz germe estetiği sonrasında, cildin doğal yaşlanma süreci devam edeceği için, ameliyatla elde edilen görünüm yıllar geçtikçe yaşlanmaya bağlı olarak değişecektir.

Yüz Estetiği Sonrasında Gözlük Kullanılabilir mi?

Yüz germe ameliyatından sonra hedeflenen yüz şeklinin tamamen elde edilmesi 3 hafta sonrasında gerçekleşir. Bu süre sonunda gözlük kullanılabilir. Farklı bir yüz estetiği ameliyatı durumunda, iyileşme süreci sonrasında gözlük kullanımında sakınca olmaz.

Ciltteki Sarkmaları Yok Etmek İçin Yüz Estetiği Yapılabilir mi?

Yüz germe estetiği ile sarkık cilt görünümü yok edilebilir. Fazla deri kesi ile çıkarılır ve gergin bir cilt görünümü elde edilebilir.

Yüz Estetiği Öncesinde Muayene Nasıl Yapılır?

Hekim tarafından cildin, kemiklerin ve dokunun analizi yapılır ve hedeflenen yüz şekli belirlenir. Hekim muayene sonrası bazı tetkikler talep edebilir.

Yüzdeki Deformeler Yüz Estetiği ile Giderilebilir mi?

Yaşlanmaya, kazalara ya da yaralanmalara bağlı olarak yüz bölgesinde oluşan deforme görünüm, yüz estetiği ile yok edilebilir. Yağ azalmasına bağlı çökmeler de estetik müdahale ile doğal dolgunluğa kavuşturulabilir.

Yüz Germe Estetiğinde Herkese Aynı İşlem mi Yapılır?

Yaşlanma her bireyde farklı özellikler gösterebilir. Bu nedenle her hasta için farklı bir yüz germe estetiği planlaması yapılır. Dolayısıyla farklı girişim kombinasyonları uygulanır.

Bir cevap yazın