tr ar de en
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi bazı hususlara bağlı olarak ortaya çıkabilen ve dişlerin renk değiştirmesi, sararması sonucunda oluşan renk koyulaşmalarını birkaç ton açmak için yapılan bir uygulamadır. Dişlerse mine ve dentin tabakasına müdahale edilerek gerçekleştirilen bu uygulamada amaç daha beyaz ve daha sağlıklı görünen bir diş görünümü elde etmektir. Tüketilen yiyecek ve içeceklerden antibiyotik kullanımına kadar pek çok unsur dişlerde zamanla sararmaya sebebiyet verebilir. İlerleyen yaş ya da sudaki klor dahi diş sararmasının nedenleri arasında yer alır. Özellikle kahve sigara tüketimi diş sararmasının en yaygın nedenleri arasındadır. Ancak sararmış dişler kader değil. Diş beyazlatma yöntemleri ile beyaz ve sağlıklı görünen bir diş görünümü artık kolaylıkla elde edilebilmektedir.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemi Nedir?

Diş beyazlatma işlemi için konforlu bir yöntem olan evde diş beyazlatma hekim kontrolünde gerçekleştirilir. Bu işlemden sonuç elde etmek için 1 il 4 hafta boyunca uygulanması gerekebilir. Hekim tarafından hasta için özel olarak, diş ölçülerine uygun bir kalıp hazırlanır. Ardından hekim tarafından önerilen ilaç bu kalıbın içerisine hastanın kendini tarafından yerleştirilir ve kalıp dişlere takılır. Kalıbın dişlerde 6 ila 8 saat boyunca kalması gerekir. Bu nedenle genellikle uyku esnasında kalıbın takılması önerilir. Sabah, istenen süre dolduğunda kalıp çıkarılır ve hasta günlük yaşantısına devam eder. Akşam olduğunda yatmadan önce tekrar aynı uygulamayı gerçekleştirir. 1 ila 4 hafta içerisinde uygulamanın ne zaman sonlanacağı hastanın istediği diş beyazlığına ve hekimin kararına göre değişmektedir.

Diş beyazlatmada dişler en fazla kaç ton açılır?

Maksimum 10 ton açılmaktadır.

Lekeleri gidermek için de işlem yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir.

Diş beyazlatma işlemi tek seans mı yapılır?

Birkaç seans tekrarlanabilir.

Etkisi ne zaman görülür?

Uygulamadan hemen sonra etkisi görülebilir.

Diş beyazlatma kaplamalara zarar verir mi?

Hayır, kaplama ve köprülere zarar vermez.

Sararma ya da leke yoksa diş beyazlatma yapılabilir mi?

Daha beyaz dişlere sahip olmak için yapılabilir.

Diş etleri zarar görür mü?

Diş etlerine hiçbir zarar vermez.

Dişlerin renkleri farklıysa diş beyazlatma yapılır mı?

Her diş için ayrı ayrı işlem yapılması gerekebilir.

Tüm dişlerde aynı ton elde edilebilir mi?

Mevcut dişlerde renk değişimi yoksa edilebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

 • Diş beyazlatan jel hekim tarafından diş üzerine ya da kullanılan tekniğe bağlı olarak diş kalıbı üzerine yerleştirilir.
 • Uygulanan tekniğe bağlı olarak jel uygulamasından sonra lazer ya da UV lamba dişlere yansıtılır. Bu işlem jelin aktifleşmesini ve dişlerde beyazlama etkisi yapmasını sağlar.
 • Uygulama yaklaşık olarak 1 saat devam eder.
 • Uygulama tamamlandıktan sonra hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Kaplama ve Köprülerin Beyazlatılması Mümkün mü?
Diş beyazlatma teknikleri sadece doğal dişlerde bir beyazlama sağlamaktadır. Hastalarda mevcut olan köprüler ya da kaplamaların bu teknikler ile beyazlatılması a da renginin bir ton dahi açılması mümkün olmaz. Doğal dişlerde beyazlama elde edildiğinde köprü ve kaplamaların rengi koyu kalıyorsa, tek çare köprü ya da kaplamaların doğal diş renginde olanları ile değiştirilmesidir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Diş Beyazlatma Riskleri Neler?

Bu işlem bazı riskleri de barındırır. Bunlar arasında en yaygın olanı diş minesinde hafif çatlaklar ya da dişlerde çok hafif bir aşınma olabilme ihtimalidir. Bu durum hastalarda uygulama sonrasında sıcak ve soğuk hassasiyetine sebebiyet verebilir. Ancak kısa sürede kendiliğinden yok olan bir hassasiyet olduğundan herhangi bir müdahaleye gerek olmaz. Şayet dişlerde fazla aşınma meydana gelirse ve sıcak ile soğuk hassasiyeti kendiliğinden geçmezse bu durumda flor uygulaması yapılarak hastadaki bu hassasiyet ortadan kaldırılabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

Diş beyazlatma işlemi üç farklı teknikle gerçekleştirilmektedir. Bunlar; kimyasal diş beyazlatma, fototermal diş beyazlatma ve fotokimyasal diş beyazlatmadır.

 • Kimyasal Diş Beyazlatma

Bu yöntemde dişlerde beyazlama etkisi yapan özel bir jel malzeme kullanılır. Bu malzeme özel olarak hazırlanmış olan diş kalıplarının içerisine uygulanarak dişlere takılır. Diş minesinde bir miktar zarara sebebiyet verebilen bu yöntemin mutlaka bir diş hekimi tarafından uygulanması gerekir.

 • Fototermal Diş Beyazlatma

Fototermal diş beyazlatma tekniği de özel bir jel kullanma prensibine sahiptir. Ancak bu yöntemde beyazlatma jeli özel bir ışın kullanılarak uygulanır. Diyot lazer ya da LED ışınları jeldeki aktif maddeyi harekete geçirir ve dişlerde birkaç ton açılma etkisi olur. Diğer diş beyazlatma teknikleri gibi bu yöntemin de mutlaka diş hekimi tarafından uygulanması, büyük önem arz eder.

 • Fotokimyasal Diş Beyazlatma

Dişlerde beyazlama etkisi yapan jel bu yöntemde UV lamba kullanılarak uygulanır. UV lamba yerine KTP lazeri de kullanılabilmektedir. Dişlerde en çok beyazlama etkisi yapan yöntem fotokimyasal diş beyazlatma tekniğidir. Bu teknik diş minesine herhangi bir zarar vermez. Çok uzun yıllardır kalıcı diş beyazlatma için kullanılan bir tekniktir.

Diş Beyazlama Ne Kadar Dayanır?

Elbette bu işlemle elde edilen diş beyazlığı kalıcıdır. Ancak çok uzun süre kalıcı olsa da zamanla yeniden dişlerde sararma olması da kaçınılmaz bir sonuçtur. İlerleyen yaşa bağlı olarak dahi sararmalar meydana gelebilir. Aynı zamanda tüketilen yiyecek ve içeceklerin de beyaz etkinin kalıcılık süresini değiştireceği bilinmelidir. Sigara kullanan biriyle kullanmayan birinin diş beyazlatma etkisini aynı süre boyunca yaşaması mümkün olmaz. Dolayısıyla diş beyazlatmanın ömrü hakkında net bir zaman vermek yanıltıcı olacaktır. Ağız ve diş bakımının ihmal edilmemesi, hijyene önem verilmesi ve temizliğinin aksatılmadan yapılması durumunda dişlerde yeniden sararma çok daha uzun süre sonra oluşmaya başlar.

Diş Beyazlatma Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulamadan sonra ilk gün ağrı kesici ilaç alınması gerekebilir. Bunun nedeni işlemin ağrıya neden olması değil, ilk gün hafif sızlama hissinin ortaya çıkabilmesidir. Dişlerde meydana gelen hassasiyet yaklaşık 3 gün sonrasında kaybolmuş olur. Hassasiyetin devam etmesi ya da çok şiddetli olması halinde hekime bildirmeniz gerekir.
 • Uygulamanın yapıldığı gün ile bir sonraki gün sıcak ve soğuk yiyecekler ile içeceklerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda renk veren yiyecek ve içeceklerin ilk bir hafta tüketilmemesi gerekir. Konuya dair hasta hekim tarafından bilgilendirilir.
 • Diş beyazlatma sonrasında dişlerde beyazlama etkisi yapan diş macunlarının kullanımı önerilir. Bu macunların tercih edilmesi dişlerdeki beyazlama etkisini bir hayli arttırır.
 • Diş beyazlatan tozlar uygulamadan sonra asla kullanılmamalıdır. Bazı hastalar beyaz tonun artması için uygulama sonrasında evde bu tozları kullanır. Ancak çok ciddi zararlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle asla diş beyazlama işleminden sonra diş beyazlatan toz kullanılmamalıdır.
 • Yılda bir ya da iki yılda bir işlemin tekrarlanması yeniden dişlerde sararmanın meydana geleceği zamanı ciddi düzeyde uzatır.
 • Uygulamadan sonra dişlerin günde 2 ila 3 kez fırçalanması büyük önem taşır. Diş fırçalamanın aksatılması kısa sürede beyaz etkinin kaybolmasına sebebiyet verebilir.
 • Çay, kahve gibi dişlerde sararmaya sebebiyet verebilecek içecekler ya da renk veren yiyecekler tüketildikten hemen sonra dişlerin fırçalanması halinde beyaz etki daha uzun süre görülebilir. Diş fırçalamanın mümkün olmadığı durumlarda ağız bol suyla çalkalanmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Beyazlatma diş etlerinde kanama yapar mı?

Kanamaya sebebiyet vermez.

Diş beyazlatma sonrası enfeksiyon olur mu?

Hijyenik bir ortamda yapıldığından enfeksiyon riski yoktur.

İlaç kullanmak gerekir mi?

İlk gün ağrı kesici kullanmak gerekebilir.

İşlem sonrasında denize girebilir miyim?

İşlem sonrasında en az 3 hafta denize girilmesi tavsiye edilmez. Bu süreden sonra sadece temizliğinden emin olduğunuz yerlerde denize girebilirsiniz.

Beyazlatma işlemi yeniden yapılabilir mi?

Tekrarlanabilen bir uygulamadır.

Her yaşta diş beyazlatma yapılabilir mi?

Yaş sınırı yoktur.

Sadece birkaç diş için beyazlatma yapılır mı?

Evet, yapılabilir.

Kullanılan jel sağlığa zararlı mıdır?

Sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Herkes diş beyazlatma yaptırabilir mi?

Hemen herkese bu işlem yapılabilir.

Diş beyazlatma acı verir mi?

Hiçbir acı ya da ağrıya sebebiyet vermez.

Kanal tedavisi görmüş diş beyazlatılır mı?

Birkaç seans uygulama gerekse de beyazlatılabilir.

Çürük bulunan dişlere işlem yapılır mı?

Öncelikle çürük tedavisinin yapılması önerilir.

Dişin son rengini ne zaman görebilirim?

Birkaç gün sonra hedeflenen ton elde edilir.

Her çeşit renklenmede beyaz etki elde edilir mi?

Evet, edilebilir.

Diş eti hastalığı varsa beyazlatma yapılır mı?

Öncelikle diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekir.

Çok hassas dişlerim var. Beyazlatma yapılır mı?

Hassasiyet giderici tedavi sonrasında yapılabilir.

Diş beyazlatmanın yan etkisi var mı?

Herhangi bir yan etkisi yok.

Herkesin dişi aynı oranda mı beyazlar?

Diş yapısına göre kişiden kişiye değişir.

Diş Beyazlatma Sonrasında 1 Hafta Yasak Olan Gıdalar

 • Sigara tüketimi
 • Çay
 • Kahve
 • Kırmızı şarap
 • Vişne
 • Karamel
 • Salça
 • Çikolata
 • Pancar
 • Renk veren diğer yiyecek ve içecekler
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (44 oy, ortalama: 4,70 / 5)
Loading...

sizden gelen yorumlar

 • Derya Demet

  hocam size ve ekibinize ne kadar teşekkür etsem azdır yıllardır sigaradan dolyı dişlerimi çok felaket bi duruma getirmiştim emeğinize sağlık almanyadan selamlar

  hocam size ve ekibinize ne kadar teşekkür etsem azdır yıllardır sigaradan dolyı dişlerimi çok felaket bi duruma getirmiştim emeğinize sağlık almanyadan selamlar

  Puan:
  5
 • Sümeyye D.

  tek kellime ile kıskandıran bir gülüşe sahip oldum thank you 🙂

  tek kellime ile kıskandıran bir gülüşe sahip oldum thank you :)

  Puan:
  5
 • Didem

  Ben hayatımın her döneminde dişlerime özen gösteriyorum ama bir türlü istediğim rengi tutturamadım isveç kliniği buldum şimdi bol bol dişlerimi gösteriyorum teşekkürler her şey için

  Ben hayatımın her döneminde dişlerime özen gösteriyorum ama bir türlü istediğim rengi tutturamadım isveç kliniği buldum şimdi bol bol dişlerimi gösteriyorum teşekkürler her şey için

  Puan:
  5
 • Elvan R.

  öncelikle tam istediğim dişlere kavustum hocama asistanlarına ve tüm calışsanlarına tskler

  öncelikle tam istediğim dişlere kavustum hocama asistanlarına ve tüm calışsanlarına tskler

  Puan:
  5

Bir cevap yazın

WhatsApp ile Sor