Kaş Kaldırma

Kaş kaldırma operasyonu yüzde kızgın ve yorgun bir ifadeye neden olan, gözleri gölgeleyen, kısaca formunu kaybeden kaşlar için yapılır. Yüzün özellikle gözlerin güzelliğini destekleyici bir yapı olan kaşlar, kişinin bakışlarının diri, aydınlık olmasını sağlar. Ancak yaşın ilerlemesi kaşları da etkilemeye başlar. Bu süreçte alında derin olukların oluşması, kaşların arasındaki bölgede belirgin çizgilerin meydana gelmesi normal kabul edilir. Fakat kilo alıp verme gibi etkilerle, güneş ışığına fazla maruz kalma gibi etkenlerle kaşlar genç görünümünü kaybeder, bölgede kırışıkların eşliğinde kaşların düşme sorunu yaşanmaya başlar. Kaş kaldırma operasyonu ile pürüzsüz bir görünümü olan alın yapısı sağlanır, aynı zamanda daha gergin kaşlarla kaybedilmiş olan diri, aydınlık bakışlar yeniden kazandırılır.

Kaş düşmesi neden olur?

Yaşın ilerlemesi ve beraberinde yerçekiminin etkisiyle, alındaki geniş kaslar ve bunları destekleyen diğer dokularda zayıflama meydana gelir. Bu etkilerle yumuşak dokuya sahip kaşlarda zayıflamaya başlar. Dolayısıyla kaş düşmesi kaçınılmaz olur. Bu etkilerin sonucunda yüzde devamlı yorgun, ağır bir ifade oluşur. Özellikle alın ve kaş bölgesi bu etkileri yansıtır. Kaş kaldırma operasyonu olmak isteyen kişiler genellikle kaşlarının göz kapaklarına baskı uyguladığından, ayrıca alın bölgesiyle yüz ifadelerini istedikleri gibi yansıtamadıklarından yakınırlar.

Kaş kaldırma nasıl yapılır?
Kaş kaldırma operasyonu sayesinde alında oluşan gözle görünür yatay kırışıklıkların azaltılması, gevşemiş kaşların sıkılaştırılması ve kaşların yeniden doğal kemerli yapıya kavuşması sağlanır. Bu etkiler kişide yorgun ve endişeli görüntüyü ortadan kaldırır, daha genç, diri, açık bir yüz ifadesine yol açar. Kaş kaldırma operasyonu bu şekilde yapıldığı gibi, ameliyat olmayı istemeyene kişiler için ameliyatsız iple kaş kaldırma tekniği de tavsiye edilebilir.

İple Kaş Kaldırma Daha Genç Görünmeyi Sağlar mı?

Yüz görünümünde belirleyici olan kaşların kalkık olması yaklaşık 10 yaş daha genç görünmeyi sağlayabilir.

İple Kaş Kaldırma Sonuçları Kalıcı mıdır?

Kişinin kaş mimiklerini kullanma sıklığı ve doku durumuna bağlı olarak 6 ay ila 2 yıl arasında kaşlarda yeniden düşme eğilimi başlar.

İple Kaş Kaldırma Tekrarlanabilir mi?

Kaşlarda düşme gerçekleştikten sonra yeniden iple kaş kaldırma işlemi yapılabilir.

İple Kaş Kaldırma Sonrasında İstirahat Gerekir mi?

Pek çok estetik müdahaleden daha kolay olan iple kaş kaldırma işlemi sonrasında hasta günlük hayatına aynı gün dönebilir.

İple Kaş Kaldırma Kaşlarda Dökülmeye Neden Olur mu?

Bu işlemde kaş köklerine bir müdahalede bulunulmaz. Dolayısıyla kaşlarda dökülmeye sebebiyet vermez.

İple Kaş Kaldırmayla Kombine Yapılabilen Uygulamalar Nelerdir?

Bu işlemle birlikte botoks ve dolgu uygulamaları yapılabilir.

İple Kaş Kaldırma Göz Yapısını Değiştirir mi?

İple kaş asma tekniğinde göz kapağı da dahil olmak üzere göz yapısına bir müdahale gerçekleştirilmez. Göz yapısında değişime neden olmaz.

Kaşlara İstenen Kavis Kazandırılabilir mi?

İple kaş kaldırma tekniğinde doğal bir görünüm hedeflenir. Kaş dokusunun izin verdiği ölçüde kaşa kavis kazandırılabilir. Ancak aşırı kavis natürel görünümü bozabilir.

İnce ve Seyrek Kaşlara İple Kaş Kaldırma Yapılabilir mi?

Kaşın seyrekliğine ve kalınlığına bakılmaksızın, her kaş tipine bu işlem uygulanabilir.

Ameliyatsız kaş kaldırma (İple kaş kaldırma estetiği)

Bu yöntem iple kaş asma ya da iple kaç kaldırma tekniği olarak ta bilinir. Bu yöntem gelişmiş cihazlar kullanılarak yapılır. Bu mikro cihazlarla saç çizgisinin içinden girilerek, düşmüş kaşlar kafatasına askılanarak işlem tamamlanır. Ameliyatsız şekilde yapılan bu kaş kaldırma tekniği ile birlikte örümcek ağı estetiği, botoks, ultherapy gibi işlemlerde uygulanabilir. Böylece hem kaş kaldırma, hem de gevşemiş cilt toparlanır, kırışıklıklar giderilir.

İple kaş kaldırma avantajları nelerdir?
Bu yöntem öncelikle ameliyatsız uygulandığı için, kesi yapılmaz ve iz kalma sorunu olmaz. Bu nedenle pansuman yapılmasına gerek olmaz. Bandaj kullanımı da olmaz. Kişilerdeki iyileşme süreci daha kısa olur. Sosyal yaşama dönüş hemen olur. İşlem sırasında sinirlere dokunulmadığı içinde his kaybı riski oluşmaz. Bu teknik 15 dakika içinde kaş düşmesine çare olur. Yüz ifadesi daha genç bir hale gelir, yüzde aydınlanma, diri bir bakış ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle genç yaşlarda kaş düşmesi sorunu olanlar bu teknikten faydalanarak, kaşlarını düzeltebilir.

İple kaş kaldırma sonrası ipler kopar mı?

Bu tekniğin uygulamasından sonra kaşların yeniden eski durumuna gelmesi yani kaş düşmesi olması, kaşları askılayan iplerin kopması gibi sorunların önüne geçebilmek için, çift ip tekniği kullanılmaktadır. Kaşların bulunduğu bölge mimik hareketlerinin fazla olduğu hareketli bir alandır. Bu nedenle kaşları askılayan ipleri desteklemesi için, bunlara binen baskının azaltılması için çift ip kullanılır. Bu teknikte baskının ipler üzerine yayılmasını sağlayacak şekilde yerleştirme yapılır. Böylece kaş düşmesi sorunu yaşanmaz ve kaşlar istenen seviyede kaldırılabilir.

Kaşların ideal pozisyonu ne olmalı?

İdeal kaş pozisyonunu anlamak için, yapılması gereken çok basit bir test vardır. Kişi parmağını kaşının üzerine koyarak, kemiğe doğru içe baskı uygular. Parmağıyla burada göz üzerindeki kemik çıkıntısını hissetmelidir. Eğer kaşları ideal komunda olursa, göz çukuru kemik çıkıntısının üzerine olur. Eğer aşağıya iniyorsa, göz çukuru kemiksi çıkıntının üstünde ya da altında kalır.

Yine ayna karşısında başparmağınızla işaret parmağınızı alnınıza koyun. Bu durumda alın cildinizi yukarıya doğru iteleyin. Bu yaptığınız da alın germe işleminin sizde nasıl bir etki yaratacağını gösterir. Kaş aldırma operasyonu sırasında kişilerde alın germe işlemi de yapıldığı için, nasıl genç görüneceğinizi sizde fark edebilirsiniz. Yapılan alın germe ile kaşlar kemik çıkıntısı hizasına ya da onun üzerine doğru çıkacaktır.

Kaşların mevcut pozisyonu yani düşük olması yaşın ilerlemesinden ya da kişinin genetik faktörlerinden kaynaklanabilir. Çünkü yaşla ciltteki elastikiyet kaybolur, dokular eski özelliğini yitirmeye başlar. Buna yerçekimi de destek verir. Kaşların bu etkilere karşı gelmesi olanaksızdır. Bazen de kişinin genetik özellikleri nedeniyle erken yaşlarda alın ve kaş bölgesi olumsuz etkiler alır. Bu kişilerde genellikle otuzlu yaşlarda kaş kaldırma, alın germe işlemleri yapılabilir.

İple kaş kaldırma dışında kaş kaldırma işlemi yapılabilir mi?

İple kaş asma tekniği kaş kaldırmada en çok kullanılan ve en pratik tekniktir. Bunun dışında kaşlara daha kalkık bir görünüm kazandırmak için şakak germe yani temporal lift etik ameliyatı ile kaş kaldırma yapılabilir. Bu estetik müdahale esnasında kaşlara kazandırılan görünüm kalıcı olur. Saçlı deriye kesi uygulanarak yapılır ve kaşla beraber göz çevresine de daha gergin bir görünüm kazandırılır.

İple kaş kaldırma ile daha genç görünüm
Kaş düşmesi, kaşların hemen altında olan derinin göz kapaklarına doğru bir yığılma görünümü ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Genellikle orta yaş sonrasında oluşan bu durum yüze hem yaşlı hem de yorgun bir ifade kazandırır. Aynı zamanda kadınlarda istenen göz makyajının yapılamaması gibi sorunları da doğurabilir. Oysa kalkık ve doğal bir kavis kazandırılmış olan kaşlar yüzde daha genç ve daha dinamik bir görünüm oluşturur. Bir anda daha canlı bakış ifadesi elde edilir ve sonuç olarak yüzde yaklaşık 10 yaş genç bir görünüm kazanılabilir.

Bir cevap yazın