tr ar de en
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Estetik gülüş tasarımı

Estetik gülüş tasarımı kişinin olduğu yaştan daha genç görünmesine yardımcı olan estetik bir uygulamadır. Özenli bir şekilde yapılan gülüş tasarımı sonrası sonuçlarda daha başarılı olur. Kişiye estetik bir gülüş formu kazandırmak için, diş beyazlatma, köprü yapımı, görünür haldeki dişlerin uyumunun sağlanması, diş eti hastalıklarının tedavisi, bonding gibi uygulamaların itinalı bir şekilde yapılması gerekir.

Kişinin gülüşü sırasında birbiriyle uyumlu diş ve diş etlerinin olması, diş kapanma sorunlarının düzeltilmesi, gülüş formuna olumlu etkiler yapacaktır. Gülüş tasarımında bu çalışmalar ağız içinde yapılır. Bu çalışmalar kişinin yüz yapısıyla, ten rengiyle, dudak yapısıyla uyumlu bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca kişinin cinsiyeti de dikkate alınmalıdır.

Estetik gülüş tasarımı sırasında tedavi süreci ne kadar devam eder?

Gülüş tasarımı öncelikle kişinin istekleri dikkate alınarak yapılır. Bu yüzden yapılacak işlemlere göre tedavi süreci uzun bir zamana yayılabilir. Bazen de kısa bir süre tamamlanabilir. Estetik gülüş tasarımında ilk olarak kişi ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilir. Kişinin var olduğunu bildiği sorunlar ve bilmediği tüm sorunlar göz önüne alınır. Diş eti sorunları, dişlerdeki kapanma sorunu değerlendirilir. Bunların uzun dönemde yol açacağı sorunlarda göz önüne alınır. Tüm sorunlar birlikte bir değerlendirmeye alınır ve bunlara uygun şekilde bir planlama yapılır. Sorunlar sadece diş ve dişetini kapsıyorsa, tedavi süreci birkaç haftayı geçmez. Ancak tedavide bazı operasyonların yapılması gerekiyorsa, ortodontik tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa, tedavi süreci 6 ay ya da daha uzun devam edebilir. Çalışmalar doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, kişi güzel bir gülüş formuna kavuşur, daha doğrusu genç bir görünüm elde edilir.

Estetik gülüş tasarımı nedir?

Estetik gülüş tasarımı diş beyazlatma, bonding uygulamaları, ortodontik tedaviler, diş eti tedavileri, diş boylarının ayarlanması, kron, köprü gibi uygulamalarla kişinin istediği gülüş formuna kavuşmasını sağlayan estetik bir uygulamadır.

Herkese yapılabilir mi?

Estetik gülüş tasarımı herkes için uygun bir işlemdir. Kadın ve erkek herkese yapılabilir. Diş sorunları yüzünden gülemeyen, gülüşünü beğenmeyen kişiler bu estetik uygulama sayesinde kendini daha iyi hisseder.

Pahalı Bir Uygulama mıdır?

Estetik gülüş tasarımı, içeriğinde birçok tedavi alanı bulunduran çok yönlü çalışmalar bütünü olduğundan dolayı fiyatlar, uygulama yapılacak alan başta olmak üzere birçok faktöre göre değişmektedir.

Bu işlem hangi sorunları giderir?

Kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak diş etine pembe estetik, diş beyazlatma, porselen ya da zirkonyum kaplamalar, ortodontik tedaviler estetik gülüş tasarımı sırasında yapılabilir. Böylelikle diş rengindeki, diş etindeki sorunlar giderilir, eksik dişler tamamlanır, diş boyundaki sorunlar çözümlenir, kırık ve çatlak dişler onarılır.

Tedavi süreci nasıl olur?

Tedavi sürecini belirleyen temel unsur kişinin tercihleridir. Tedavideki işlemler bazen kısa sürerken, bazen uzun bir sürece yayılabilir. Diş sağlığı ve ağız yapısı değerlendirilen kişinin, bu bölgedeki tüm sorunları belirlenir. Dişlerin konumu, diş etleri incelenir. Bunlara göre tedavi süreci belirlenerek, işlemlere başlanır. Eğer ortodontik tedavilere ihtiyaç duyuluyorsa, daha uzun bir sürece ihtiyaç duyulur.

Yaş önemli midir?

Yaş vücuttaki her bölgede olduğu gibi, kişinin gülüşüne de yansıyan değişimlere neden olan bir olgudur. Yaş ilerledikçe kişinin dişleri aşınmaya başlar, alt dudak yerçekimi yüzünden aşağıya sarkar. Üst dudaktaki kaslarda gevşemeye başlar.

Yüz hatlarının rolü var mıdır?

Kişinin yüz hatları ile dişlerinin uyumu oldukça önemlidir. Uzmanlara göre kişinin yüzüne yakışan diş şekli onun yüz hatlarında gizlenmiş bir detaydır. Bu yüzden gülüş tasarımında bu unsur açığa çıkarılmalıdır. Mesela yuvarlak yüz hatları olan kişiye köşeli dişler olmaz. Gülüş tasarımıyla oluşturulan gülüş kişide yapay bir görünüme neden olur.

Dudakların etkisi nedir?

Kişinin dudak kalınlığı, dudak köşelerinin simetrisi, dudaklarının dişlerle uyumu doğru ayarlandığı takdirde, gülüş tasarımı harika bir sonuç verir. Kişinin alt dudak kavisinin üstteki dişlerini takip etmesi önemlidir. Gülüş sırasında da iki dudak mesafesi ile dişlerin boyutları uyumlu olmalıdır.

Öncesinde nasıl bir değerlendirme yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken kişinin yüz yapısı, dişlerin durumu, dudakların görünümü, ten rengi, ağız içi sorunları detaylı bir şekilde değerlendirilir. Diş ve diş etlerinin uyum içinde olması için, yapılması gereken tüm değişimler belirlenir.

Estetik gülüş tasarımı sırasında hangi tedaviler yapılır?

Estetik gülüş tasarımında kişilere diş beyazlatma, gerekiyorsa porselen ya da zirkonyum kaplama, diş eti çalışmaları yani pembe estetik, bonding uygulamaları ve gerektiği takdirde ortodontik tedaviler uygulanabilir. Bunlar kişilerin ihtiyaçlarına göre yapılır.

Estetik gülüş tasarımı hangi sorunları giderebilir?
Estetik gülüş tasarımı ile diş etindeki şekilsizlikler, diş rengi sorunları, dişlerin dizilişindeki sorunlar, dişler arasında bulunan düzensiz boşluklar giderilebilir. Ayrıca ağızdaki kaybedilmiş dişler yapılır, diş boyu uyumsuzlukları giderilir, dişteki kırık ve çatlak sorunları giderilir. Ağız yapısındaki sorunlar yüzünden yüzde oluşan deformasyonlarda giderilebilir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Estetik gülüş tasarımında cinsiyet önemli mi?

Yeni bir gülüş formu oluşturmak için yani gülüş tasarımı yapmak için cinsiyet oldukça önemli bir etkendir. Çünkü kadınlarda gülüş formu yuvarlak, oval, erkeklerde de kare, dikdörtgen şekilde olur. Eğer bu etkenler göz ardı edilirse, yeni gülüş formu ta aksine kişinin yüzüne olumsuz bir etki yapar. Estetik gülüş tasarımı yapılırken tüm detaylar ele alınmalı ve bunların kişinin yapısıyla uyumlu olacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Kadın ve erkeklere uygun şekilde gülüş tasarımı yapılmalıdır.

Estetik gülüş tasarımı sırasında hangi unsurlar dikkate alınır?

En başta ilerleyen yaş dişlerinde aşınmasına yol açar. Ayrıca üst dudak kasları gevşer, alt dudak kasları da yerçekimi nedeniyle aşağıya doğru sarkmaya başlar. Bunların yüzünden üst çenedeki dişler daha az görünür hale gelir, alt çenedekiler ise daha fazla görünür olur. Bu yüzden gülüş tasarımında kişinin yaşı dikkate alınır.

Kişinin cinsiyeti: Diş yapısı erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Diş köşeleri kadınlarda yumuşak bir kavisle, erkeklerde ise daha belirgin şekilde köşeli olur. Kadınlarda gülme hattı alt dudağına paralele şekilde, erkeklerde ise düz şekilde olur. Ayrıca kadınların öndeki iki diş erkeklerden daha uzun olur. Gülüş tasarımında kişiye özel planlama yapılmalı, kadın ve erkek oluşu dikkate alınmalıdır.

Kişinin yüz hatları: Dişlerin formu ile kişinin yüz hatları arasında uygun bir ilişki olmalıdır. Yüz hatlarına uygun diş şekilleri sayesinde, yüz hatları ön plana çıkarılabilir. Yuvarlak bir yüz yapısı olan kişilere köşeli dişler hiç yakışmaz. Bu yüz hatları arasından ahengin bozulmasına neden olur. Dolayısıyla gülüş formu da doğal olarak yapay bir görünüme yol açar.

Kişinin diş eti şekli ve konturu: Gülüş tasarımında dışarıdan görünen diş eti seviyesi önemlidir. Bu etken gülüşe anlam kazandırır. Fazla görünen diş eti güzelliğe ve çekiciliğe olumsuz yansır. Diş etinin az görünmesi de yapay bir gülüşe neden olur. Bu yüzden pembe estetik ve beyaz estetik gülüş tasarımında önemlidir. Dişlerin görünümüyle diş etlerinin görünümü eşit derecede önemlidir.

Estetik gülüş tasarımı kişilerde hangi etkilere yol açar?

Gülüş tasarımında kişiyi daha genç gösterecek etkenler aynı zamanda psikolojik olarak ta kişiyi olumlu şekilde etkileyecektir. Bu nedenle titiz bir çalışma yapılmalıdır. Dişler ve diş eti sorunları itinalı bir şekilde çözümlenmelidir. Gülüş tasarımı herkes için farklı şekilde yani ihtiyaçlarına uygun olarak yapılır. Kişiye yakışan gülüş dizaynı herkes için özeldir. Bu hem kişiyi genç gösterir, hem de ruhsal olarak daha sağlıklı hale getirir. Bu yüzden estetik gülüş tasarımını sadece bir estetik müdahale olarak görmemek gerekir.

Estetik gülüş tasarımı ile dişlerin yerleşimi ve özellikleri

Kişiye yakışacak bir gülüş formu için, diş şekilleri ve özellikleri önemlidir. Yeni gülüş formunda dişlerin belli bir özellikte olması gerekir.

Dikey simetri: Dikey çizgi alın ortasından burun ucu ve çene ucundan geçer. Alt çenedeki ve üst çenedeki dişlerin ilk keserleri arasından geçen bu dikey çizgi estetik bir gülüş formu için çok önemlidir.

Yapay paralellik: Keserlerin ucundan ve göz bebeklerinin ortasında geçen düz çizgide paralellik olmalıdır. Bu sağlanmadığı takdirde, kişinin gülüş formunda eğrilik oluşur.

Gülüş hattı: Daha genç, güzel bir gülüş formu için, üstteki ön dişlerin kesen uçlarını birleştiren çizginin alt dudaktaki gülüş hattını takip etmelidir.

Dişler arasındaki orantı: Gülüş formunun estetik olması için, önden arkaya dişlerin dışarıdan görünümü belirli oranda azalmalıdır. Bu oranın matematiksel değeri 0,618 olarak yani altın oran şeklinde olması gerekir. Altın oran doğanın ve canlıların dengesini sağlar. Dişlerde bu oran yakalanırsa, gülüş formu da estetik olur.

Embraşurlar olmalı: Embraşurlar birbirine komşu olan dişler arasında kalan üçgenimsi boşluklardır. Daha genç bir görünümün, estetik bir gülüşün elde edilmesi için embraşurlara ihtiyaç vardır. Bunlar ilerleyen yaşlarda doğal olarak kaybolur. Estetik gülüş tasarımı yapılırken embraşurların mutlaka dikkate alınması gerekir.

Diş renkleri: Doğal görünen dişler için, dişlerin her yeri aynı renkte olmamalıdır. Dişler beyaz olsa da, diş etine yakın olan kısımlarda biraz sarımsı bir renk olur. Uç kısımlarda daha şeffaf ve grimsi tonda olmalı. Orta alanda ise, dişlerde daha doygun bir renk hakim olmalı. Bu yüzden estetik gülüş tasarımı yapılırken, dişlerde renk oyunları yapılarak bir düzen oluşturulmalıdır. Dişlerde şeffaf alanlar bulunmalıdır.

Estetik gülüş tasarımı yapılırken dişlerde her detay değerlendirilmelidir. Bunların gülüş formuna etkisi fazladır. Gülüş dizaynının doğal olmasına yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş ve diş eti uyumu neden önemlidir?

Diş ve diş etleri gülüş esnasında belli oranda görünür halde olmalıdır. Erkeklerde dişlerin uygun şekilde dağılması, kadınların öndeki iki dişinin daha uzun olması, dişlerin yanak desteğini sağlaması gibi detaylar estetik bir gülüş oluşturulmasında önemlidir.

Estetik gülüş tasarımı daha önceden görülebilir mi?

Bilgisayar destekli gülüş programları herhangi bir işlem yapılmadan önce kişinin nasıl bir gülüşe sahip olacağını göstermektedir. Bu sayede kişi önceden gülüşünün yüzüyle olan uyumunu rahatlıkla görebilir ve daha kolay kararını verebilir.

İşlem dahilinde yapılan tedavilerden bahseder misiniz?

Gülüş tasarımı içinde pembe estetik, diş beyazlatma, bonding, porselen ve zirkonyum kaplamalar, ortodontik tedaviler yapılabilir. Bunlar kişinin isteğine göre ve ihtiyacına göre belirlenir. Gülüş tasarımında değişiklikler doktor ve hasta ortak kararıyla belirlenir.

Estetik gülüş tasarımı ortadan kaldırılan durumlar nelerdir?

Gülüş tasarımı dişlerin arasındaki düzensiz boşlukları, şekilsiz diş etlerini, diş rengi sorunlarını, yüzdeki şekil bozukluklarını, kaybedilmiş dişleri, kırık ve çatlak dişleri, diş boyundaki sorunları giderir.

Diş etlerinin şekli önemli mi?

Kişinin gülüş formunda dışarıdan görülen diş eti seviyesi önemlidir. Bu bir anlamda gülüşün anlam kazanmasını sağlar. Diş etinin fazla görünmesi cazibeyi, güzelliği azaltırken, az görünmesi de yapay bir gülüş olmasına katkıda bulunur. İdeal konumdaki diş eti üst dudak çizgisiyle paralel görünmelidir.

Beyaz estetik ve pembe estetik ne kadar önemlidir?

Estetik gülüş tasarımında pembe estetik ve beyaz estetiğin önemi büyüktür. Her ikisi de en ideal şekilde olmalıdır. Pembe estetikte diş etleri, beyaz estetikte ise dişler gülüş formuna önemli katkılar yapar. Bu nedenle titizlikle bunlar üzerinde durulmalıdır.

Dişler arasında dikey simetri önemli midir?

Dikey simetri denilen olgu alnın ortasından aşağıya burun ucundan çene ucuna kadar devam eden hattır. Bu hattın iki tarafındaki dişlerin simetrik olması gülüş tasarımında önemli bir unsurdur. Ayarlamalar buna uygun şekilde yapılmalıdır.

Dişlerdeki yatay paralellik ne anlama gelir?

Bu kavram gülüş tasarımında göz bebeklerinin ortasından geçen çizginin keserlerin ucundan geçen çizgiye paralel olmasını ifade eder. Eğer bu paralellik sağlanmazsa, kişinin gülüşünde ağızda eğrilik gibi istenmeyen bir durum ortaya çıkabilir.

Gülüş hattı neden önemlidir?

Genç, çekici ve neşeli bir gülüş formuna sahip olabilmek için, üstteki ön dişlerin uçlarını birleştiren çizgi ile alt dudaktaki hat gülüş sırasında birbirini takip edecek şekilde olmalıdır.

Dişlerin oranı önemli mi?

Estetik görünen gülüş formunun elde edilmesi için, dillerin görünümü önden arkaya doğru belli bir oranda azalarak gitmelidir. Bu oranın matematiksel olarak 0,618 olması en idealidir. Altın oran olarak kabul edilen bu değer, doğada olduğu gibi canlılarda da ahengin sağlanmasında önemlidir. Dişlerin oranı da buna göre ayarlanırsa, istenen gülüş formu elde edilebilir.

Embraşurlar önemli mi?

Embraşurlar birbirine komşu olan dişlerin uçlarındaki üçgenimsi boşluklardır. Genç bir gülüş içinde bunlara ihtiyaç duyulur. İnsanlar yaşlandıkça embraşurlar aşındığı için kaybolmaya başlar. Bu yüzde gülüş tasarımında bunlara dikkat edilmelidir.

Diş rengi nasıl olmalı?

Doğal görünen dişlerde her bölge aynı renkte olmaz. Dişlerin bütünü beyaz renkte olsa da, diş etlerine doğru sarımsı bir renk vardır. Uçlar şeffaf ve grimsi renkte olur. Dişlerin ortası ise, beyazı daha iyi yansıtacak şekildedir. Gülüş tasarımında doğallığın sağlanması için bu inceliklere dikkat edilmelidir.

Ortodontik tedaviler uzun sürer mi?

Gülüş tasarımında ortodontik tedavilere ihtiyaç duyulursa, tedavi süreci doğal olarak uzar. Tedavinin tamamlanması için en az 6 aya ihtiyaç duyulur.

Bu işlemde diş eti ameliyatları yapılır mı?

Eğer kişinin diş etleri fazla görünür haldeyse, diş eti çekilmesi bulunuyorsa, diş etlerinde asimetri varsa diş eti ameliyatlarına gerek olur. Bu ameliyatlarda ihtiyaca göre gingivektomi, gingivoplasti gibi işlemler yapılabilir.

Estetik gülüş tasarımı kişinin ruhsal halini etkiler mi?

Gülüş tasarımı ile kişi daha genç bir gülüşe sahip olur. Dolayısıyla ruhsal olarak kendini daha iyi hisseder.

Kişinin gençleşmesini sağlar mı?

Bu konuda yapılan değerlendirmelere göre gülüş tasarımı sonrasında kişinin en az on yaş daha genç gösterdiği görülmüştür.

Karar vermek kolay olur mu?

Gülüş tasarımında ilk aşamada bilgisayarlı programlar sayesinde yapılan değerlendirmelerde kişi sonraki gülüş formunu gördüğünde, bu kararı alması daha kolay olur. Bilgisayar ortamında yapılan işlemler sonrasında gülüşünün nasıl olacağını görmek kişinin daha hevesli karar almasına yardımcı olur.

Estetik gülüş tasarımı zor mudur?

Bu estetik uygulamaların kişinin ihtiyacına göre zorluk derecesine sahiptir. Ortodontik tedavileri, diş eti ameliyatlarını kapsarsa zorluk derecesi artar. Ancak bunlar zaten kişinin genel sağlığı içinde gerekli uygulamalardır. Tedavi süreci belli bir plan dahilinde yapıldığı için, kişiler bu zorlukları fazla hissetmez.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (35 oy, ortalama: 4,60 / 5)
Loading...

Bir cevap yazın

WhatsApp ile Sor