Şakak Germe Estetiği

İlerleyen yaşa bağlı olarak vücudun pek çok bölgesinde bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler özellikle yüz bölgesinde çok daha net gözlemlenebilir. Yüzde meydana gelen değişimlere genellikle göz çevresi, iki kaş arası gibi bölümlerin sahne olduğu düşünülse de aslında şakaklar özellikle 40 yaşından sonra estetik bozulmalara sahne olan bir yüz bölümüdür. Cildin elastikiyetini kaybetmesiyle birlikte sarkmalar ve gevşek bir doku görünümü ortaya çıkmaya başlar.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte şakaklarda aşağı yönlü bir hareket meydana gelir ve gözün dış kısmı ile kaşlara baskı yapar. Sonuç olarak göz çevresinde ve kaşlarda da bir aşağı yönlü eğilim ortaya çıkar. Bir anlamda şakaklarda meydana gelen değişimin göz çevresini de olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Yüzün genç görünümden uzaklaşmasını sağlayan bu etkiyi ortadan kaldırmak için devreye şakak germe estetiği girer.

Şakaklarda Estetik Bozulma Neden Olur?
Yüzün şakak bölgesinde genel bir deformasyon meydana gelmesinde bazı unsurlar rol oynar. Bunlar arasında en önemli olanı yer çekimidir. Yer çekimine bağlı olarak cildin diri durması, elastikiyetinin güçlü olmasındadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte elastikiyet gücü azalmaya başlar ve yer çekimi daha etkin olduğundan cilt aşağı yönlü bir eğilim izler yani sarkar. Yerçekiminin yanı sıra yaşın ilerlemesi ve cilt yapısı da belirleyici bir unsur oluyor. Sigara içilmesi, hareketsiz bir yaşam şekli, stres, düzensiz ya da sağlıksız beslenme, tüm bunlarla beraber mimiklerin aşırı derecede kullanılması da şakak bölgesinde deformasyon meydana gelmesini sağlayan etmenler arasında yer alır.

Şakak Germe Estetiği Ne Kadar Sürer?
Yüz bölgesine yapılan estetik müdahaleler ile kıyaslandığında belki de en risksiz olanlardan biri de şakak germe estetiğidir. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyon hastanın korkusu ya da farklı nedenlere bağlı olarak genel anestezi altında da yapılabilir. Yaklaşık olarak 30 dakika ila 60 dakika arasında tamamlanır.

Şakak Germe Estetiği Nasıl Yapılır?
Operasyon esnasında şakakların saçlı deri ile birleştiği yerde, saçlı deri içine kısa kesiler uygulanır. Şakak derisi kaldırılır ve yukarıya doğru çekilir. Şayet sarkma fazla ise fazla derinin çıkarılması gerekir. Bu durumda fazla deri de kesi ile çıkarılır ve şakak derisiyle birlikte kaşlar ve göz çevresindeki deri de yukarı kaldırılmış olur. Yüze daha genç ve daha gergin bir görünüm kazandırılır.

Eğer şakak sarkması ile birlikte göz çevresinde de bir deformasyon söz konusu ise kombine şekilde estetik müdahale gerçekleştirilebilir. Göz kapağı düşmesi, kaş düşmesi gibi problemler yapılabilecek tek bir cerrahi müdahale ile yok edilebilir. Aslında şakak germe, göz kapağı estetiği ve kaş esteti bir üçgen olarak değerlendirilir. Ameliyat esnasında her üç bölgeye de müdahale etmek ve daha genç bir görünüm için gerekli işlemi uygulamak mümkün olabilir.

Şakak Germe Estetiğinden Sonra İyileşme Süreci

  • Aksi bir durum gelişmedikçe şakak germe ameliyatından sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir ve evine gidebilir. Klinik bir istirahat genellikle gerekmez.
  • İyileşme süresi boyunca şakak, göz ve kaş bölgesini zorlayan unsurlardan uzak durmak, olabildiğince mimik kullanmamaya özen göstermek gerekir.
  • Ameliyat bölgesine darbe alınmamasına dikkat edilmelidir.
  • İyileşmenin tamamlanması genellikle 2 hafta sürer.
  • Ameliyattan sonra hafif morluklar ve şişmeler meydana gelebilir. Ancak bu durum kalıcı değildir. Genellikle birkaç gün sonrasında azalarak kendiliğinden yok olur.
  • Kesi izi hafif şekilde kalır ama saçlı deri içine kesi uygulandığından görünmez.
  • Cerrahi müdahale sonrasında şakak ve yüz bölgesi daha genç görünür.
  • Ameliyat sonrasında kişinin yüz ifadesinde herhangi bir değişim meydana gelmez. Sadece daha genç görünür.


Bir cevap yazın