Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

Vajina genital bölgede yer alan iç kısımdır. Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştirildiği bölge ve aynı zamanda doğumun yapıldığı organ olduğundan kimi zaman vajinada bulunan kaslarda gevşeme meydana gelebilir. Genellikle çok sayıda normal doğum vajina kaslarında gevşeme ile sonuçlanabilirken kimi kadınlarda sadece tek bir normal doğum yapmak da bu kaslarda gevşemeyi beraberinde getirebilir. İşte bu noktada devreye vajinoplasti ameliyatı girmektedir. Vajina estetiği ameliyatları arasında en çok tercih edilen vajinoplasti ameliyatı olmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nedir?

En genel şekliyle vajinoplasti, çeşitli nedenlerle genişleyerek bol bir forma dönüşmüş olan vajina kaslarına yapılan estetik operasyon ile bu kasların daraltılması işlemidir. Bilindiği gibi vajina kaslarında meydana gelen bollaşma cinsel açıdan çiftler arasında ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir. Cinsel ilişkide kavrama problemi ya da haz duymama gibi çeşitli sıkıntıların önüne geçmek için vajinoplasti ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Vajina Neden Gevşer?
Vajina gevşemesinin en yaygın nedeni normal yolla yapılan doğumlardır. İri bir bebek dünyaya getirmek dahi vajina kaslarında gevşemeye sebebiyet verebilir. Bununla beraber normal doğum sayısının fazla olması ya da müdahaleli zor bir doğrum süreci yaşamak vajina kaslarında gevşemeyle sonuçlanabilir. Normal doğum esnasında yırtılma meydana gelmesi ya da doktor tarafından bir müdahalenin yapılması dahi bu sonucu doğurabilmektedir. Vajina kaslarında gevşeklik kimi kadınlarda doğuştan olmaktadır. Ancak günümüz teknolojisinde çözümü artık mümkün.

Vajina Daraltma Ameliyatı Partner Tarafından Anlaşılır mı?

Hayır. Bu ameliyat sadece hekim tarafından muayene edilmesiyle anlaşılabilir.

Vajina Genişlemesi Sağlığa Etki Eder mi?

Yaşlılıkta idrar torbası ve rahim sarkması gibi sorunlara yol açabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Normal Doğuma Engel Olur mu?

Bu ameliyattan sonra normal doğum yapılabilir.

Vajinoplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat yaklaşık 45 dakikada tamamlanmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Pansuman Gerektirir mi?

Pansumana gerek olmaz.

Vajina Daraltma Ameliyatı İdrar Yoluna Zarar Verir mi?

İdrar sağlığı ile ilgili bir değişim meydana gelmez.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hastanede Kalmayı Gerektirir mi?

Aynı gün taburcu olunabilir.

Vajinoplasti Sonrası Konan Tampon Rahatsız Eder mi?

Hayır. Rahatsızlık vermeyecek ölçülerde bir tampon kullanılır.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Saunaya Gidilir mi?

3 hafta sonrasında gidilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı Vajina bölgesinin arka duvarına kesi uygulanması ile gerçekleştirilir. Kesi uygulanarak vajinanın arka duvarından bir miktar doku çıkarılır. Fazla dokunun çıkarılmasının ardından kesi uygulanan bölge birbirine yaklaştırılır ve dikiş uygulaması gerçekleştirilir. Bu yolla genişlemiş olan vajina bölgesinde bir sıkılaşma elde edilir. Dikiş için vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında dikiş alımına gerek kalmaz. Ameliyattan sonra kesi uygulanan bölgeye tampon yerleştirilir. Bu tampon genellikle 1 gün sonrasında çıkarılır.

Vajina Gevşemesi Nelere Yol Açabilir?
Öncelikle cinsel ilişki yaşanan partner ile sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma problemine neden olabilmektedir. İdrar torbasında sarkma ve rahimde sarkma gibi sorunlar da vajina kaslarında gevşemeye bağlı olarak yaşlılık döneminde ortaya çıkabilir. Ayrıca oturup kalkma esnasında vajinadan ses gelmesi ya da cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi gibi sorunlar da söz konusu durumdan kaynaklanabilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Cinsel Yaşam

Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca cinsel perhiz uygulanması gerekir. Bu süreçte cinsel perhize maksimum özen gösterilmesi gerekir. Çünkü 6 hafta dolmayan cinsel ilişkiye girilmesi vajinada yeniden gevşemeyi beraberinde getirebilir. Bunun yanı sıra kesi uygulanan bölge henüz iyileşmediğinden enfeksiyon gelişebilir. Dikiş açılabilir ve şiddetli kanama meydana gelebilir. 6 haftalık süre sona erdiğinde cinsel ilişki izni verilir. Fakat ilk cinsel birleşmede vajina kayganlaştırıcı kullanımı gerekir. Sonraki cinsel birleşmelerde buna ihtiyaç olmayacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrasında iyileşme konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleşir. Ameliyattan sonra banyo yapılabilir. Ancak küvette banyo yapılmaması yani küvete uzanılmaması gerekir. Küvette banyo için 3 haftalık bir zaman diliminin geçmesi gerekir. Bu süreçte tuvalet temizliğine maksimum önem verilmesinde fayda var. Tuvalet sonrasında mutlaka kişisel vajina temizliğinin hijyenik bir şekilde yapılması gerekir. İyileşme sürecinde dikiş alımı gerekmez ancak mutlaka belirli periyotlar ile kontrole gidilmesi gerekecektir. Bu kontrollerin aksatılmaması gerekir. Ameliyattan sonra hafif ağrı oluşabileceği için ağrı kesici ilaç kullanımı ve enfeksiyon riskini minimuma indirgemek için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ameliyattan sonra 1 ay geçmesi, vajina dikiş bölgesinin normal görünüm almasını sağlar. Tam anlamıyla iyileşmenin gerçekleşmesi ise 45 günde gerçekleşir. Bu nedenle 45 gün yani 6 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Ameliyatın Orgazma Olan Etkisi
Cinsel ilişkide kadınların orgazm hissini yaşamasını sağlayan vajina bölümü klitoris olduğundan vajina daraltma ameliyatı orgazm noktasına daha kolay ulaşması sağlar. Çünkü bu ameliyat sonrasında penisin klitorise sürtünme düzeyi yükselir. Bu da daha üst kalitede bir orgazm yaşanmasını beraberinde getirir. Vajina daraltma ameliyatı kadınların partnerlerinde de orgazm kalitesinin artmasını sağlar.

Vajinoplasti ve Labioplasti

Vajina estetiği ameliyatlarından bazıları kombine şekilde uygulanabilmektedir. Bunlardan biri de vajinoplasti ameliyatı ile birlikte labioplasti ameliyatının yapılmasıdır. Hastanın talebi ve şikayeti üzerinde vajina daraltma ameliyatı yapıldıktan hemen sonra, aynı süreçte labioplasti ameliyatı da yapılabilir. Vajina gevşemesi ile birlikte vulva iç dudak sarkması olan hastalarda tek bir ameliyat ile bu iki sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bu durumda ameliyat süresinin uzayacağı gözden kaçırılmamalıdır. Vajinoplasti ameliyatı 45 dakika ila 1 saat arasında tamamlanırken labioplasti ile birlikte yapıldığında süre 2 saate kadar uzayabilir.

Vajina Daraltma Egzersizi
Pek çok neden bağlı olarak ortaya çıkabilen vajina genişlemesi kadınların elbette yaşamak istemediği bir durumdur. Bu nedenle egzersiz yapılması tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Vajina daraltma egzersizleri doğum yapmaya ya da benzeri nedenlerle gerçekleşmiş olan ciddi kas gevşemelerinde beklenen düzeyde bir sıkılaşma sağlamaz. Ancak vajinanın kaslarında yeniden gevşeme olmasını önleyebilir. Aynı zamanda vajinadaki hafif kas gevşemelerinde bir sonuç elde edilmesini sağlayabilir. Kegel egzersizi adı verilen vajina daraltma egzersizi vajina kaslarını çalıştırma prensibi çerçevesinde gerçekleştirilir. Vajina kaslarının sıkılıp bırakılması ve idrar yapılırken idrarın tutulup bırakılması şeklinde uygulanan bu egzersiz günün herhangi bir saatine yapılabilir. Vajina daraltma egzersizinin düzenli olarak yapılması vajina genişlemesinin önlemenin yanı sıra farklı yararlar da sunuyor. Örneğin yaşlanma döneminde idrar kaçırma probleminin yaşanma olasılığını ciddi düzeyde düşürüyor.

Vajina Daraltma Ameliyatının Riskleri
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi vajina daraltma ameliyatında da bazı riskler bulunur. Bu riskler ameliyat ve anesteziye bağlı olarak ortaya çıkan risklerdir. Bununla beraber enfeksiyon riski her ameliyat gibi vajinoplasti ameliyatında da mevcuttur. Hastanın hekimin önerilerine ve uyarılarına harfiyen uyması halinde bu risklerin gerçekleşme olasılığı minimuma indirgenecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Denize Girilir mi?

3 hafta sonrasında denize ve havuza girilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Adet Dönemine Engel Olur mu?

Hayır. Bu ameliyat adet kanamasını engellemez.

Vajinoplasti Adet Döngüsünü Değiştirir mi?

Adet döngüsünü değiştirmez ancak hastanın ameliyat stresi yaşamasına bağlı olarak, psikolojik şekilde regl dönemi kısa süre gecikebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hangi Anesteziyle Yapılır?

Genel anestezi tercih edilir.

Vajina Daraltma Ameliyatıyla Kombine Ameliyat Yapılabilir mi?

Vajina estetiği ameliyatlarından bazıları kombine yapılabilmektedir.

Vajinoplasti Sonrasında Vajina Yeniden Genişler mi?

Doğum yapılması durumunda yeniden genişleme meydana gelebilir.

Vajinoplasti Tekrarlanabilir mi?

Vajinanın yeniden genişlemesi halinde bu ameliyat tekrar yapılabilir.

Vajinoplasti Cinsel İlişkiyi Etkiler mi?

Vajinoplasti sonrasında cinsel yaşamda olumlu değişim beklenir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hamilelikte Yapılır mı?

Hamilelik döneminde ameliyat yapılmaz. Ancak emzirme döneminden sonra vajinoplasti ameliyatı yapılabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatında Kaç Cm Daralma Olur?

1 ila 2 cm daralma gerçekleştirilebilir.

Vajina Daratma Ameliyatında Dikişler Ne Zaman Kaybolur?

Hastaya göre farklılık göstermekle birlikte 3 ila 4 haftada kaybolur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Hamile Kalmayı Engeller mi?

Hayır. Gebe kalma olasılığında bir değişime neden olmaz.

Vajina Daraltma Ameliyatı Cinsel İsteği Arttırır mı?

Doğrudan bir artışa neden olmaz. Ancak hazın artmasına bağlı, dolaylı yoldan cinsel istek artışı olabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Gerekli mi?

Bu ameliyatın tıbben gerekli olduğu söylenemez. Hastanın ihtiyacı ya da talebi doğrultusunda yapılır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası Kanama Olur mu?

Birkaç gün çok hafif bir kanama beklenir. Bu nedenle ped kullanımı gerekebilir.

Vajinoplasti Sonrası Tuvalet Temizliği Nasıl Olmalı?

Ilık su kullanılarak, önden arkaya doğru yıkama yapılmalıdır.

Vajinoplasti ile Doğum Dikiş İzi Düzeltilir mi?

Vajinoplasti vajina içerisine uygulanır. Dış bölgedeki doğum izinin bu ameliyatla silinmesi mümkün olmaz.

Vajinoplasti Fiyatı Nedir?

Fiyat bilgisi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın