Çene Estetiği

Çene estetiği kişiye daha genç bir görünüm kazandırmak için, yüzde estetiği sağlamak, orantılı bir görünüm için, aynı zamanda çene yapısındaki doğuştan gelen sorunların düzeltilmesi için uygulanır. Çenede görülen sorunlar ise genellikle;

  • Çenenin küçük olması ve boyunla bitişikmiş gibi görünmesi
  • Çenenin önde ya da arkada durması
  • Çene ucundaki küçüklük
  • Çene ucunun uzun ve sivri görünümde olması

Bu çene sorunları çene estetiği kapsamında düzeltilebilir.

Çene estetiği kapsamında yapılan operasyonlar

Çene estetiği kapsamında çene implantı yardımıyla çenenin yeniden oluşturulması, çene törpüleme, çeneye doku transferi yapılması gibi operasyonlar yapılabilir. Bu operasyonlar yardımıyla çene estetik bir görünüme kavuşturulabilir. Çene ameliyatların çoğunluğu estetik amaçlı yapılmaktadır. Bazen zorunlu olarak ortodondistler ile beraber bazı cerrahi girişimler yapılabilir.

Çene ucu ameliyatı: Çene estetiği kapsamında çene ucu için yapılan ameliyatlar çene yapısına göre belirlenir. Kişinin yüz yapısına göre ameliyat yapılır. Bazı kişiler burun estetiği, yüz estetiği olmak isterken gerçek sorunun çene yapısından kaynaklandığını fark etmezler. Bu hastaların çene yapısına da müdahale edilir. Ameliyat planlaması çene ucu sorununa uygun şekilde yapılır.

Çene Estetiği Ameliyatı ile kare Şeklindeki Yüze Oval Açı Verilebilir mi?

Uzmanlarımızın kullandığı teknikler ve becerileri ile çenenin oval veya V şeklinde bir yapıya kavuşturulabilmesi sağlanmaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Çene estetiği ameliyatı öncesi ameliyattan beklentiler değerlendirilir ve ameliyat sonrası beklentinin ne kadarının karşılanacağı uzmanlarımız tarafından görsel olarak tarafınıza iletilir. Sonrasında operasyon gününü birlikte belirleyerek çenenizin yüz profilinizle tam uyumu sağlanır.

Çene Gamzesi Estetiği de Yapıyor muyuz?

Yüzde bulunan gamzenin giderilmesi veya bir gamzeye sahip olunması gibi isteklerinize olumlu cevap vererek gamze estetiği operasyonlarını gerçekleştirebiliyoruz.

Çene Estetiği İz Bırakır mı?

Çene estetiği ameliyatlarının oldukça büyük bir kısmı ağız içerisinden yapılan uygulamalarla gerçekleştiğinden dolayı iz bırakmaz.

Çene Uzatma Operasyonlarında Kullanılan Malzemelerin Zararı Var mıdır?

Çene uzatma estetiği uygulamalarında kullandığımız dolgu enjeksiyonları, kullanılan malzemeleri hyaluronik asit içermesi ve bu sayede vücudun metabolizmal yapısını bozmadığından dolayı tercihimizdir. BU madelerin vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Çene Ucu Törpüleme Ameliyatları Ağrılı mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çene estetiği ameliyatlarının hemen hepsi ağız içinden gerçekleştirildiğinden iz kalma ihtimali bulunmamaktadır.

Çenenin İki Tarafının Eşit Olmaması Durumu Estetik Ameliyat İçin Engel Midir?

Çene estetiği, genel anlamda çenedeki her türlü yapı bozuklukları veya çene yapısına şekil verme amacı taşıdığından bu gibi durumlar merkezimizde yapılacak olan muayeneden sonra operasyonlarımıza yön vermekte ve estetik ameliyat için herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı İle Çeneyi Genişletmek Mümkün Müdür?

Çene genişletme işlemi, kullandığımız bazı implantlar vasıtası ile gerçekleştirilebilmektedir.

Alt Çenem Biraz Önde. Tedavi Sağlayabiliyor muyuz?

Merkezimizde gerçekleşecek olan ön muayeneden sonra alt çene cerrahi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Çene Törpüleme

Çene törpüleme ameliyatı: Bu operasyon çene estetiği kapsamında en fazla uygulanır. Uzun ve geniş çene yapısının küçültülmesi için yapılır. Ancak çenedeki uzunluğun fazla olmadığı yapılarda kullanımı daha pratiktir. Bu operasyon ameliyat ortamında genel anestezi altında ağız içinden açılan kesiden gerçekleştirilir. Hastalar ameliyattan sonra bir süre beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Yaklaşık bir ay içinde hastalar iyileşme sürecini tamamlayarak, yeni çene yapılarını sağlıklı bir şekilde görebilirler. Çene ucunun düzeltilmesi için yapılan operasyonlarda farklı teknikler kullanılabilir. Gerektiğinde çene ucu dolgu malzemesiyle doldurulur, kısa yapıdakilere vida uygulanır. Öne çıkıklık varsa törpüleme işlemi yapılabilir.

Çene estetiği operasyonları nasıl yapılır?

Hastanın muayenesinden sonra, çenede tespit edilen soruna göre ve yüz yapısına uygun şekilde, çenede yapılacak düzeltme tespit edilir. Ameliyat sırasında kullanılacak teknik belirlenir. Ameliyat sırasında hastaya uygun olacak, anestezi yöntemi kullanılır. Kesi yeri belirlendiği gibi ağız içinden, çene altından açılır. İmplant, törpüleme gibi uygun olacak şekilde ameliyat yapılır. En son kesi yeri kapatılarak ameliyat sonlandırılır. Çene estetiği hastalar için kesin çözümler sunar. Düzeltilen çene yapısı yeni şeklini korur.

Çene cerrahisi olarak bilinen çene ameliyatları ise, ortognatik cerrahi olarak tanımlanır. Bunlar yüzde bulunan fiziksel sorunları gidermek için, özellikle alt ve üst çenedeki yamukluğu, şekilde bozukluğunu gidermek için yapılır. Bu ameliyatla alt ve üst çenede bulunan dişlerin uyumu da sağlanabilir. Bu yönüyle ameliyatın estetik faydası da olur. Diş tedavisinden önce hastaların ortodontik tedavi yani tel tedavisi görmesi de gerekir.

Ortodontik cerrahisinden önce hastaların röntgeni çekilir. Buna göre deformite tespit edilerek, uygun ameliyat planı yapılır. Hastaların çoğunda hem alt çenede, hem de üst çenede, bazen de tek çenede sorun olur. Bu sorunlara göre ameliyat planlaması yapılır.

Çene cerrahisi ameliyatı ağız içinde genellikle genel anestezi altında yapılır. Tam donanımlı hastanelerde, ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Operasyon tek çene için yapıldığında, yaklaşık 1-1,5 saat arası devam eder. Hastalar acı duymadan gereken düzeltmeler yapılır.

Ortodontik cerrahi sonrasında hastaların sorunu olmadığı takdirde 1-2 gün hastanede kalmaları yeterli olur. İlk birkaç gün süreyle de hastaların beslenmesi sıvı gıdalarla yapılır. Daha sonra katı gıdalara kademeli bir geçiş süreciyle başlanır. Ameliyat tek çene için yapıldıysa, hastaların normal yaşamına dönmeleri bir hafta kadar sürer. İki çeneye ameliyat yapıldıysa, bu süreç iki hafta kadar devam edebilir. Hastaların genellikle konuşma ve diğer ağız hareketlerinde bir sorun ortaya çıkmaz.

Çene estetiği sonrasında görünüm nasıl olur?

Çene estetiği operasyonları yüz orantısını sağlayabilmek için, çeneyi gerektiği şekilde vurgulayan, törpüleme ya da doldurma gibi işlemlerle gerçekleştirilir. Bu operasyonlarda önceden kişinin yüz yapısına uygun olacak çene yapısı öngörülerek işlemler yapılır. Ameliyat sonrasında yüzde doğal bir görünüm, aynı zamanda orantılı bir yüz yapısı elde edilir.

Çene estetiği fiyatları nedir?
Çene estetiği için yapılan operasyonların maliyeti, ameliyatın türüne, ameliyatta yapılacak işlemlere, kullanılacak malzemelere bağlı olarak değişebilir. Fiyatlar konusunda doğru bilgi almak için, bu konuda bir uzmana danışılmasında yarar vardır. Öncelikle kişinin çene sorunlarının değerlendirmesi gerekir.

Alt Çene Ameliyatı
Genellikle ortodontik tedavi sürecinde ya da tedavinin yeterli olmadığı durumlarda yapılan alt çene ameliyatı, alt çene bölgesinde çeşitli nedenlerle meydana gelmiş olan bozulmanın düzeltilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Alt çenenin önde olması(prognatizm), geride olması (mikrognatizm) ya da idealden daha küçük/büyük olması durumunda da bu operasyon uygulanabilir.

Alt çene ameliyatı için mutlaka öncesinde ortodonti tedavisinin uygulanması ve diş yapısının düzeltilmiş olması gerekiyor. Çene yapısındaki bozukluk durumuna göre süresi değişebilen alt çene ameliyatı genellikle 1,5 saat ila 3 saat arasında tamamlanıyor. 18 yaşından itibaren her yaşta alt çene ameliyatı yapılabilir. Operasyon sonrasında 2 ya da 3 gün klinikte istirahat edilmesi gerekiyor.

Operasyondan 1 ay sonra alt çene bölgesinde belirin bir düzelme görülürken ameliyatta hedeflenen düzelmenin tam olarak sağlanması için 6 aylık bir zaman dilimi gerekiyor. Genel anestezi uygulanarak yapılan alt çene ameliyatı için diş tellerinin çıkarılması gerekmiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Çene Kayması Tedavi Edilebilir mi?

Çene kayması yapılacak olan cerrahi girişimle tedavi edilebilmektedir.

Çene Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Çene estetiği ameliyatı fiyatları, çenede gerçekleştirilecek işlem, çene yapısı, kullanılacak malzemeler gibi kriterler belirlendikten sonra netleşmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatında Hangi Anestezi Yöntemleri Kullanılır?

Çene estetiği ameliyatlarında lokal ve genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Ağrılı Mıdır?

Her operasyonda olduğu gibi çene estetiği ameliyatında da ağrı görülebilmektedir. Özellikle dolgu, çene törpüleme vb. şekilde yapılan uygulamalarda ağrılar biraz daha keskin hissedilebilir.

Çene Estetiği ile Alt Çene Geriliği Tedavi Edilir mi?

Uzmanlarımız tarafından çene estetiği ameliyatları dahilinde alt çene geriliği tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın gerçekleşeceği bölge yapısı ve istenilen çene özelliklerine bağlı düzeltmelere bağlı olarak 1 – 1,5 sat sürmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönerim?

Bizler hastalarımızın genel olarak bir hafta kadar dinlenmesini tavsiye etmekteyiz. Ancak bu durum gerçekleşen operasyon şekline göre değişiklik göstermektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Riskli midir?

Cerrahi operasyonların tamamında metabolizmal yapı, ameliyatta karşılaşılacak aksilikler vb. etkenlerden dolayı bir risk olmasına karşın çene estetiği ameliyatlarında hayati riskler bulunmamaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı Diş Yapıma Zarar Verir mi?

Genellikle ağız içinde açılan bir kesi ile yapılan bu operasyonlarda diş yapısına zarar verilmemektedir.

Çene Estetiği Ameliyatı Pahalı mıdır?

Merkezimizde gerçekleşen tüm ameliyatlar, hastalarımızın sağlıkları kadar ekonomilerini de düşünerek gerçekleştirildiğinden uygun fiyatlarla gerçekleştirilmektedir.

Diş Dizilimindeki Bozukluklardan Dolayı Çene Estetiği Yapılır mı?

Diş dizilimlerinden kaynaklı sorunların giderilmesi için merkezimizde doktorlarımızla görüşmeniz gerekmektedir.

Yüz kemik yapısındaki farklılıklar çene estetiği için engel midir?

Yüz kemik yapısındaki bozukluklar gibi durumlar, çene estetiği ameliyatları için bir sorun teşkil etmemektedir. Çene estetiği ameliyatı, yüz ile uyumlu bir çene yapısı kazandırma amaçlı yapıldığından yüz yapısındaki diğer kemikler ile alakalı sorunlar, yüz estetiği kapsamında gerçekleştirilecek operasyonlarla giderilmektedir.

Sahip olacağım çene yapısını nasıl görebilirim?

Uzmanlarımız tarafından gerçekleşen muayene sonucunda istediğiniz ve yüz yapısına uygun olan çene şekli tarafınıza bilgisayar ortamında gösterilerek onayınız alınarak operasyon aşamasına geçilmektedir. Çene ucu estetiği hangi yaşlarda yapılmalıdır?

İnsan vücudu, kemik gelişimini ortalama 18’li yaşlarda tamamladığından bu yaştan sonra çene estetiği ameliyatı yapılması daha uygundur. Aksi takdirde estetik ameliyat sonrası çene gelişimi devam edeceğinden yüz bölgesinde görsel bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Isırma sorunu çene estetiği ile tedavi edilir mi?

Diş diziliminden kaynaklı sorunlardan kaynaklı çene bozuklukları ortodonti tedavisi ardından veya doğrudan çene estetiği ile giderilebilmektedir. Bunun için önce kapsamlı muayene yapılmalı ve uzmanlarımızla birlikte süreç yönetilmelidir.

Hem burun hem çene estetiği ameliyatı olabilir miyiz?

Tabi ki. Hem burun hem çene estetiği ameliyatı aynı anda gerçekleşmektedir.

Burun ve çene estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır?

İki operasyonun birlikte yapılması ameliyat sonrası sürecin daha dikkatli yönetilmesini gerektirmektedir. Ağrılar biraz daha fazla olacak anacak profilinizi gösteren burun ve çenenizin uyumu sizi kendinize hayran bırakacaktır.

Çene Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir?

Bir süre dudak bölgesinde hissizlik, kanama ve enfeksiyon dışında büyük bir risk yoktur.

Çene estetiği ve elmacık kemiği operasyonu birlikte yapılabilir mi?

Tabi ki. Çene ameliyatı ve elmacık kemiği operasyonları birlikte yapılmaktadır.

Bir cevap yazın