Kol Germe - Gerdirme Estetiği

Kollar yağlanmaya uygun bir dokuya sahiptir. Kolun üst, arka ve iç kısımlarında meydana gelen yağ birikmeleri zamanla sarkmalara dönüşebilir. Genellikle ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan kol derisi sarkmaları kol estetiğini bozan bir görüntüyü ortaya çıkarabiliyor. Kilo alıp verme ya da uzun süre spor yaptıktan sonra sporu bırakmak gibi nedenlerle de kolların üst ve iç kısmında sarkmalar oluşabiliyor. Sadece kol estetiğini değil vücut estetiğini de bozabilen bu görüntü kol germe ameliyatı ile kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor.

Kol Derisi Neden Sarkar?

Kollarda sarkmaya sebebiyet veren en yaygın neden aslında yer çekimidir. Yaşlanma sarkmaların hem kadınlarda hem de erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmasının nedeni olarak kabul edilebilir. Ayrıca yağ dokusunda kayıp meydana gelmesi de deride sarkma şeklinde kendini gösterebilir. Spor yapmaya bağlı olarak kol kaslarında gelişme olması, sporun bırakılmasının ardından kasların hacminde küçülme olmasını beraberinde getirebilir. Bu durumda da kol derisinde sarkma oluşacaktır.

Kol Germe Ameliyatına Hazırlık
Muayene olarak kol germe ameliyatı kararı verildikten sonra hekimin sizden bazı talepleri olabilir. Aynı zamanda bazı uyarılarda da bulunulabilir. Tüm bu uyarıları dikkate almanız ve harfiyen uygulamanız gerekmektedir. Örneğin ameliyattan 10 gün önce kan sulandırıcı ilaç alımı durdurulmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı 10 gün öncesinden bırakılmalıdır. Ameliyattan önce belirli bir süre öncesinden yiyecek ve içecek tüketilmemesi gerekir. Ameliyat öncesinde hastanın farklı bir rahatsızlık nedeniyle kullandığı ilaçlar varsa bu ilaçları hekime bildirmesi de gerekmektedir.

Kol germe ameliyatı ne kadar sürer?

Hastanın kol durumuna bağlı olarak değişmektedir. Genellikle 1,5 ila 2 saatte tamamlanır.

Kol germe ameliyatında kol hareketleri kısıtlanır mı?

Sadece 1 ay kol hareketleri kısıtlanır. Ancak sonrasında bu kısıtlama kalkar.

Kol germe ameliyatı ağrı yapar mı?

Ameliyattan sonra hafif bir ağrı oluşabilir. Ancak ağrı kesici ilaç kullanımı ile kontrol altına alınmaktadır.

Kol germe ameliyatında dren kullanılır mı?

Sıvı birikimini önlemek için dren kullanılabilir.

Kol germe ameliyatından sonra ödem oluşması önlenebilir mi?

Kolların yüksekte tutulması ödem oluşumunu önleyebilir ya da azaltabilir.

Kol germe ameliyatı sonucu kalıcı mıdır?

Evet. Ancak kilo alıp verme durumunda yeniden sarkma oluşabilir.

Kol germe ameliyatı ellerde şişme yapar mı?

El ve alt kol bölgesinde hafif şişme olabilir ancak kendiliğinden geçer.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatında temel prensip fazla derinin çıkarılması ve kola gergin bir görünüm kazandırılmasıdır. Derinin altında bulunan yağ tabakasının kalınlığına ve kol derisindeki sarkma oranına göre ameliyat planlaması değişebilir. Kol germe ameliyatı farklı tekniklerle de gerçekleştirilebilir. Kilo alıp vermeye bağlı olarak ortaya çıkan bir deri gevşemesi söz konusu olduğunda deri normalden daha kalın bir görünüm kazanmış olabilir. Bu durumda liposuction uygulamasına gereksinim duyulabilmektedir. Liposuction işleminden sonra fazla olan derinin kesi ile çıkarılması gerekecektir. Bu nedenle kesi uygulanarak cerrahi bir operasyon ile fazla deri çıkarılır. Hastanın kol yapısının uygun olması durumunda fazla olan derinin koltuk altında toplanması ve kesinin de koltuk altına uygulanması söz konusu olabilmektedir. Ancak bazı hastalarda kolun arka iç kısmında koltuk altından dirseğe kadar uzana bir kesi uygulamasına da gereksinim duyulabilmektedir. Ameliyat planlaması operasyon öncesinde yapılan muayene ile yapılabilir. Bu sayede hasta ameliyat öncesinde nasıl bir kesi uygulanacağını ve ameliyat izinin nerede olacağını biliyor olmaktadır.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatı

Cerrahi operasyon hastanın kol durumuna, yağ dokusuna ve sarkma derecesine bağlı olarak planlanır. Her hasta için ameliyatta farklı bir teknik uygulanabilir. Bu nedenle kol germe ameliyatı fiyatı noktasında net bir rakam belirtmek yanıltıcı olacaktır. Kol germe ameliyatının fiyatları ameliyatın planlamasına bağlı olarak değişmektedir. Ameliyatta liposuction uygulamasının yapılıp yapılmayacağı da fiyatı değiştirebilen unsurlar arasında yer alır. Kol germe ameliyatı fiyatı ve muayene için kliniğimizi hemen arayabilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kol germe ameliyatı sonrasında hastaların taburcu süresi, hangi anestezinin uygulandığına bağlı olarak değişmektedir. Lokal anestezi ile ameliyatın yapılması durumunda aynı gün hastanın taburcu olması mümkün olabilmektedir. Genel anestezi ile ameliyatın yapılması halinde Hastanın 1 gün klinik istirahat etmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra 2 gün boyunca banyo yapılmaması ve ameliyat yerinin ıslatılmaması gerekmektedir. Cerrahi operasyondan sonra ilk gün elastik bandaj kullanılması gerekebilir. Aynı zamanda kolların kalp seviyesinden daha yukarıda tutulması gerekecektir. Bunun için hastanın oturma ya da yatma pozisyonunda kollarının altına yastık koyması gerekecektir. Ameliyattan sonra 4 ila 6 hafta boyunca spor yapılmaması gerekir. Sonrasında tüm spor aktiviteleri gerçekleştirilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Dikişler
Cerrahi operasyonda kesi uygulandığı için dikiş uygulaması da zorunlu olarak yapılmaktadır. Ancak genellikle kendi kendine eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alımı gerekmez. Yaklaşık 1 hafta içerisinde dikişler eriyecektir. Bu süre hastaya göre değişebilir. Dikişler tamamen eriyene dek pansuman uygulaması yapılması gerekir. Pansuman saatlerinin aksatılmaması bu durumda iyileşme sürecinin uzamaması ve enfeksiyon riskinin gerçekleşmemesi adına büyük önem taşımaktadır. Ayrıca ameliyattan sonraki 10 günlük süreçte dikiş olan bölgenin hijyenine de maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kol Germe Ameliyatı ile Meme Dikleştirme Ameliyatı Aynı Anda Yapılabilir mi?

Kilo alıp vermeden kaynaklanan kol sarkmalarına genellikle meme sarkmaları da eşlik edebilmektedir. Çünkü bu iki doku koltuk altından birbirine bağlıdır ve gevşeme her iki bölgede de sarkmaya sebebiyet verir. Tek bir cerrahi ameliyat ile her iki ameliyat aynı anda yapılabilmektedir. Bu sayede hastanın tek bir iyileşme süreciyle her iki sarkma görüntüsünden kurtulması mümkün olmaktadır. Ancak kombine ameliyat yapılması durumunda ameliyat süresinin daha uzun olacağı da bilinmelidir.

Kol Germe Ameliyatının Riskleri
Elbette her ameliyat gibi kol germe ameliyatı da kendi içinde bazı riskler barındırır. Öncelikle ameliyata ve anestezi uygulamasına bağlı olarak görülebilecek riskler kol germe ameliyatında da geçerlidir. Bir diğer risk ameliyat izinin belirgin şekilde kalma olasılığıdır. Genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalarda doku iyileşmesi yaştan kaynaklı olarak azaldığından ameliyat izinin belirgin kalma riski daha yüksek olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyatı kol kasına zarar verir mi?

Kol kaslarına herhangi bir müdahale yapılmadığından kol kaslarına zarar vermez.

Bu ameliyat tekrarlanabilir mi?

Yeniden sarkma olması durumunda tekrarlanabilen bir ameliyattır.

Ameliyattan sonra korse takılır mı?

Evet, korse kullanımı gerekir.

Ameliyat aç karnına mı yapılır?

Ameliyattan 6 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.

Ameliyattan sonra uçak yolculuğu yapılır mı?

2 ila 3 gün sonrasında yapılabilir.

Ameliyattan sonra antibiyotik kullanılır mı?

Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanımı gerekebilir.

Ameliyattan sonra ne zaman ağırlık kaldırabilirim?

Yaklaşık 1 ay sonrasında kollarınızla ağırlık kaldırabilirsiniz.

Ameliyattan sonrasında morluk oluşur mu?

Hafif morluk oluşabilir. Birkaç gün içerisinde morluklar yok olacaktır.

Ameliyattan sonra ne zaman işe gidebilirim?

Bir hafta sonrasında işe gidebilirsiniz.

Ameliyat için ideal zaman nedir?

Herhangi bir zaman aralığında ameliyat yapılabilir.

Ameliyat hangi yaşta yapılabilir?

18 yaşından sonra her yaşta ameliyat yapılabilmektedir.

Ameliyattan sonra kol kasları geliştirilir mi?

Evet. Vücut geliştirme sporları yapılabilir.

Ameliyatta iz kalır mı?

Hafif bir iz kalmaktadır. Zamanla cilt rengini alır ve görünümü daha da hafifler.

Ameliyattan sonra iz nerede olur?

Kolun iç kısmında kalır. Önden ve arkadan görünmez.

Ameliyatsız kol germe yapılabilir mi?

Sarkmanın çok hafif olduğu durumlarda ameliyatsız farklı teknikler uygulanabilir.

Liposuction zorunlu mudur?

Hayır. Gerektiği durumda liposuction uygulanır.

Diyet yaparken kol germe ameliyatı yapılır mı?

Diyet programının sona ermesinin beklenmesi daha doğrudur.

Ameliyat yarasa kol görünümünü düzeltir mi?

Evet. Yarasa kol görünümü ortadan kalkar.

Bir cevap yazın