tr ar de en fr
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Tüp Mide Ameliyatı

Şişmanlık giderici ameliyatlar kategorisinde yer alan tüp mide ameliyatı obezite tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda da uygulanan bir tekniktir. Dünya genelinde şişmanlıktan kurtulma adına en sık uygulanan ameliyat tüp mide ameliyatıdır. Kolay bir metot eşliğinde gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiği için ameliyat esnasında hasta hiçbir acı ya da ağrı hissetmez. Laparoskopik olarak yani kapalı şekilde yapılan tüp mide ameliyatında iyileşme süreci de hastaları zorlayacak unsurlar barındırmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta karın bölgesinin ön duvarına kesi uygulanmaz. Sadece milimetrik düzeyde delik açılır bu deliklerde mideye ulaşılır. Özel cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen ameliyat ile midenin % 80’lik ya da % 90’lık bölümü çıkarılır. Bu işlem tek kullanımlık olan ve stapler adı verilen el aleti kullanılarak gerçekleştirildiği için hastanın karın bölgesine kesi uygulanmasına gerek kalmaz. Midenin çıkarılması esnasında fundus adı verilen bölüm de çıkarılır. Bu bölüm iştah hissinin ortaya çıkmasını sağlayan bölümdür. Dolayısıyla ameliyat sonrasında hastaların iştahlarının kapanması etkisi bu bölümün ameliyat esnasında çıkarılması ile ilgilidir. Uygulanan cerrahi müdahale esnasında Midenin bitiş noktasına 3 ila 6 cm uzaktan başlanarak midenin tüp haline getirilmesi sağlanır. Ameliyat ismini buradan almaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Cerrahi operasyon yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Neden Spor Yapılmalı?

Ameliyattan bir süre sonra kilo kaybı durur. Bu durumda hastalar yeniden kilo alabilir. Kilo alımını önlemek için spor yapılması önerilir.

Tüp Mide Ameliyatının Mide Balonundan Farkı Nedir?

Tip mide ameliyatında midenin bir bölümü çıkarılır. Mide balonunda mideye balon yerleştirilir ve bu balon 1 yıl sonra mideden çıkarılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatıyla Fazla Kilonun Ne Kadarı Kaybedilir?

Ameliyat sonrasında hastalar mevcut kilolarının yaklaşık % 70’inden kurtulmuş olur. Ancak kişinin ameliyat sonrası beslenme şekli ve spor yapıp yapmadığı ne kadar kilo kaybedileceğinde belirleyicidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hedeflenen Kiloya Ulaşılması Ne Kadar Sürer?

Ameliyattan sonra 5 yıllık bir süreçte hedeflenen kilo kaybı gerçekleşir.

Tüp Mide Ameliyatı Ağrı Yapar mı?

Ameliyattan sonra minimal düzeyde ağrı olabilir ancak ağrı kesici ilaç alımı ile bu ağrı kontrol altına alınacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Mideye ulaşmak için açılan küçük çizgiler hafif bir iz kalmasına neden olabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İşe Gidilir mi?

Ameliyattan 4 ila 5 gün sonrasında hastalar iş hayatlarına geri dönebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Yemek Yenir mi?

Elbette ameliyattan sonra hastaların yemek tüketimi mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Verdirir?

Başarılı bir tüp mide ameliyatı 3 mekanizma şeklinde hastanın kilo vermesini sağlar.

 • Midenin iştaha neden olan ghrelin hormonunu salgılayan “fundus” isimli bölümü çıkarılır. Bu durum iştahın ciddi düzeyde azalmasını sağlar ve hasta daha az yemek yemeye başlayarak kilo kaybı sürecine girer.
 • Midenin büyük bölümü ameliyat esnasında çıkarılır ve buna bağlı olarak mide hacmi de küçülür. Daha az gıda alımı ve daha kısa sürede tokluk hissi oluşur.
 • Ameliyat sonrasında tüketilen gıdaların ince bağırsağa geçişi hızlanır. İnce bağırsak tokluk hissini erken dönemde salgıladığından kısa sürede hastada doygunluk hissine ulaşılır. Bu da daha az yemek tüketimini beraberinde getirir.

Herkes Mide Balonu İçin Uygun mu?
Mide balonu uygulaması, ülser ya da gastrit sorunu yaşayanlar için uygun değildir. Mide cerrahisi geçirmiş olanlar ve alkol bağımlıları için de ideal olmaz. Ayrıca kanama bozukluğu olanlar ya da mide fıtığı olanlar için de mide balonu uygulaması uygun olmaz. Hamileler ile emzirme döneminde olanlara bu uygulama yapılmaz.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Tarihçesi

Tüp mide ameliyatı ilk uygulandığı dönemlerde sadece aşırı obezite durumunda tercih edilirdi. Amaç önce tüp mide ameliyatı ile hastanın kilo vermesini sağlamak ve sonrasında mide by-pass ameliyatına hastayı hazırlamak amacıyla gerçekleştiriliyordu. Ancak son 10 yıl içerisinde tüp mide ameliyatı ile başarılı sonuçlar elde edildiği görüldü ve bu ameliyat obezite ile şişmanlık giderici teknikler arasında daha yoğun tercih edilmeye başlandı.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kilo Verme Süreci

Ameliyattan hemen sonra hastada kilo verme sürecinin başlıyor olması, tip mide ameliyatının yüz güldüren özellikleri arasında yer alıyor. Operasyondan sonra ilk 3 ay son derece hızlı bir şekilde kilo verilir. Bu durum hastaların motivasyonunu güçlendirdiği için beslenme alışkanlıklarının ideal şekilde devamını sağlamakta hastalar genellikle zorlanmaz. İlk 3 ay sona erdiğinde kilo verme hızı bir hayli yavaşlar ve yaklaşık 9 ay boyunca yavaş şekilde devam eder. Ameliyatın üzerinden 1 yıl geçtikten sonra kilo verme hızında daha da fazla yavaşlama meydana gelir. Ameliyatın üzerinden 2 yıl geçtiğinde ise kilo verme tamamen durma eğilimine girer. İşte bu dönemde yeniden kilo alımının olmaması için hastaların mutlaka ameliyattan sonra düzenli olarak spor yapmaları gerekir.

Mide Balonu
Obezite ya da şişmanlık giderici tekniklerden biri olan mide balonu endoskopi aleti ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Ağızdan mideye ulaşılarak mide içerisine bir balon yerleştirilir. Ardından bu balon şişirilir ve mide içerisinde belirli bir alanı kaplaması sağlanır. Bu balonun kapladığı alan kişide beslenme esnasında daha kısa sürede doygunluk hissinin oluşmasını sağlar. Bir anlamda sadece tokluk hissinin kısa sürede oluşması için gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu balon 6 ila 12 ay sonrasında mideden çıkarılır. Bu süreçte hastanın belirli bir kilo kaybı yaşaması beklenir.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Beslenme

Tüp mide ameliyatı kararı veren hastalar genellikle tüketmek isteyip kaçındıkları tüm yiyecekleri tüketme eğilimine girer. Bir anlamda jübile hissi ile hareket ettikleri ve yağlı, kalorisi yüksek gıdaları tüketmeye başladıkları bilinir. Oysa bu ameliyat öncesinde hastanın günlük beslenme alışkanlığını devam ettirmesi gerekir. Hatta olabildiğince protein değeri yüksek olan gıdaların tüketilmesi ve yağ oranı yüksek gıdalardan da uzak durulması gerekir. Bu beslenme şekli, ameliyattan sonra kilo verme sürecini etkilediğinden tüm hastaların tüp mide ameliyatı öncesinde aşırı yemek tüketiminden kaçınması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alınır mı?
Ameliyat sonrasında hastalar hızlı bir kilo verme sürecine girer. Ameliyatın üzerinden fazla kilonun % 55’i ila % 70’i kaybedilir. Ancak kişinin beslenme düzeni ve ameliyat sonrasında sporu hayatına ne oranda kazandırdığı, ne kadar kilo kaybedeceği noktasında belirleyici olabiliyor. Bununla beraber ameliyat sonrasında kilo alınıp alınmayacağı noktasında da bu iki unsurun etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar bu ameliyattan sonra uzun vadede yeniden kilo alımının % 20 düzeyinde olduğu anlaşıldı.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında İyileşme
Cerrahi operasyon hastanın karın bölgesine kesi uygulanmadan, kapalı yöntemle gerçekleştirildiği için son derece konforlu bir iyileşme süreci ile hastalar günlük hayatlarına geri dönebilmektedirler. Ameliyattan sonra yaklaşık 3 gün klinikte istirahat edilmesi gerekir. Bu sürenin sonunda hasta taburcu olarak evine dönebilir. Yaklaşık bir hafta karın bölgesini zorlayıcı hareketlerden uzak durulması gerekir. Sonrasında doktor tarafından izin verilmesi halinde hasta spor yapabilir ve ağır aktiviteler gerçekleştirebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
Beslenme en çok dikkat edilmesi gereken husustur. Bu ameliyattan sonra hastaların yağlı yiyecekler tüketmesi önerilmez. Kızartma, hamur işi ve şekerli gıdalar kalori değerleri yüksek olduğundan tüketilmemelidir. Bunun yerine sağlıklı ve hafif yiyecekler ile bir beslenme düzeninin oluşturulması ve bu beslenme şeklinin korunması önerilir.

Tüp mide ameliyatından sonra sigara ve alkol tüketimi olmamalıdır. Ayrıca hastaların hareketsiz bir yaşam şeklini benimsememesi gerekir. Olabildiğince fiziksel aktivitelerde bulunması ve kilo verme sürecini yaşam şekli ile de desteklemesinde fayda olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hangi Besinler Tüketilmeli?

Et, yumurta, süt ürünleri ve bakliyat tüketimi önerilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Yasak Olan Gıdalar Var mı?

Hayır. Her gıda az miktarda tüketilmesi kaydıyla yenebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Cerrahisi Mümkün Olur mu?

Bu ameliyattan sonra diğer obezite ameliyatlarının yapılmasında bir sakınca olmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Hastanede Yatış Gerektirir mi?

Ameliyattan sonra 3 gün klinik istirahat gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı İştahı Azaltır mı?

Ameliyatta midenin iştah hormonu salgılayan fundus bölümü çıkarılır. Bu nedenle hastanın iştahında azalma meydana gelir.

Tüp Mide Ameliyatının Yan Etkisi Var mı?

Bu ameliyatın herhangi bir yan etkisi olmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Neler?

Her ameliyat gibi komplikasyon ve enfeksiyon riski düşük olmakla birlikte mevcuttur. Ayrıca anesteziden kaynaklı riskler bu ameliyatta da geçerlidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide-Bağırsak Yolu Değişir mi?

Hayır. Bu ameliyatta gıdaların mideden bağırsağa geçiş yolu korunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatına Giderken Malzeme Gerekir mi?

Hayır. Sizden istenen saatte klinikte olmanız yeterlidir.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Refakatçi Gerekir mi?

Yaklaşık 3 gün klinik istirahat gerektiğinden refakatçinizin olması da gereklidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Denize Girilir mi?

Ameliyattan 1 ay sonrasında denize ya da havuza girilebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Perhiz Yapılması Gerekir mi?

Diyet yapılmasına gerek olmaz. Ancak kilo kaybını yavaşlatmamak için yağlı ve kalorisi yüksek yiyeceklerin tüketilmesi önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Sigara İçilir mi?

Ameliyattan 10 gün önce sigara ve alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yemek Yenir mi?

Ameliyattan 12 saat öncesinde katı ve sıvı gıda alımı olmamalıdır. Bu ameliyat aç karnına yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı öncesinde tetkik gerekir mi?

Evet. Doktorunuz sizden bazı tetkikleri yaptırmanızı isteyecektir.

Tüp Mide Ameliyatında Sonda Takılır mı?

Ameliyattan önce sonda takılır.

Tüp Mide Ameliyatında Anestezi Yapılır mı?

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide balonu uygulaması hastaların % 10 ila % 20 oranında kilo kaybını sağlamaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (53 oy, ortalama: 4,77 / 5)
Loading...

sizden gelen yorumlar

 • Faruk

  tam 6 ay önce mide küçültme operasyonu oldum burada hayatıma beni yeniden kavuşturdunuz için hepinize çok teşekkür ederim

  tam 6 ay önce mide küçültme operasyonu oldum burada hayatıma beni yeniden kavuşturdunuz için hepinize çok teşekkür ederim

 • Meryem

  Merhaba hocam size denk gelmek hayatımın en şanlı anıyıdı gerçekten sayenizde hayata yeniden tutundum işinize verdiğiniz önem hastalarınıza verdiğiniz değer her konuda gerçekten mükemmel bir ekipsiniz size öncesi sonrası fotografımı yolluyorum her şey için çok teşekkür ederim sizleri seviyorum

  Merhaba hocam size denk gelmek hayatımın en şanlı anıyıdı gerçekten sayenizde hayata yeniden tutundum işinize verdiğiniz önem hastalarınıza verdiğiniz değer her konuda gerçekten mükemmel bir ekipsiniz size öncesi sonrası fotografımı yolluyorum her şey için çok teşekkür ederim sizleri seviyorum

Bir cevap yazın