[fc id=’2′ align=’left’][/fc]

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde saç ekimi yaklaşık 6-7 saatlik bir süre içerisinde tamamlanıp kişinin aynı gün içerisinde taburcu edildiği bir operasyon olarak bilinse de, tek tek uygulaması yapılan saç köklerinin ekildikleri bölgeye uyum sağlamaları ve uzamaya başlamaları yaklaşık bir yıllık bir zaman dilimi gerektirmektedir. Bu süre zarfında saç ekimi yaptıran kişinin bazı noktalara dikkat etmesi beklenir. Peki saç ekimi sonrasında nelere dikkat edilmelidir? Saçların dikildikleri bölgeye uyum sağlamaları için ne yapılmalıdır? Saç ekimi merkezi operasyon sonrasında saç ekimi yaptıran kişilerden hangi kurallara uymasını istemektedir?

Saç Ekiminde İlk 5 Gün Çok Önemlidir

Saç ekimi operasyonunun başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. Saç ekimi yaptıran kişinin operasyon sonrasında müşahede altında tutulması için hiçbir sebep yoktur. Ancak bu kişilerin gündelik yaşantılarına dönerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle saç ekimi işleminin ardından ilk 5 gün boyunca uyulması gereken kurallarla ilgili olarak hasta detaylı şekilde bilgilendirilir. Saç ekimi operasyonu insan vücudunun kalp, beyin, böbrek ve akciğer gibi organlarıyla ilişkili ameliyatlara göre daha basit bir işlem olarak ele alınsa da, bu operasyonun da bir çeşit ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Üstelik bu işlemde her bir saç hücresi için tek tek çalışılmakta, işlem yapılan bölge ise insan vücudunun en riskli bölgesi olarak kabul edilen kafa kısmında bulunmaktadır. Tüm bu detaylara bakıldığında aslında saç ekimi yönteminin uygulamada basit ancak dikkat edilmesi gerekilen kurallar bakımından önemli bir operasyon olduğu anlaşılmaktadır.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirildiği için operasyon sırasında bilinci açık olan hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilmektedir ancak kafa bölgesinde saç köklerinin alındığı kısımlar herhangi bir mikrop ve iltihap ihtimaline karşı bandajlanır. Hastadan ilk beklenen bu bölgeyi darbe ve zarar verici diğer faktörlere karşı korumasıdır. Gündelik hayatına hızlıca dönen hasta bu süreç içerisinde saçlarını kesinlikle yıkamamalıdır. Ayrıca vücudu yoracak ve bünyeyi zayıf düşürebilecek spor ya da ağır fiziksel aktivitelerden de uzak durmalıdır. İlk beş günlük süre zarfında hastaların sıkı ve sentetik olmaması koşuluyla şapka kullanabilmeleri mümkündür. Ayrıca saç ekimi yaptıran kişilerin ilk beş günlük süre zarfında cinsel ilişkiye girmemeleri gerekir. Bu kurallara uyulması, yaraların sağlıklı bir şekilde iyileşmesi ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için oldukça önemlidir.

Saç Ekiminde İlk Hafta Sonrasında Gündelik Hayat

Saç ekimi işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar yalnızca yaraların iyileşme süreciyle ilgili değildir. Aynı zamanda ekilen yeni saçların sağlıklı sonuçlar verebilmesi ve gelişimlerini tamamlayabilmeleri için de uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallara geçmeden önce insan vücudunun genel işleyişinden bahsetmek gereklidir. Bünyemiz çeşitli vitamin ve mineraller aracılığıyla gelişimine devam eder. Vücudun temel fonksiyonlarını sürdürebilmesi için beslenme ve uyuma faaliyetlerinin döngü halinde sürdürülmesi önem arz etmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, hücrelerin de sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlar. Hücreler, eğer ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller sağlanırsa kendilerini yenileyebile/onarabilme gibi özelliklere sahiptir. Saçlarımız, saç kökünü oluşturan hücreler sayesinde uzarlar. Yani köklerdeki canlı hücreler saçların düzenli olarak uzamasını sağlar. Bu hücreler yeterli vitamin ve mineral sağlanmadığı takdirde verimsizleşir ve bu durum saçların yapısını etkiler. Saç kökü hücreleri ile ilgili yapılan araştırmalar özellikle tütün ve alkol ürünlerinin kök hücreleri olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu yüzden ister fue tekniği ister fut tekniği olsun; saç ekimi yaptıran kişilerin sigara ve içki kullanmaya ara vermeleri gerekmektedir. Aksi halde ekilen saçların uzama süreci olumsuz etkilenebilmektedir.

Saçların ekildiği ve saç köklerinin alındığı bölgeler bu süreç boyunca hassas olacağı için darbelere karşı korunmalı, olabildiğince el ile temastan uzak tutulmalıdır. İlk hafta sonrasında bu bölgede kabuklanmalar ve deri kabarmaları gözlemlenebilir. Bunlar oldukça normaldir ve iyileşme sürecinin ilk aşamasını oluşturur. Saç ekiminde ilk haftanın geride bırakılmasının ardından işlem yapılan bölgeye pansuman uygulanır ve ekilen saçların ilk yıkaması doktor tarafından gerçekleştirilir. Yıkama işlemi oldukça yavaş, dikkatli ve nazikçe yapılmalıdır. Aynı şekilde saçlar ve yaraların olduğu bölgeler özenle kurulanmalı, herhangi bir zorlamada bulunulmamalıdır. Ayrıca doktorun belirleyeceği tarihe kadar hasta antibiyotiklerini kullanmaya düzenli olarak devam etmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Sonuçlar

Ekilen saçların sağlıklı bir şekilde çıkması için yaklaşık bir yıllık bir zaman diliminin geride kalması gerekir. Saç ekimi yapan merkezler hastalarının aylık ve haftalık gelişimlerini fotoğraflayarak süreci takip edebilmekte ve öncesi-sonrası için ayrıntılı bir çalışma hazırlayabilmektedirler. Dilerse hastaların da kendilerini fotoğraflamalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Saç ekimi yaptırmak istiyorum diyorsanız, sitemizdeki foto galeri bölümünü inceleyerek hasta fotoğraflarına bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.