Işık Dolgusu

İlerleyen yaşı ilk olarak ele veren göz çevresidir. Göz altında oluşan şişme, çökme ve morluklar yaşın olduğundan daha büyük görünmesine dahi sebebiyet verebilir. İşte bu durumda medikal estetik yöntemler devreye giriyor. Özellikle göz altı bölgesinde yaşlanma ile birlikte meydana gelen görünümü daha genç bir görünüme taşımak için ışık dolgusu teknolojisinden faydalanılabilir. Daha genç görünmek isteyenler için ideal bir uygulama olan ışık dolgusu göz altı ile yanaklar arasındaki kontur farkını yok ederek daha genç ve daha sağlıklı görünmenize yardımcı olur. Kontur farkıyla birlikte ciltteki renk farkı da ortadan kalkabiliyor.

Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Işık dolgusu medikal estetik alanda uygulanan diğer dolgu işlemlerinden daha farklıdır. Pek çok dolgu uygulaması derinin alt kısmına uygulanır. Ancak ışık dolgusu tekniğinde dolgu işlemi kemiğin hemen üzerine uygulanır. Son derece yavaş bir şekilde dolgu işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Özel bir malzemenin enjekte edildiği ışık dolgusu işleminde gözaltının ışığı daha iyi yansıtması sağlanır.

Enjeksiyonun hemen ardından gözaltındaki morlukların görünümünde azalma oluşmaya başlar. Aynı zamanda ciltte nemlenme, esneklik ve doku yenilenmesi de meydana gelir. Cilt üzerine anestezi etkisi yapan krem uygulaması yapılır. Hem kadınların hem de erkeklerin faydalanabildiği ışık dolgusu uygulaması iki aşamalı bir süreç eşliğinde etki eder. İlk aşamada hyalüronik asit etkisi devreye girer ve subkutanöz destekleyici tabaka güçlenir. Bu etkiyle göz altı çukurları dolmaya başlar. İkinci etkisi ise polivitamin ve aminoasit etkisidir. Bu etki de cilt üzerinde uzun süreli olan bir yenilenme sürecinin başlamasını sağlar.

Işık dolgusu genetik göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Genetik faktörlere bağlı göz altı morlukları için de ışık dolgusu yapılabilir.

Işık dolgusu ne kadar sürer?

İşlem 15 ila 30 dakika sürmektedir.

Işık dolgusu sonrasında gözlük kullanılır mı?

Yaklaşık 4 saat gözlük kullanımını önermiyoruz. Sonrasında takılabilir.

Işık dolgusundan sonra lens takılabilir mi?

Uygulamadan hemen sonra lens kullanılabilir.

Işık dolgusundan sonra makyaj yapılabilir mi?

3 ila 4 saat sonrasında makyaj yapılabilir.

Işık dolgusu sonrasında ne zaman işe gidilebilir?

Aynı gün işinize dönebilirsiniz. Hatta öğle arasında dahi uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte ışık dolgusu yapılabilir mi?

Gebelik ve emzirme döneminde uygulama yapılamaz.

Işık dolgusunun riskleri neler?

Hafif ödem, şişme ve morarma riski mevcut olmakla birlikte bu riskler oldukça düşüktür.

Işık dolgusu hangi cilt tipine uygulanır?

Tüm cilt tipleri için bu işlem yapılabilir. Sadece kuru ciltlerde kızarıklık biraz daha uzun süre sonra yok olur.

Işık Dolgusu Neden Yapılır?

Göz altında meydana gelen değişim yaşlanmanın da habercisidir. Ancak çoğu zaman genç yaşta da gözaltında istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilir. Morluk, halka şeklinde renk değişimleri, gözaltı çökmeleri ve benzeri görüntüler yaşın olduğundan daha ileride görünmesine dahi yol açabilir. Işık dolgusunun yapılmasının nedeni göz altında meydana gelen bu görüntünün giderilmesidir. Göz altı derisi son derece hassas olduğundan dolgu işlemine anında olumlu tepki verebilen bir dokuya sahiptir. Özellikle morluk ya da kararma şeklindeki görüntünün düzeltilmesi noktasında bu teknik yüksek oranda başarı sağlar. Göz altı dokusunda oluşan ve hafif olan ince çizgilerin görünümünü yok etmek için de ışık dolgusu işlemi yapılabilir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Işık Dolgusu Fiyatları

Sıklıkla tercih edilen ışık dolgusu uygulaması pek çok farklı amaçla gerçekleştirilebiliyor. Göz altı morlukları, halkalanma, kararma ya da çökme gibi sorunların giderilmesinde bu uygulamadan istifade etmek mümkün. Ancak yapılacak işleme göre ışık dolgusu fiyatı da değişebilmektedir. Göz altında hedeflenen görünüm, dokunun uygulama öncesi durumu ne oranda dolguya ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Bu da dolgu uygulamasının fiyatında belirleyici bir unsur olmaktadır. Fiyat bilgisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

İyileşme Süreci…

Uygulama enjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirildiğinden enjeksiyon iğnesinin giriş noktalarında çok küçük kızarıklıklar meydana gelebilir. Ancak kızarıklıklar sadece 3 ila 4 saat görünür. Bu sürenin sonunda kendiliğinden geçmektedir. Bu süre boyunca göz ve göz altı bölgesini ovuşturmamak gerekir. Işık dolgusu cilde kesi yapılmadan gerçekleştirildiği için dikiş atmaya ya da pansumana gereksinim olmaz. Son derece ince enjeksiyon iğnelerinin girişi dışında cilde bir müdahale yapılmaz. Hasta uygulamadan hemen sonra günlük yaşantısına dönebilir.

Işık Dolgusunun Etkisi Nedir ve Ne Zaman Etkisini Yitirir?

Bu uygulamada hyalüronik asit kullanılır. Göz altı morluklarında kısa sürede değişim meydana gelmesini sağlayan bu dolgu maddesi daha dolgun bir göz altı görünümü sunabilmektedir. Uygulamadan sonra göz altı dokusu ışığı çok daha fazla yansıtır. Bu durum daha genç görünme noktasındaki tüm beklentileri karşılayabilmesini sağlar. Elbette işlemin tek faydası bu değil. Uzun vadede ciltte bir gençleşme ortaya çıkmasını da sağlar. Bu gençleşme vücudun kendisi tarafından girilen bir süreçtir. Çünkü ışık dolgusunda kullanılan dolgu maddesi kolajen üretimini tetikler. Kolajen cildi yenilemeyi sağlayan etken maddeler olduğunda göz altı bölgesinde kendiliğinden bir yenilenme süreci başlar. Işık dolgusunun etkisi yaklaşık olarak 1,5 yıldır. Bu sürenin sonunda etki yavaş bir şekilde ortadan kalkar. Kişinin yaşam alışkanlıkları ışık dolgusu etki süresini değiştirebilir. Alkol ve sigara kullanımı ışık dolgusunun etki süresini azaltırken kaliteli yaşam şekli 3 yıla kadar uzatabilir.

Göz Altına Kompleks Bir Tedavi Uygulanır mı?

Göz altı çevresiyle ilgili yaşanan farklı sorunlara müdahale edilebilir. Göz altında hem morluk hem de göz çevresinde kaz ayağı görünümü olabilir. Göz kapağı sarkması ya da iki kaş arasında dikey çizgi oluşumu gibi pek çok farklı problem göz altı morluklarına eşlik edebilir. Bu durumda her bir işlem için hastanın ayrı zaman dilimlerinde vakit ayırması gerekmez. Bazı medikal estetik müdahaleler kombine şekilde uygulanabilmekte ve hasta mümkün olan en fazla sayıda şikayetinden tek bir zaman diliminde kurtulabilmektedir. Bir anamda ameliyatsız olan medikal estetik tekniklerin bir seansta uygulanması mümkün olabilir. Örneğin ışık dolgusu ile kaş arasındaki dikey çizgilerin yok edilmesi için botoks birlikte uygulanabilir. Göz kapağı düşmesi cerrahi operasyon gerektirdiğinden aynı anda ışık dolgusunun yapılması mümkün olmaz. Kliniğimizle iletişime geçerek göz çevresiyle ilgili şikayetlerinizi iletebilir ve hangi uygulamaların kombine yapılabileceğine dair bilgi alabilirsiniz.

Işık Dolgusunda Kullanılan Malzeme

Işık dolgusu son derece özel bir malzeme kullanılarak yapılan bir işlemdir. Kullanılan malzeme tek bir madde olmamakla birlikte ciltte istenen etkiyi elde etmek için gerekli malzemelerin karışımından oluşur. Işık dolgusunda kullanılan formülasyon ideal oranlarda elde edilen karışımdır. Hyalüronik asit ile birlikte antioksidan, amino asit, B6 vitamini doğru oranda, özel bir teknikle karıştırılır ve dolgu maddesine dönüştürülür. Ardından ince uçlu enjeksiyon ile dolgu maddesi kemiğin üzerine enjekte etmek suretiyle gönderilir.

Işık Dolgusundan Sonra Ne Olacak?

Göz altınızda oluşan morluklar ortadan kalkacak. Ciltte kararma meydana gelmişse cilt renginde açılma olacak ve kararma görüntüsü hafifleyecek. Göz altı bölgesi ışığı çok daha fazla yansıtmaya başlayacak. Bu da daha genç görünmenizi beraberinde getirecek. Daha parlak bir göz altı cildi görünümüne kavuşacaksınız. Işık dolgusu uygulanan bölgede yenilenme sürecini de başlattığından göz altındaki hafif kırışıklıkların yok olması ve ciltteki pürüzlerin giderilmesi gibi olumlu etkilerin gerçekleşmesi de mümkündür. Işık dolgusu daha parlak bir göz altı bölgesi elde etmek için uygulanan yıldız bir tekniktir.

Sıkça Sorulan Sorular

Işık dolgusu alerji yapar mı?

Alerjik reaksiyon riski yoktur.

Işık dolgusu acı verir mi?

Uygulama öncesinde anestezik krem kullanıldığından işlem esnasında hiçbir şekilde acı hissedilmez.

Işık dolgusu göz altı çukurlarını yok eder mi?

Evet. Göz altındaki çukurlaşmada dolgunluk elde edilir.

Işık dolgusunun diğer dolgulardan farkı nedir?

İstenen etkinin elde edilmesinin yanı sıra cildin yenilenmesini ve yeniden yapılanmasını da sağlar.

Işık dolgusu sonrasında banyo yapılabilir mi?

Uygulamadan 4 saat sonra banyo yapılabilir.

Işık dolgusundan sonra saunaya gidilir mi?

Aşırı sıcak tüm dolgu uygulamalarının ömrünü kısaltır. Bu nedenle ilk aylarda sauna, hamam benzeri yerlere gidilmesi önerilmez.

Işık dolgusundan sonra göz altında sertlik olur mu?

Dokunun yumuşaklık seviyesinde bir değişim olmaz.

Işık dolgusu bakışları etkiler mi?

Olumsuz yönde etkilemez. Göz altında daha genç bir görünüm olacağından daha dinamik bir bakış etkisi yapar.

Herkes ışık dolgusu yaptırabilir mi?

Gebelik ve emzirme döneminde olanlar dışında herkes bu uygulamadan faydalanabilir.

Işık dolgusu her yaşta işe yarar mı?

Ciltte aşırı sarma ve kırışıklık oluştuğun ışık dolgusundan % 100 sonuç beklenmemelidir.

Işık dolgusunun etkisi geçtiğinde göz altında kırışma olur mu?

Bu uygulama cildin esnekliğini arttırır ve yeniler. Etki sona erdiğinde ekstra bir kırışıklık oluşmaz. Mevcut kırışıklıklar yeniden belirginleşebilir.

Işık dolgusu tekrarlanabilir mi?

Elbette. Yeniden uygulanabilen bir tekniktir.

Işık dolgusu en fazla kaç kez yapılabilir?

Bir sınırlama yoktur. Defalarca tekrarlanabilen bir işlemdir.

Işık dolgusunun etkisi uzatılabilir mi?

Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam şekli, alkol ve sigaradan uzak durma dolgunun etki süresini uzatabilir.

Işık dolgusunun vücuda zararı olur mu?

Güvenilirliği kanıtlanmış bir uygulamadır. Vücuda hiçbir zarar vermez.

Işık dolgusu bakınca anlaşılır mı?

Hayır, uygulamanın bakınca anlaşılması mümkün değildir.

Işık dolgusu cilt kalitesini arttırır mı?

Ciltte yenilenme sürecini başlattığı için cilt kalitesini yükseltir.

Işık dolgusu sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Ağrıya neden olan bir uygulama değildir. Ağrı kesici ilaç kullanımına gerek duyulmaz.

Bir cevap yazın