tr ar de en
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Diş İmplant

Diş kayıpları yaşandığında eksik dişi gidermek amacıyla uygulanan tekniklerden biri de diş implantıdır. Yapay olarak üretilmiş olan diş kökünün eksik diş olan bölgeye yerleştirilmesi ve belirli bir süre beklendikten sonra bu kök üzerine protez dişin yapılması ile gerçekleştirilen bir teknik olan diş implantı, günümüzde eksik dişi gidermek için en sık tercih edilen teknik olmaktadır.

İmplantların Kullanım Alanları
Diş implantları sadece eksik dişi gidermek amacıyla uygulanmaz. Aynı zamanda hareketli protezlerin ağızda daha rahat tutunabilmesi amacıyla da diş implantı uygulanabilmektedir. Hareketli protez kullanan çok sayıda kişi beslenme, çiğneme ya da konuşma esnasında protezlerinin kolayca çıkmasından ya da oynamasından şikayet eder. Bu şikayeti ortadan kaldırmak için de farklı bir teknik ile diş implantı uygulaması yapılabilmektedir.

Eksik Dişin Giderilmesi Önemli mi?

Diş implantı çoğu kişi için bir seçenek ya da tercih olarak görülmektedir. Oysa eksik olan dişin mutlaka uzun süre beklenmeden giderilmesi gerekir. Çünkü diş eksikliği, çene kemiğinin güçlü kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu kuvvetten mahrum kalmasına sebebiyet verir. Çene kemiği kuvvete maruz kalmadığında erimeye başlar. Aynı zamanda diş etlerinde çekilmeye dahi sebebiyet verebilir. Diş eksiğinin implant ile giderilmesi ise tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Çünkü implant dişi taklit eden bir yapıya sahiptir. Kemik yapısının korunmasını sağlarken aynı zamanda yüzdeki kasların dinç görünmesini de ağlamaktadır.

İmplantın Kansere Neden Olduğu İddiası
Halk arasında bu işlemde kullanılan malzemenin kansere neden olduğu şeklinde oldukça yaygın bir şehir efsanesi mevcuttur. Diş implantı ucuz ve kalitesiz malzemelerden yapılmadığı müddetçe asla kansere sebebiyet vermez. Bu işlemde kullanılan malzemenin ana maddesi titanyumdur. Çene kemiği ya da diş çevresi dokusu ile harika bir uyum yakalayan titanyum kansere neden olan bir madde değildir. Ancak uzun ve kalitesiz implantların imalatında farklı malzemeler kullanılabilir. Bu malzemeler kansere sebebiyet verebilen malzemeler olabilir. Kliniğimizde sadece kalite düzeyi yüksek ve titanyumdan imal edilen implantlar kullanılmaktadır.

Metabolik kemik rahatsızlığı olanlara implant yapılabilir mi?

Kemik rahatsızlıkları implant yapılmasını engeller.

Diş implantı özel bakım gerektirir mi?

Diş temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir.

Kemoterapi görenlere diş implantı yapılabilir mi?

Kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi gören hastalara yapılamaz.

İmplant doğal dişlerden farklı durur mu?

Doğal diş rengine en yakın protez tercih edildiğinden doğal diş görünümü bozulmaz.

Yetersiz kemik durumunda implant yapılabilir mi?

Kemik tozu uygulaması ile yapılma olasılığı vardır.

İmplantın kullanım ömrü ne kadar?

Kaliteli bir implant 30 yıldan daha uzun süre kullanım şansı sunar.

Erken yaşta implant yapılabilir mi?

Çene kemiğinin gelişimini sürdürdüğü yaşlarda yapılamaz.

İmplantta ileri yaş sınırı nedir?

İleri yaş sınırı yoktur.

Protez için neden beklemek gerekir?

Çene kemiğinin implantı sarması için beklenmelidir.

Diş İmplantının Avantajları

Bu uygulamanın en büyük avantajı eksik diş nedeniyle çene kemiğinin erimesinin önüne geçebiliyor olmasıdır. Çene kemiğinin erimesine bağlı olarak eksik diş olan bölgede meydana gelebilecek olası diş eti çekilmesini de engeller. Aynı zamanda bu işlem için eksik dişin olduğu bölgedeki yan dişlerin kesilmesine gerek kalmaz. Çünkü diş implantı köprüye gereksinim duyulmadan yapılan bir uygulamadır. Dolayısıyla komşu dişlere hiçbir zarar vermeden eksik dişin giderilmesini sağlar. Kişinin implant üzerindeki dokuyu yabancı hissetmemesi ve kendi dişi gibi hissetmesi de bu işlemin sağladığı avantajlar arasında yer alır. Son derece sağlıklı bir şekilde beslenmeyi sağlayabilmesi de işlemin sıklıkla tercih edilmesini beraberinde getirmektedir. Görünüm açısından da doğal dişlerden ayırt edilemeyen bir duruş sergiler. Dolayısıyla estetik açıdan da diş implantı avantajlı bir seçenek olmaktadır.

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

İmplant Sonrası Bekleme Süresi

En çok merak edilen hususlar arasında diş implantının uygulanmasının ardından hastaların dişlerine kavuşmak için ne kadar beklemeleri gerektiği oluyor. Genellikle alt çene bölgesine uygulanan implant sonrasında 3 ay, üst çene bölgesine uygulanan implant sonrasında ise 4 ay beklemek gerekir. Bu sürenin sonunda hekim tarafından yapılan kontrolün ardından protez aşamasına geçilebilir. Ancak yetersiz kemik durumunda farklı uygulamaların yapılması halinde proteze geçme aşamasının süresi daha fazla uzayabilir. Hastanın ağız yapısı ve kemik yapısına göre bu süre değişebilmektedir.

İmplantta Çene Kemiğinin Önemi

Diş implant uygulamasında çene kemiğinin yapısı büyük önem taşır. Çünkü implantın uygulanabilmesi için çenede ideal bir kemik kalınlığının ve kalitesinin mevcut olması gerekir. Diş eksiğinin uzun süre giderilmemesi durumunda çene kemiğinde erime meydana gelebilir. Aynı zamanda kist ya da tümör sonrasında da çene kemiğinde defektler oluşabilir. Bu durumda çene kemiği tedavi için yetersiz olur. Ancak kemik tozu gibi uygulamalar sayesinde çene kemiğinde bir onarım mümkün olabilir. Aynı zamanda çene cerrahisi de bu uygulamada kullanılabilir. Dişsiz bir bölgeden alınan kemik, implant uygulanacak olan yere nakledilebilir. Çeşitli hayvan kemikleri ya da yapay kemikler de kullanılabilir.

İmplant Tedavisinde Oluşabilecek Riskler
Ağız içerisinde uygulanan herhangi bir cerrahi işlemin doğurabileceği riskler diş implantı tedavisinde de geçerli olmaktadır. Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon gibi riskler bu tedavide de ortaya çıkabilir. Ancak bu tedavide ağız bakımının ve hijyenin asla ihmal edilmemesi gerekir. Erken dönemde herhangi bir risk ortaya çıkmasa dahi uzun vadede ağız hijyenine ve temizliğine dikkat edilmemesi, pek çok soruna neden olabileceği gibi implant tedavisinde enfeksiyon problemine de sebebiyet verebilir.

Diş İmplantı Nasıl Yerleştirilir?

İşlem öncesinde hstaya anestezi uygulaması yapılır. Bu sayede implantın yerleştirilmesi esnasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif bir sızı hissedilebilir. Fakat ağrı kesici ilaç alımı ile bu sızı hissi de ortadan kaldırılır. Ardından diş hekimi tarafından implant çene kemiğine yerleştirilir ve işlem tamamlanır. Sonrasında bekleme süresi başlar. Kimi durumda implant üzerine yapay bir protez geçici olarak yerleştirilebilir. Ardından 3 ila 4 ay sonrasında protez uygulamasına geçilir. Protez uygulamasının da tamamlanmasıyla birlikte işlem tamamlanır.

Diş İmplantının Avantajları

 • Estetik açıdan daha doğal bir diş görünümü sunar
 • Hareketli protez zorunluluğunu yok eder
 • Sabit protez kullanma imkanı sunar
 • Oynayan protezlerde tutuculuk sağlar
 • Tat alma duyusunun azalması ya da mide bulantısı gibi damak protezinden kaynaklı sorunları ortadan kaldırır
 • Sağlıklı çiğneme ve ısırma sunar
 • Kişinin özgüvenini geri kazanmasını destekler

Diş İmplantının Dezavantajları

 • Maliyeti klasik protezlere nazaran biraz daha yüksektir
 • Protez uygulanabilmesi için birkaç ay beklenmesi gerekir
 • İmplant sonrası ağız temizliğine maksimum düzeyde dikkat etmek gerekir
 • İmplant yapılabilmesi için kontrol edilemeyen bir hastalığın bulunmaması gerekir

Sıkça Sorulan Sorular

Bekleme süresinde çiğneme sorunu yaşanır mı?

Hayır. Bu sürede yapay protez kullanılabilir.

Vücudun implantı reddetme olasılığı var mı?

Araştırmalara göre bu olasılık % 3’tür.

İmplant çıkarılabilir mi?

Diş çekimine benzer bir yöntemle çıkarılabilir.

İmplant ne zaman uygulanmalı?

Diş kaybından sonra bölgenin iyileşmesinin hemen ardından uygulanabilir.

İmplant yerleştirilmesi ne kadar sürer?

İmplant yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Birden fazla diş eksiğinde implant yapılabilir mi?

Yapılabilir.

Her diş için farklı bir implant mı kullanılır?

Tek imlpant ile iki diş protezi uygulanabilir.

Her diş için implant yapılabilir mi?

Elbette, her diş eksiğini gidermek için uygulanabilir.

Diş implantının başarısı garantili midir?

% 99 başarı sağlanır.

Protez diş ile her şeyi yiyebilir miyim?

Doğal dişlerinizle yiyebildiğiniz her gıdayı yiyebilirsiniz.

İmplant sayısı neye göre belirlenir?

Ağızdaki eksik diş sayısına göre belirlenir.

Tedavi kaç aşamada tamamlanır?

Toplam iki aşamadır.

Sigara içenlere implant yapılır mı?

İşlemden 4 gün önce sigara bırakılmalıdır.

Şeker hastalarına implant yapılabilir mi?

Kontrol edilemeyen şeker hastalığında yapılamaz.

Genel anestezi ile implant yapılır mı?

Dişçi korkusu olan hastalarda genel anestezi uygulanabilir.

İmplant sonrası geçici protez için ne kadar beklenir?

Yaklaşık 10 gün sonra geçici protez yapılabilir.

Ağızda hiç diş olmaması durumunda implant yapılır mı?

Evet, yapılabilir.

İmplant tedavisi istirahat gerektirir mi?

Aynı gün işlem sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (59 oy, ortalama: 4,66 / 5)
Loading...

Bir cevap yazın

WhatsApp ile Sor