[fc id=’2′ align=’left’][/fc]

Oto Saç Klonlama

Saçlardaki dökülme stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, uyku düzeni bozukluğu, genetik ve biyolojik faktörler gibi birçok etkenden dolayı gerçekleşebilmektedir. İnsan saçı devamlı olarak uzama halinde olduğu için saç köklerindeki vitamin ve mineraller aracılığıyla beslenir. Vücuttaki demir veya çinko gibi maddelerin eksikliği saç dökülmesini tetikler. Saç kökleri tarafından yeterince beslenemeyen saç telleri zaman içerisinde solgunlaşır ve zayıflayarak kökünden kopar. Bunun sonucunda da saçlar tamamen dökülmeye başlar. Kısacası saç dökülmesinin temel sebebi saç köklerinin saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterli oranda sağlayamamasıdır. Halk arasında saç aşısı () olarak da bilinen oto saç klonlama yöntemi sayesinde saç köklerinin yer aldığı bölgelere çeşitli vitamin ve mineralleri içeren özel bir ilaç karışımı uygulanır. Böylelikle hücreler ve saç kökleri beslenerek saç dökülmesinin durdurulması ve dökülme olan bölgelerin tekrar canlandırılması amaçlanmaktadır.  Saçlardaki dökülme stres, dengesiz ve yetersiz beslenme, uyku düzeni bozukluğu, genetik ve biyolojik faktörler gibi birçok etkenden dolayı gerçekleşebilmektedir. İnsan saçı devamlı olarak uzama halinde olduğu için saç köklerindeki vitamin ve mineraller aracılığıyla beslenir. Vücuttaki demir veya çinko gibi maddelerin eksikliği saç dökülmesini tetikler. Saç kökleri tarafından yeterince beslenemeyen saç telleri zaman içerisinde solgunlaşır ve zayıflayarak kökünden kopar. Bunun sonucunda da saçlar tamamen dökülmeye başlar. Kısacası saç dökülmesinin temel sebebi saç köklerinin saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterli oranda sağlayamamasıdır. Halk arasında saç aşısı () olarak da bilinen oto saç klonlama yöntemi sayesinde saç köklerinin yer aldığı bölgelere çeşitli vitamin ve mineralleri içeren özel bir ilaç karışımı uygulanır. Böylelikle hücreler ve saç kökleri beslenerek saç dökülmesinin durdurulması ve dökülme olan bölgelerin tekrar canlandırılması amaçlanmaktadır.  

Oto Saç Klonlama (Saç Aşısı) Nedir?

2000’li yıllardan beri Amerika’da FDA tarafından 510K sertifikası ile onaylı olan aşılama yöntemi aslında organ ve uzuv kopmalarında ve büyük yanıkların tedavisinde kullanılan ve güvenilirliği defalarca kanıtlanmış bir işlemdir. Tüm dünyada özellikle plastik cerrahi alanında kullanılan bu yöntemin saçlara da uygulanabilmesi mümkündür. Saç aşısı yöntemi aslında ekstraselüler matriks, çeşitli vitaminler, özel ilaç ve birlikteliğinden oluşan özel bir tedavi bileşenidir. İçeriğindeki ekstraselüler matriks yapısı sayesinde kök hücrelerin modelleme yöntemi ile yeniden sağlıklı doku üretimi tetiklenmektedir. Bu sayede ortaya çıkan taze dokular bölgesel iyileşmeyi sağlayarak saç köklerinin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

 

Daha basit ifade etmek gerekirse saç aşısı tıpkı ağaçların aşılanmasına benzetilebilir. İklim şartları ve mevsimsel koşullar karşısında ağaçların daha verimli meyve verebilmesi ve çok daha güçlü dallara sahip olması için aşılama yöntemine başvurulmaktadır. Hatta bu işlem sayesinde meyve verme özelliği körelmiş olan ağaçlar tekrar canlandırılarak meyve verebilir hale getirilmektedir.Oto saç klonlama (Saç Aşısı) sayesinde de zayıflamış ve körelmiş saç kökleri tekrar canlandırılmakta ve saç tellerini beslemeleri sağlanmaktadır. Ayrıca bu işlem sayesinde saç kıran gibi hastalıkların önüne geçilebilmektedir.

Oto Saç Klonlama (Saç Aşısı) Nasıl Yapılır?

Saç aşısı ya da diğer adıyla oto saç klonlama işlemi kişinin kendi kanından elde edilen , vitaminler ve destekleyici ilaç bileşenlerinin bir araya getirilerek oluşturulan bir karışım sayesinde gerçekleştirilmektedir. İnsan kanında yer alan inaktif kök hücreleri ve büyüme faktörlerini harekete geçirerek doku üretimini hızlandırmayı amaçlayan bu yöntem yaklaşık 1 saatlik bir operasyonla tamamlanabilmektedir. Özel enjeksiyon ekipmanları kullanılarak yapılan uygulama için lokal anesteziye başvurulmaktadır. Eğer kişinin lokal anesteziye karşı engel teşkil eden bir durumu söz konusu ise, aynı işlem sedasyon ile 30 dakikada yapılmaktadır. Ancak işlemin verimi açısından lokal anestezi altında uygulanması önerilmektedir. Çünkü bu işlemin temel amacı enjeksiyon sırasında yapılan hareketlerle foliküler kök hücrelerini aktif ederek onarım ve iyileşme sürecini başlatmaktır. Bu sayede aktif olan hücreler çevrelerindeki sağlıklı hücreleri taklit etmeye başlayacak ve zaman içerisinde yayılarak güçlü saçların oluşmasını sağlayacaktır.

Oto Saç Klonlama (Saç Aşısı) Kimlere Yapılabilir?

Oto saç klonlama, herhangi bir sağlık engeli bulunmayan tüm yetişkin kadın ve erkeklere uygulanabilen bir işlemdir. Her üç erkekten birinde saç dökülmesi gözlemlenirken kadınlarda bu oran her iki kadından biri şeklindedir. Kadınlardaki saç dökülmesi çok daha yavaş ve ileri yaşlarda gözlemlenmektedir. Ayrıca erkeklere oranla çok daha az gerçekleşmektedir. Çünkü kadınların saçları yapısı gereği çok daha uzundur ve seyrek olan bölgeleri kapatmaya elverişlidir. Saç aşısı uygulaması ile saç hücreleri canlandırılarak çok daha canlı ve hacimli saçlara kavuşulabilir. Dolayısıyla saçlarının seyrelmesinden veya dökülmesinden şikayetçi olan herkes oto saç klonlama yaptırabilir. Bu işlem ayrıca ileriye dönük saçların dökülmesini engellemek veya yavaşlatmak için başvurulabilecek bir önlem olarak da düşünülebilir.

Daha önce kanser tedavisi görmüş kişilerin oto saç klonlama uygulaması yaptırmadan önce doktorları ile görüşmeleri ve onay almaları önemlidir. Halihazırda hala kanser tedavisi görmekte olan hastalara ise bu işlem uygulanamamaktadır. Kanser tedavisinin tamamlanmasının ardından onkolog doktor tarafından uygun görülmesi halinde uygulama gerçekleştirilebilir.

Saç Aşısının (Oto Saç Klonlama) Faydaları ve Avantajları

Saçlar hayat boyu sürekli bir döngü içerisinde olarak uzamaya devam eder. Ancak saç köklerinin yeterince besleyemediği saç telleri zaman içerisinde zayıflayarak dökülmeye başlar. Oto saç klonlama uygulaması sayesinde seyrekleşen saçlar güçlendirilebilir veya ileride oluşabilecek saç kayıplarının önüne geçilebilir. Bazı kişilerde görülen ve saç dökülmesine yol açan saç kıran gibi hastalıklara çözüm olarak saç aşılama işlemine başvurulabilir. Bu sayede saçlardaki kayıp en aza indirilerek saç dökülmesi engellenir. Tek bir uygulama ile gerçekleştirilen oto saç klonlama operasyonu için bir saatlik süre yeterlidir. Saç köklerini besleyen saç aşısı uygulaması sayesinde saçlar eskisine oranla çok daha canlı ve güçlü bir görünüme kavuşmaktadır. Ayrıca saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin donör bölgedeki saç hücrelerinin yetersiz olması durumunda başvurabilecekleri bir işlem olan oto saç klonlama sayesinde saç ekimi sonrasında çok daha verimli sonuçlar elde edilebilmektedir.

Oto Saç Klonlama Fiyatları

Saçların dökülmesini engellemek için birçok yöntem ve ürün geliştirilmekte, her gün bu amaçla yeni çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu yeniliklerin birçoğu ne yazık ki kalıcı değildir ve istenilen ölçüde doğal sonuçlar elde edilmesini sağlayamamaktadır.Fakat sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak sanıldığı kadar yüksek maliyetlerden oluşmamaktadır. Oto saç klonlama yöntemi sayesinde sadece dökülen saçlarınızı güçlendirmekle kalmaz, gelecekte yaşanabilecek dökülmelere karşı saçlarınızı şimdiden güçlendirmiş olursunuz. Bu yönüyle bakıldığında saç aşısı işlemi oldukça ekonomik ve tutarlı bir uygulamadır. Saçlarınızın bakımı için çeşitli ürünlere ödeyeceğiniz ücretleri düşündüğünüzde, oto saç klonlama fiyatları çok daha uygun rakamlardan oluşmaktadır. Üstelik etkisi ve başarısı ortadadır. İddialı saç bakım markaları gibi sürekli satın almak ve herhangi bir ürün kullanmak zorunda kalmazsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Oto saç klonlama neden gereklidir?

Birçok faktöre bağlı olarak saç köklerindeki vitaminler ve mineraller zaman içerisinde kayba uğramaktadır. Bu durumun sonucu olarak yeterince beslenemeyen saç telleri yıpranmaya ve dökülmeye başlar. Oto saç klonlama ya da halk arasındaki adıyla saç aşılama yöntemi sayesinde saç kökleri canlandırılır. İçeriğindeki özel bileşenler aracılığıyla doku onarımı gerçekleştirilir ve saç kaybı yaşanan bölgelerde iyileşme görülür. Bu sayede saç dökülmeleri yavaşlatılabilir veya ileride oluşabilecek bölgesel dökülmeleri engellemek için önlem alınabilir. Saç aşısı aynı zamanda seyrekleşen bölgelerdeki saçların daha hacimli ve güçlü olması için de uygulanmaktadır.

Oto saç klonlama kaç seans sürmektedir?

Bu işlem lokal anestezi uygulanarak yaklaşık 60 dakikada tamamlanabilmektedir. Ancak kişinin lokal anesteziye karşı engel teşkil eden bir durumu olması halinde sedasyona başvurularak işlem 30 dakikada tamamlanır. İşlemin etkili sonuç vermesi ve genel sağlık durumu açısından lokal anestezi altında uygulanması önerilmektedir.

Oto saç klonlama kimlere uygulanabilmektedir?

Saç aşılama işlemi kadın veya erkek fark etmeksizin tüm yetişkinlere uygulanabilmektedir.Ancak işlem öncesi genel sağlık durumu değerlendirmesi yapılmalıdır. Kanser tedavisi görenler için uygun bir işlem değildir ve tedavinin bitmesi beklenmelidir.Daha önceden kanser tedavisi görmüş olanlar içinse ilgili onkolog tarafından görüş ve onay alınmalıdır.

Oto saç klonlama işleminin yan etkileri var mıdır?

Amerika’da 2000’li yılların başından beri güvenle kullanılan bu yöntem FDA onaylıdır ve 510K sertifikasına sahiptir. Bugüne kadar yan etkileri veya zararları üzerine kanıtlanmış bilimsel çalışma yoktur.

Oto saç klonlama yöntemi kalıcı mıdır?

Bu sorunun cevabı doğrudan saçların dökülme nedenleri ile ilişkilidir. Saçlar birçok faktöre bağlı olarak dökülebilmektedir. Saç dökülmesini tetikleyen faktörlerin tekrar ortaya çıkması halinde saçlarda yeniden dökülme meydana gelebilmektedir.Bu durumu engellemek stresten uzak bir yaşam sürmekle, dengeli ve düzenli beslenmekle ve fiziksel aktivite yapmakla doğrudan ilişkilidir.

Oto saç klonlama ağrı ya da sızıya neden olur mu?

Hayır, bu işlem lokal anestezi altında uygulanmaktadır ve kişiyi rahatsız edici bir ağrı ya da sızıya yol açmamaktadır.

Oto saç klonlama güvenilir bir yöntem midir?

FDA onaylı 510K sertifikasına sahip olması, bu yöntemin dünya genelinde güvenilir ve geçerli olduğunun göstergesidir.

Oto saç klonlama ne zaman sonuç verir?

İlk altı ayın ardından saçların dökülmesinde büyük oranda azalma meydana gelir ve ilk yılın sonunda saç aşılama yöntemi kesin sonuçlarını vermeye başlar.

Oto saç klonlama işleminden sonra nelere dikkat edilmeli?

Stresten uzak bir yaşam sürülmeli, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmeli, mümkün olduğu kadar zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve fiziksel aktivite yapılmalıdır. Sağlıklı ve dengeli bir yaşam, saç köklerinin de aynı şekilde vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasını sağlayacaktır. Ayrıca işlem sonrası doktorlar tarafından kişinin dikkat etmesi gereken noktalar kendisiyle paylaşılmaktadır.

Oto saç klonlama iz veya leke bırakır mı?

Hayır, uygulama yöntemi bakımından diğer tedavi çeşitlerine göre çok daha farklıdır. Bu sayede herhangi bir iz veya leke bırakması söz konusu değildir.

Oto saç klonlama kimyasal katkı maddesi içerir mi?

Her madde aslında kimyasal bir içeriğe sahiptir. Eğer burada kastedilen vücuda zararlı olabilecek kimyasal maddelerin olup olmadığıysa bu soruya hayır cevabını verebiliriz. Çünkü bu yöntemde kişinin kendi kanından elde edilen , vitaminler ve diğer bileşenler ile bir araya getirilerek uygulanır. Daha anlaşılır bir ifade ile solüsyonun doğal bir içerikten oluştuğunu söyleyebiliriz.

Oto saç klonlama sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

Bu işlem yaklaşık bir saat içerisinde tamamlanabilmekte ve tam anlamıyla sonuç alınması 8-9 ay gibi bir süreyi bulabilmektedir. Genel kontroller ve takip sürecinin dışında ekstra bir işlem gerektirmemektedir ve sadece tek seansta gerçekleştirilir. Dolayısıyla kişinin gündelik hayatına dönüşünü engelleyici ağrı, sızı ya da yara gibi problemlerin olması söz konusu değildir.