Vajina Estetiği

Vajina estetiği hem dış genital bölgeye hem de iç genital bölgeye uygulanabilen estetik müdahaleleri kapsamaktadır. Günümüzde pek çok nedene bağlı olarak vajina bölgesinin görünümünde ve dokularda bazı değişimler meydana gelebilmektedir. Bu farklı görünüm bazen doğuştan da olabilmektedir. Kadınlar için rahatsızlık verici olabilen bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için vajina estetiği uygulamalarından faydalanılabilir.

Dış Gentilal Vajina Estetiği Ameliyatları

 • Labioplasti
 • Labium majuslara yağ ya da dolgu enjeksiyonu
 • Pubis estetiği

İç Genital Vajina Estetiği Ameliyatları

 • Hymenoplasti
 • Vajinoplasti

Küçük Dudak Estetiği Ameliyatı (Labioplasti)

Vajinanın bir parçası olan küçük dudaklarda kimi durumlara sarkma meydana gelebilmektedir. Küçük dudakların olması gerekenden daha büyük, daha uzun ya da daha sarkık olması iç dudak sarkması olarak adlandırılır. Bu durumda libioplasti yani küçük dudak estetiği ameliyatı uygulanır. Kadınlarda özellikle dar kıyafet ve mayo giyememe gibi sıkıntılara yol açan bu durum aslında yaygın görülen sorunlar arasında bulunur. Sıklıkla küçük dudak estetiği ameliyatı gerçekleştirilir.

Herkes Vajina Estetiği Olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel bir durumu olmayan herkes vajina estetiği ameliyatlarından faydalanabilir.

İç Dudak Sarkması Ameliyatında Anestezi Uygulanır mı?

Evet. Labioplasti ameliyatında lokal anestezi uygulanır.

İç Dudak Sarkması Yeniden Oluşur mu?

Vajina estetiği sonrasında iç dudak sarkması yeniden oluşmaz.

İç Dudak Küçültme Estetiğinde Dikiş Atılır mı?

Kendinden eriyen dikiş uygulaması yapılır. Bu nedenle yeniden dikiş alımına gerek kalmaz.

Vajina Estetiği Sonrasında İlaç Kullanılır mı?

Ağrı kesici ilaç ve antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Vajina Estetiği Sonrasında Duş Alınır mı?

Hayır. Ameliyattan sonra en az 24 saat duş alınmaması gerekir. Nasıl bir estetik müdahale gerçekleştirildiğinde bağlı olarak duş alma yasağı daha uzun sürebilir.

Vajina Estetiği Sonrasına Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Ameliyat sonrasında bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Özellikle dikiş uygulamasının mevcut olduğu ameliyatlarda cinsel ilişki tahriş ve enfeksiyona neden olabilir.

Vajina Estetiği İz Bırakır mı?

Genellikle belirgin iz kalmaz. Pek çok vajina estetiğinde kesi bölgesi iç kısımda kaldığından görünmez.

Kızlık Zarı Dikme Ameliyatı Tekrarlanabilir mi?

Zarın parçalarının mevcut olması durumunda tekrarlanabilir.

Vajina Estetiği Fiyatları

Vajina estetiği pek çok farklı estetik girişimini bünyesinde barındıran bir alandır. Vajina bölgesine hangi amaçla, nasıl bir müdahale gerçekleştirileceği ve müdahale öncesinde vajina bölgesinin yaşanan problem ile ilgili durumu gibi unsurlar vajina estetiği fiyatı noktasında belirleyici olabilmektedir. Dolayısıyla hangi vajina estetiği işleminin gerçekleştirileceğine bağlı olarak da genital estetik fiyatı farklılaşabilir.

Hastanın yaşadığı sorunu gidermek için sanılandan daha basit bir müdahale yeterli olabilir. Bu durumda fiyat çok daha düşük olacaktır. Sonuç olarak vajinal estetik fiyatı olarak net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilir. Kliniğimize WhatsApp üzerinden ulaşarak hangi vajinal estetik işlemini tercih ettiğinizi belirtmeniz, size net bir fiyat bilgisi iletmemiz için yeterli olacaktır.

Kimlere Labioplasti Ameliyatı Yapılır?

Doğuştan iç dudak sarkması olanlar, iç dudaklarda büyüme, uzama meydana gelenler ya da doğum sonrasında küçük dudak sarkması, uzaması veya büyümesi sorununu yaşayanlar labioplasti ameliyatı için uygundur.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Bu ameliyat yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanan, gayet basit bir müdahale ile gerçekleştirilen vajina estetiği çeşitlerinden biridir. Bu operasyonda vajinadaki küçük dudak bölgesi uyuşturulur. Ardından iç dudaklar, dış dudaklarla orantılı olacak ancak sarmayacak kadar küçültülür. Küçülme, dokuya kesi uygulanarak bir bölümünün çıkarılması şeklinde gerçekleştirilir. Ardından kesi uygulanan bölgeye dikiş atılır ve ameliyat tamamlanır.

İç Dudak Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme

Ameliyattan sonra hastalar bir süre klinikte istirahat ettikten sonra aynı gün taburcu olarak günlük hayatlarına geri dönebilir. İyileşme son derece hızlı ve hasta açısından konforlu bir şekilde gerçekleşir. Bu süreçte vajina bölgesinde hijyene maksimum derecede önem verilmesi gerekir. Ameliyattan bir gün sonra hastalar iş hayatlarına devam edebilir. Birkaç gün boyunca ped kullanımı gerekebilir çünkü hafif akıntı ya da kanama meydana gelebilir. Spor aktivitelerine de yaklaşık olarak bir hafta ara verilmesi gerekir. Kullanılan dikişler vücutta tamamen eridikten sonra cinsel yaşantı mümkün olabilir. Bu süre genellikle 2 ila 3 hafta olmaktadır.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Oluşabilecek Olumsuzluklar Neler?
Bu ameliyattan sonra enfeksiyon oluşması riskini en aza indirgemek için hijyene dikkat edilmesi gerekir. Özellikle tuvalet sonrasında hijyenik temizliğin yapılması son derece önem taşır. Şayet kişisel temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse enfeksiyon oluşabileceği unutulmamalıdır. Ameliyat sonrasında uygulanan dikişler tamamen düşmeden cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Aksi halde dikişlerde kanama ya da açılma meydana gelebilir ve bununla beraber enfeksiyon gelişebilir. Genital bölgeye vücut tarafından taşınan kanın fazla olması, bu bölgede yapılan cerrahi işlemlerin iyileşme süresini kısaltır. Dolayısıyla kısa sürede kesi uygulanan bölge kapanır.

Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması (Labium Majuslara Dolgu)

Vajinanın büyük dudak bölümü bazı kişilerde kadınları rahatsız edecek kadar buruşuk ya da sarkık olabilmektedir. Genellikle 30 yaş sonrasında ortaya çıkabilen bu durum yapılan yağ ya da dolgu enjeksiyonu yöntemi ile düzeltilebilmektedir. Uygulamada dolgu işlemi ile buruşuk görünüm düzeltilir ve büyük dudaklara dolgunluk kazandırılır.

Dolgu Maddesi Olarak Ne Kullanılır?
Enjeksiyon yöntemiyle büyük dudaklara dolgunluk kazandırılması işleminde kişinin kendi vücudundan alınan yağ kullanılır. Zira hekimlerin de önceliği kişinin kendi yağını kullanmak yönündedir. Ancak bazen hızlı bir şekilde uygulamanın yapılması istenir ve bu durumda kalın partiküllü hyaluronik asit içerikli olan dolgu maddeleri kullanılarak da uygulama gerçekleştirilebilir.

Uygulama Nasıl Yapılır?
Klinik ortamda ve steril koşullar gözetilerek yapılması gereken bir işlemdir. Öncelikle kişinin karın bölgesinden yağ alınır ve uygulamaya hazırlanır. Ardından enjeksiyon yöntemi ile bu yağ kalın dudak bölgesine verilir. Kesi uygulanmadığı için dikiş uygulaması yapılmaz ve uygulama sonrasında pansuman gerekmez. Ağrı kesici ilaç ve antibiyotik kullanımı gerekebilir. Hafif bir hassasiyet hissinin oluşması normaldir. Bu hassasiyet kısa süre sonrasında kaybolur.

Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?
Hastanın dinlenmesi sonrasında aynı gün günlük yaşantısına dönmesi mümkündür. İş hayatına kaldığı yerden devam edebilir ve uygulama sonrasında klinik istirahat de gerekmez.

Kızlık Zarı Tamiri (Hymenoplasti)
Hymenoplasti yırtılan kızlık zarının yeniden dikilmesi için gerçekleştirilen vajina estetiğidir. Sosyal açıdan kızlık zarının bekareti temsil etmesi nedeniyle bazı durumlarda yeniden dikilmesi gerekebilir. Bu durumda hymenoplasti ameliyatı yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yırtılan Kızlık Zarı Kendiliğinden Kapanır mı?

Hayır. Kızlık zarı iyileşebilen, kapanabilen bir doku değildir.

Kızlık Zarının Ne Zaman Yırtıldığı Bilinebilir mi?

Ancak hekim tarafından yapılan muayene ile bilinebilir. Ancak yırtılmanın üzerinden bir haftadan daha fazla zaman geçmemiş olması gerekir.

Kızlık Zarının Dikildiğini İlişkiye Giren Kişi Anlar mı?

Hayır. Kızlık zarının dikildiği ancak hekim tarafından yapılan muayene ile anlaşılabilir. Cinsel ilişkide anlaşılması mümkün değildir.

Kızlık Zarı İlişkiden Ne Kadar Zaman Önce Dikilmelidir?

Bu sorunun yanıtı muayeneyi gerçekleştiren hekim tarafından verilmelidir. Kişiye göre değişebilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat genellikle 30 ila 45 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Zorunlu mudur?

İlerleyen yaşta idrar torbası ya da rahim sarkması sorununa neden olabildiği için vajinoplasti ameliyatı önerilir. Ancak elbette zorunlu değildir.

Vajinoplasti Sonrasında Hastanede Kalınır mı?

Hastalar aynı gün taburcu olabilir. Klinik istirahat gerekmez.

Vajina Daraltma Ameliyatı Tekrarlanabilir mi?

Evet. Vajinoplasti tekrar uygulanabilir.

Pubis Estetiği Neden Yapılır?

Pubis bölgesinin normalden daha büyük ya da kalın olması durumunda yapılır.

En Çok Yapılan Vajina Estetiği Hangisidir?

Vajina daraltma ameliyatı en çok tercih edilen vajina estetiğidir.

Vajina Estetiği Riskli midir?

Her ameliyat ve her anestezi riskleri vajina estetiği ameliyatlarında da geçerlidir.

Vajina Estetiği Ameliyatlarını Kim Yapar?

Estetik cerrahlar ya da jinekologlar yapar.

Vajina Estetiği Sonrası İdrar Sağlığı Bozulur mu?

Hayır. İdrar sağlığında herhangi bir değişim olmaz.

Vajina Estetiği Kaç Yaşında Yapılmalı?

İstenen her yaşta yapılabilir.

Vajina Estetiği İle Simetrik Görünüm Sağlanır mı?

Elbette asimetrik dudak görünümü gibi sorunlar düzeltilebilir.

Vajina Estetiği Ameliyatının Fiyatı Nedir?

Hangi estetik müdahalenin gerçekleştirileceğine bağlı olarak fiyat değişmektedir. Muayene için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Vajinal lazer ve vajinal estetik ameliyat kombine edilebilir mi?

Her iki estetik girişim kombine şekilde uygulanabilir.

Vajina estetiği hamile kalmayı engeller mi?

Hayır. Üreme kanalları üzerinde bir etkisi yoktur.

Kızlık Zarı Nedir ve Ne İşe Yarar?
Vajinanın giriş bölümünde yer alan kızlık zarı son derece ince bir doku parçasıdır. Orta bölümünde küçük bir delik bulunur ve bu delik vajinal akıntı ile regl döneminde kanın geçişini yani akışını sağlar. Esnek ve aynı zamanda ince yapıya sahiptir. Kızlık zarı hem anatomik açıdan hem de fizyolojik açıdan herhangi bir işleve sahip değildir. Uzun yıllar kızlık zarının enfeksiyona karşı korumaya yaradığı düşünülse de orta bölümünde delik olması, bu korumanın mümkün olamayacağı yönünde tartışmalara neden olmuştur. Fakat araştırmalara Bekaret döneminde vajinal enfeksiyonların pek görülmediğini de ortaya koymuştur. Bu nedenle kızlık zarının ne işe yaradığına dair net bir veri bulunmaz.

Kızlık Zarı Yapısal Farklılık Gösterir mi?
Yapısal açıdan kızlık zarı pek çok farklı görünüme sahip olabilir. Sıklıkla görülen şekil annuler ismini taşır ve halka şeklindedir. Bazı kişilerde kızlık zarının ortasındaki delik çok büyüktür. Bazı kişilerde ise delik bulunmaz. Dolayısıyla kızlık zarı yapısal anlamda pek çok farklı şekilde olabilmektedir.

Kızlık Zarının Dikilmesi Mümkün mü?
Hymenoplasti ameliyatının amacı zaten yırtılan kızlık zarının dikilmesidir. Kızlık zarı parçalarının kaybolmaması bu ameliyatın yapılabilmesi için temel koşuldur. Parçaların mevcut olması, onarımının yapılabilmesini yani kızlık zarının dikilebilmesini sağlar. Kızlık zarı yerine başka bir dokunun kullanılması mümkün olmaz. Aynı zamanda parçaları kaybolmuş kızlık zarının dikilmesi de mümkün olmayacaktır.

Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır ve Ne Kadar Sürer?
Bu ameliyat yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanmaktadır. Genel anestezi uygulaması eşliğinde gerçekleştirilir. Kızlık zarı olarak adlandırılan dokunun parçaları, kendiliğinde eriyen dikiş ipi kullanılarak dikilir. Pansuman ya da dikiş alımına gerek olmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrasında İyileşme
Hastanın aynı gün içerisinde günlük hayatına dönmesi mümkündür. Birkaç gün hafif kanama meydana gelebileceği için hastanın ped kullanması gerekebilir. Hijyene mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Özellikle tuvalet sonrasında temizliğe önem verilmesi enfeksiyon riski nedeniyle önemlidir. Ameliyat ciddi bir ağrı ya da acıya neden olmaz. Hafif ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç alımı ile kişinin günlük hayatına dönmesini engellemez.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)
Vajinanın genişlemesi durumunda yapılan vajina estetiği ameliyatı, vajinoplasti adını taşır.

Vajina Daraltma Kimlere Yapılır?
Çok sayıda normal doğum yapmak vajina kaslarında gevşemeye neden olabiliyor. Bazen genetik faktörlere bağlı olarak da doğuştan vajina kasları gevşek bir yapıya sahip olabiliyor. Bu durum cinsel ilişki esnasında vajinadan ses gelmesi ya da vajinanın kavrama işlevinin olmaması gibi sorunlara neden olabiliyor. İlerleyen yaşlarda ise idrar kaçırma, kalın bağırsağın sarkması ya da rahim sarkması gibi problemlere de sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı ile vajina kaslarının daha sıkı bir form kazanacak şekilde düzeltilmesi gerekebilir.

Vajina Gevşemesi Neden Olur?

 • Genetik faktörlere bağlı olarak doğuştan
 • Çok sayıda normal doğum yapmak
 • Doğumda meydana gelen düzenli ya da düzensiz yırtıklar
 • Normal doğumun zor bir şekilde yapılması
 • İri bir bebeği normal doğumla dünyaya getirmek
 • Doğum dikişlerinde enfeksiyon olması ya da dikişlerin açılması
 • İlerleyen yaş

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Genel anestezi ya da epidural anestezi yani belden aşağısının uyuşturulması ile gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı vajinanın arka duvarında kesi uygulanarak yapılır. Vajina duvarında istenen daraltma gerçekleştirilir ve ardından kendiliğinden eriyen dikişlerle dikiş atılır.

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra İyileşme
Vajinoplasti ameliyatından sonra müdahale edilen bölgeye tampon yerleştirilir. Tampon bir gün sonrasında çıkarılır. Ameliyat sonrasında dikişlerin alınmasına gerek olmaz çünkü kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Aynı zamanda pansumanda gerek olmaz. Hijyenik temizlik önemli olduğundan kişisel temizliğe özellikle tuvalet sonrasında dikkat edilmesi gerekir. Ameliyattan sonra ağrı kesici ilaç ve antibiyotik kullanımı gereklidir. Birkaç gün ped kullanmak gerekebilir çünkü hafif kanam meydana gelme olasılığı mevcuttur. Ancak bu durum normal kabul edilir ve endişeye gerek olmaz.

Vajina Daraltma Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?
Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bu süre sonunda ilk cinsel birleşmeden önce vajina kayganlaştırıcı kullanımı gereklidir. Sonraki cinsel birleşmelerde ihtiyaç olması halinde kullanılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Olumsuzluklar Neler?
Bu ameliyattan sonra 6 haftalık cinsel perhize uyulması son derece önem taşır. Cinsel yasak döneminde ilişki vajinada enfeksiyonun yanı sıra dikişlerin açılması ve vajinanın yeniden genişlemesi gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda vajinal temizliğe ve hijyene de önem verilmesi gerekir. Bu hususlara dikkat edilmesi halinde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Vajinanın Tekrar Genişlemesini Önlemek Mümkün mü?
Vajinanın yeniden genişlemesini önlemek aslında mümkündür. Vajinanın da tıpkı karın ya da kollar gibi kas dokusuna sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu anamda kasların gevşemesini önlemek için kegel egzersizi adı verilen egzersizler yapılabilir. Bu egzersizlerin vajinayı sıkı tuttuğu bilinir. Son derece basit bir şekilde uygulanabilen bu egzersiz kadınlar tarafından günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Bu egzersiz kasların sıkılıp bırakılması şeklinde uygulanır.

Bir cevap yazın