[fc id=’2′ align=’left’][/fc]

Saç Ekimi Sonrası Bakım

Saç ekimi işleminin ilk aşaması hastanın saç yapısının analizi ve dönor (verici saha) olarak kullanılacak bölgedeki saç köklerinin saptanması ile başlar. Sürecin devamında ise yaklaşık 6-7 saatlik bir operasyonun ardından saç kökleri ihtiyaç duyulan bölgelere uygulanır. Birçok  Saç ekimi merkezi genellikle operasyonun ardından hastaları taburcu etmekte, ilk hafta için pansuman ve ilk saç yıkamanın ardından hasta ile ilişkisini kesmektedir. Saç ekimi her ne kadar kısa sürede gerçekleşen bir operasyon olsa da aslında asıl süreç ekim işleminin tamamlanması ve hastanın taburcu edilmesi ile başlar. Çünkü yeni saçların sağlıklı bir şekilde uzaması ve doğal bir görünüm kazanması, saç ekimi sonrasında uygulanacak bakıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Peki saç ekimi sonrası bakım nasıl olmalıdır? Saç ektiren kişiler yeni saçlarının bakımı için hangi yöntemleri izlemelidir? Saç ekimi işlemi tek başına yeterli midir? FUE saç ekimi yöntemi ile ekilen saçlar için bakım gerektirir mi?

Saç Ekimi Sonrası Bakım Önerileri

Başarılı bir saç ekimi operasyonu, işlem sonrası yapılacak olan bakım ile desteklenirse çok daha etkileyici ve doğal sonuçlar verecektir.Saç ekimi yapan merkezler genellikle bakım aşamasını saç ekimi işleminin bir parçası olarak görmemektedir. Oysaki saç ekiminden sonra geçen ilk altı 6 ve 1 yıllık süre zarfı boyunca hasta takip edilmeli, gelişim analizi yapılmalı ve düzenli olarak saç bakımının yapıldığından emin olunmalıdır. Bakım aşaması elbette ki saç ekimi yaptıran kişinin kendisiyle alakalı bir konudur. Ancak hasta doğru yönlendirilmeli ve bakımla ilgili olarak bilgilendirilmelidir. Saç ektirmek istiyorsanız, sadece saç ekimi aşamasını değil; operasyonun ardından geçecek süreyi de planlamalısınız. Sağlıklı saçlara sahip olmanın ilk şartının bakım olduğu unutulmamalıdır. Saç bakımı, yalnızca saç ektiren kişileri değil; saçı olan herkesi ilgilendiren genel bir konudur. Ne yazık ki birçok saç dökülmesinin kaynağında bakımsızlık ya da yanlış saç bakımı uygulamaları yatmaktadır.

Saçlar, vücudumuzun en çabuk kirlenen ve mikrop barındıran bölgesidir. Çünkü saçlar yapısı gereği havada uçuşan veya ortamda bulunan her maddeyi arasına alabilir ve uzun süre muhafaza edebilir. Saç tellerinin bir arada tuttuğu toz, pislik vb. maddeler zaman içerisinde katılaşarak birikinti halinde saç derisinin kapanmasına yol açabilir. Özellikle saç ekimi yaptıran kişiler bu tarz durumlardan kendilerini korumalıdır. Çünkü saç derisinin sürekli hava alması, gözeneklerin pisliklerden arındırılmış olması, sağlıklı ve güçlü saç telleri için önem arz eder. Saç ekimi operasyonunun ardından ilk 6 ay boyunca tozlu, dumanlı ve kirli havaya sahip ortamlarda bulunulmamalıdır. Ayrıca kum vb. küçük tanecikler de saç ekiminde köklere zarar verebilmektedir. Bu yüzden tatilde oldukça dikkat etmek, mümkün olduğunca kumlu bölgelerden uzak durmak gerekmektedir. Örneğin işi gereği sürekli şantiye sahalarında olması gereken bir mimar ya da mühendis, bu ilk 6 aylık süreç içerisinde işine ara vermeli veya ofis ortamında çalışmalıdır. Çünkü saç ekiminin ardından işlem yapılan bölgedeki hassasiyet oranı artar ve temizleme işlemi çok daha dikkatli yapılmalıdır. Çünkü saçlar yıkanırken saç derisinde katılaşmış toz birikintileri gibi zorlayıcı kirler, saç köklerinin hasar görmesine neden olabilir. Saç bakımı, saçların temizlenmesiyle sınırlı değildir. Doğru saç bakımı ilk başta saçların kirlenme oranını azaltmak için alınan tedbirlerle başlar.

Saçların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saçlar yıkanırken oldukça yumuşak el hareketleri yapılmalı, sürekli aynı bölge üzerinde uygulama yapmaktan kaçınılmalı ve tırnakların kesinlikle kısa olmasına özen gösterilmelidir. İlk bir yıl içerisinde kullanılacak şampuan vb. ürünler için mutlaka saç ekimini yapan doktora danışılmalıdır. Saçların nazikçe yıkanması kadar nasıl kurutulduğu da önemlidir. Kurutma işlemi için yüksek ısı üreten saç kurutma makinelerinin kullanması önerilmez. Genellikle ince ve pamuksu yapıya sahip havlu yardımıyla bölgesel olarak ve oldukça hafif şekilde kurulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Kurulama işlemi için her defasında temiz ve kuru havlu tercih edilmelidir. Kesinlikle nemli ve kullanılmış havlulardan uzak durulmalıdır. Ayrıca tamamen sentetik üretilen havlular da saç köklerine ve saç derisine zarar verebilmektedir. Havlu tercihi mümkün olduğu kadar kaliteli ürünlerden yana kullanılmalıdır.

 

Yoğun güneş ışığına maruz kalmak saç köklerine zarar veren bir başka faktördür. İşi gereği sürekli dışarda olan ve güneşe maruz kalan kişiler, sıkı olmamak kaydıyla şapka kullanma yöntemine başvurabilirler. Ancak şapkanın kaliteli olması ve saç köklerinin hava alması önemlidir. Aksi halde şapka kullanımı çok daha ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Kullanılacak şapka için hasta saç ekimi işlemini yapan doktora başvurabilir. Doktorun haberi olmadan kesinlikle saç bakımı için kimyasal ürünler kullanılmamalıdır. Saç ekimi işlemi sonrasında vücuda bir süre düzenli olarak ilaç alınmasını gerektiren bir hastalık durumunda, hastalığa dair raporlar ve alınacak ilaçlarla ilgili bilgiler saç ekimi işlemini yapan doktora da aktarılmalıdır. Hastanın fiziksel ve ruhsal durumu, saç köklerinin sağlıklı gelişimini doğrudan etkileyebilmektedir. Bu yüzden ilk 6 aylık süreç içerisinde doktor-hasta arasındaki ilişki kesintiye uğramamalı, hasta karşılaştığı her türlü sorun ve zorluk için saç ekimi merkezine başvurmalıdır.