Boyun Germe

Yaşlanma etkilerinin ve yüzdeki sarkmaların en önemli nedeni yerçekimidir. Bunun dışında sıkça kilo alıp verme, genetik etkenlerde bunda etkilidir. Derideki gevşemeler yüzde ilk olarak alında ve orta bölümde etkili olarak, aşağıya doğru kayar. Yüzün alt kısmında ve boyunda oluşan deri gevşeklikleri bir yandan da yüz ifadesinin, şeklinin bozulmasına etkili olur. Kişinin yüz ovali bu şekilde bozulmaktadır. Boyun ve çene altı arasındaki açıda düzleşme meydana gelir. Bu görünüm karşıdan bakıldığında, kişiye daha yaşlı bir görünüm verir. Bu görünüme gıdı dediğimiz bölgede biriken yağ kalıntıları da eşlik edebilir. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu boyun germe uygulamasının yapılmasıdır. Böylece daha genç bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Boyun germe nasıl yapılır?

Genellikle yüz germe estetiği sırasında yapılan boyun germe operasyonunda kesi kulak arkasından başlayarak saçlı deriye doğru uzatılır. Buradan boyun cildi ve kaslar ayrılarak, yukarı doğru gerdirilir. Bunlar iç dikişler yapılarak sabit hale getirilir. Bölgedeki fazlalık deri özenle kesilir ve buradan çıkarılır. Bölge yine itinalı bir şekilde dikişle kapatılır. Bu uygulama boyundaki kırışıklıkları ve sarkık görünümü düzeltir. Çene açısı belirgin bir hale getirilir, gergin ve genç bir görünüm veren boyun yapısı oluşturulur. Bu işlem sırasında açılan kesi yeri kulak arkasında olduğu içinde, görünürde bir iz kalmaz.

Çenenin altında yağlanma olursa, boyun kaslarındaki gevşeklik yüzünden boyunda sarkma oluştuğunda yani bozulan gıdı bölgesi varsa operasyon sırasında bunun da düzeltilmesi yapılır. Yağ birikimleri liposuction yöntemiyle alınabilir ya da bölgede bir kesi yapılarak buradan yağlar alınabilir. Bu şekilde bölge açılırsa, gevşeyen boyun kaslarını da sıkılaştırma işlemi yapılabilir. Bu aynı zamanda boyun kaslarının da sıkılaşmasına yardımcı olur. Bölgeden alınan yağlar nedeniyle herhangi bir sarkma oluşmaz. Fakat boyunla çene açısı düzeltildiği için, daha belirgin hale gelirler.

Boyun Germe Hangi İşlemler İçin Yapılır?

Sarkık boyun, yaşlılık sarkmaları, yüz bölgesinde meydana gelen bir sorun veya gerçekleşen başka bir estetik operasyondan kaynaklı olan durumların giderilmesinde uygulanabilmektedir.

Kilolu İnsanlarda Boyun Germe Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Kilolu insanlarda boyun germe ameliyatlar yapılabilmektedir. Sürekli kilo alıp verme veya kiloların sürekli artması gibi sebeplerden kaynaklı olan yüz ve boyun kısmındaki sarkmaların tedavisi merkezimizde boyun germe ameliyatı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Yüzün en az görünen kısımlarının başında gelen kulak arkasından açılan kesi ile operasyon başarıyla sonuçlandırılmaktadır.

Boyun Germe Ameliyatında Vücuttan Hangi Kısımlar Alınır?

Boyun germe ameliyatında bantlar, fazlalık deri ve yağlar alınarak boyun bölgesinde oluşan kötü görüntü ortadan kaldırılmaktadır.

Boyun Germe Ameliyatı Tek Başına Uygulanabilir Mi?

Boyun germe ameliyatı tek başına veya yüz germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilen bir ameliyattır.

Sadece Boyun Germe Ameliyatı Mı Olmalıyım?

Bunun cevabını en doğru kişi yine hastanın kendisidir. Hastanın profilini etkileyen bozukluk veya kusurların belirlenmesi ile doktorlarımız tarafından hastanın sağlık durumu, istekleri ve isteklerinin gerçekçiliğine göre hangi operasyonların yapılacağına karar verilmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıldır?

Hastalar merkezimize geldiklerinde detaylı özgeçmişleri, kronik hastalıkları gibi konularda geniş bir araştırma yapmaktayız. Muayenenin bu aşamasından sonra hastanın sorunları belirlenir ve yapılacak işlemle ilgili bilgiler aktarılarak ameliyat zamanı beklenir

Boyun Germe Ameliyatı Riskli midir?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi boyun germe ameliyatlarında da riskler mevcuttur. Ameliyatta sadece kulak arkasından ufak kesiler açılacağından boyun germe ameliyatı sonrası bakımın dikkatli yapılması ile ameliyat riskleri ortadan kaldırılmış olacaktır.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Şişme ve Morarma Olur mu?

Cerrahi müdahalelerde görülen şişme ve morarmalar gayet normaldir. Boyun germe ameliyatında yağ dokuya ve deriye müdahale gerçekleştiğinden şişme ve morarmalar biraz daha fazla görülebiliyor olsa da sağlıklı beslenme ve ameliyat sonrası bakım ile bu sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Boyun germe sonrasında iyileşmeGüzellik bir sır değildir.

Boyun germe sonrasında hastanın boyun bölgesinde morarma, ağrı, gerginlik, uyuşma, şişlik gibi etkiler meydana gelebilir. Bunlar beklenen durumlardır. Ancak ağrıların hastayı rahatsız etmesi beklenmez. Hastaların iyileşme derecesi 2-3 günde bariz şekilde iyi olur. Bölgedeki ödemin etkisi 10 günde iyice azalır. Ancak şişliğin tamamen geçmesi 3-6 ay kadar devam edebilir. Bu kişinin yapısal özelliklerine de bağlıdır. Şişlik azaldıkça hem bölgedeki gerginlik, hem de uyuşukluk etkisini yitirir. Uzak Hastaların operasyondan sonra 3 hafta kadar sigaradan uzak kalması gerekir. Ayrıca cildin güneşten korunması da önemlidir. Gerekirse koruyucu etkisi 30 faktörün üzerinde olan korunma kremi kullanılmalıdır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Boyun germe yeterli donanımı olan bir hastanede genel anestezi ile yapılan bir uygulamadır. Yaklaşık olarak bu işlemin süresi 3 saattir. Operasyonda deri altında kan birikiminin olmaması içinde, cilt altına dren konur. Bu bir gün kadar deride kalır ve hasta taburcu olmadan çıkarılır. Eğer hastaya çene altı içinde bir uygulama yapıldıysa, bu bölgeye bandaj yapılır. Bandajın kalma süresi de bir hafta kadardır.

Boyun germe sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Hastaların ameliyat olmadan 10 gün öncesinde E vitamini, aspirin kullanma ve sigara içme yasağı bulunmaktadır. Hastalar bunlara uyarlarsa, en az sorunla ameliyat sonrasını atlatabilir. Ameliyatta anestezi uygulandığı için, sonrasında ağrı sorunu fazla yaşanmaz. 4-5 gün kadar özel bir bandaj kullanımı vardır. İlk gün hastalar dren takıldığı için hastanede kalır. İşlerine ve normal yaşamlarına dönmesi ise, bir haftayı bulur. Bu süreçte hastaların ağır işlerden, sportif faaliyetlerden uzak durması gerekir. İlk günlerde yatarken yastıklarını biraz yükseltmeleri, ödem ve morluklar içinde kısa süreli buz uygulaması yapılması gerekebilir.

Boyun germe operasyonunun riskleri nelerdir?

Nadiren yapılan operasyon sonrası hastada uyuşukluk etkisi kalıcı olabilir. Cilt hassasiyetine bağlı olarak, morarma etkisi herkeste farklı süreçte geçebilir. Cildi hassas olanlarda bu süre 15 güne yayılabilir. Morluk ve şişlik geçtikçe boyun bölgesindeki düzeltmeler daha bariz görülebilir. Çene ve boyun açısı genç bir görünüme kavuşur. Boyun germe sonrasında ortaya çıkabilecek riskleri sıralarsak;

Kanama: Ameliyattan sonra kanama oluşması genellikle kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların kullanımıyla etkili olabilir. Bu durum baskılı bandaj ve dren ile aşılabilir.
Enfeksiyon: Boyun germe sonrasında enfeksiyon gelişmesi nadir rastlanan bir durumdur. Bunun için hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır.
Kötü iz kalması: Ameliyattan sonra böyle kötü bir iz kalma sorunu sigara alışkanlığı olanlarda daha fazla görülür. Çünkü sigara kan dolaşımına olumsuz etki yapar. Sigara kullanımı hastalarda nadiren doku kaybına da neden olabilir.
Asimetri sorunu: Yüz yapısı hassas dengeleri içerir. Operasyon sırasında deri ve dokuların gerilmesi sonucunda gözden kaçan bir asimetri sorunu yaşanabilir. Böyle bir sorun ortaya çıkarsa, ufak bir operasyonla düzeltilme şansı bulunmaktadır.
Sinir yaralanması ve derin doku hasarının olması: Derin doku hasarları genellikle uzun dönemde düzelir. Ama bazen kalıcı olabilir.
Saç kaybı ve yarada ayrılma: Bu sorunlar boyundaki gerginliğin fazla olması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boyun germede askılama tekniği – Happy Lifting

Boyun germe ameliyatlarına olan ilginin artmasıyla birlikte bu alanda kullanılabilen yeni materyaller de üretilmeye başlandı. Bunlardan biri de dokularda asma tekniğini uygulamayı sağlayan materyaldir. Boyun germe ameliyatı esnasında kesi uygulanarak kesi içerisinden bu materyal sokulur. Materyal üzerinde dokuları askılamayı sağlayan diken görünümlü çıkıntılar bulunur. Bu çıkıntılar dokuyu tutmakla beraber doğru şekilde yerleştirildiğinde tuttuğu dokuyu yukarı çeker. Ardından cerrahi hekim tarafından doku sabitlenir. Bu sayede boyun dokusunda yukarı yönlü bir müdahale gerçekleşmiş olur. Happy lifting adı verilen boyun dokusunda askılama tekniğinde amaç sarkmış boyun görünümünü düzeltmektir. Boyun germede uygulanan askılama tekniği için her hasta uygun olmaz. Eğer sarma ile birlikte gıdı altına yağ dokusu oluşmuşsa tek başına askılama tekniği ile boyun bölgesinde düzgün bir görünüm elde edilmesi olanaksızdır. Gıdı bölgesinde yağ olmayan ve sadece deride sarma meydana gelmiş olan hastalar için askılama tekniği kullanılabilir.

Boyun germe estetiğinde yöntemler
Boyun germe işlemi 5 farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin uygulanacağına hekim tarafından karar verilse de hastanın doku durumu ve talepleri de bu kararda belirleyici olabilir.

Liposuction: Boyun bölgesinde deformasyona neden olan yağların çıkarılması şeklinde uygulanan boyun germe yöntemidir.
Submental (çene altı) boyun germe: Sarkıklığın çok olmadığı hastalarda uygulanır ve boyun bölgesinde ideal konturların sağlanmasında etkili bir yöntemdir.
Endoskopik boyun germe: Çene altı boyun germe ameliyatının daha modern bir teknik ile uygulandığı ameliyat yöntemidir. Ameliyat esnasında endoskopik kamera kullanılır.
Kısa izli boyun ve yüz germe: Boyunla birlikte yüz germe ameliyatına da ihtiyacı olan hastalarda uygulanır. Hem boyuna hem de yüze tek bir ameliyatla germe amaçlı müdahale gerçekleştirilir.
Tam yüz germe: Yaşlanma bulgularının ilerlemiş olduğu hastalara uygulanır. Sadece boyuna uygulanan germe doğal görünüm için yeterli olamayacağından yüz germe işlemi de uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyattan Sonra Şişlik Ve Morarmaların Geçme Süresi Nedir?

Vücudun ameliyata verdiği tepki, metabolizmal yapı ve bakım şartlarına bağlı olmakla birlikte şişlik ve morarmalar ortalama bir hafta sonra ortadan kalkacaktır.

Boyun Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat, gerçekleştirilecek işlemlere göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2 – 3 saat sürmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Hastanede Yatış Süresi Ne Kadardır?

Operasyon esnasında oluşan kanamanın birikmemesi için hastalara genellikle dren takılmaktadır. Ameliyattan sonraki gün drenin çıkarılması ile birlikte hastalarımız taburcu olurlar.

Ameliyattan Sonra Gerilme, Yanma Gibi Şikayetler Örülebilir Mi?

Ameliyat esnasında yap doku ve deri yapısına müdahale edildiğinden gerilme, yanma gibi şikayetler görülebilir.

Sigara İçmem Boyun Germe Ameliyatı İçin Engel Midir?

Sigara içen hastaların ameliyattan ortalama 3 hafta önce sigara içmeyi bırakması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Kullanılması Gereken Bir Şey Var Mıdır?

Ameliyattan sonra bir hafta kadar boynu sıkı ve dik bir şekilde sabit tutacak bandaj uygulaması yapılmaktadır. Bu süreden sonra doktor kontrolünde bandajın çıkarılması işlemi gerçekleşir.

Kimler Boyun Germe Ameliyatı Olamazlar?

Aşırı alkol ve sigara tüketen insanlar, kronik olarak cerrahi operasyonu kaldıramayacak kişiler ve daha önce boyun ameliyatı geçirmiş kişiler doğru zaman beklenilmesi için ameliyat olamazlar.

Boyun Germe Ameliyatı Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Boyun ve yüz germe işlemleri, estetik ameliyatlar içinde belki de etkisi en uzun devam eden operasyonlardır. Ancak yaşlılık, hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda yeniden sarkmalar görülebilir.

Boyun Germe Ameliyatı Kaç Yaş Gençleştirir?

Boyun germe ameliyatı normal şartlar altında 10 – 15 yaş genç bir görünüme kavuşulmasını sağlar.

Ameliyat Öncesi Kullanılmaması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan en az eden en az on gün önce sigara, alkol, aspirin ve E vitamini kullanmamak gerekmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Ameliyattan sonra morarma, şişlik vb. sorunlar görülebilmektedir.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Neler Elde Edebilirim?

Operasyon öncesinde uzmanlarımızın bilgisayar ortamında gösterdiği görünüme kavuşacak, daha genç, gergin bir boyun yapısına sahip olmanın yanında yüz profilinizle uyumlu bir boyun bölgesine de kavuşacaksınız.

Boyun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Saçlarımı Boyatabilir Miyim?

Ameliyattan sonra ortalama bir ay saçlarınızı boyatmamanız gerekmektedir.

Morlukların Giderilmesinde Buz Tedavisinin Bir Zararı Olur Mu?

Hayır! Ameliyattan sonra buz tedavisi ile morluk ve şişliklerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Boyun Germe Ameliyatında Sinir Hasarları Oluşur Mu?

Çok az bir ihtimal de olsa boyundaki dokulara yapılan müdahale sonrası az bir his ve sinir kaybı yaşanabilir. Ancak yaşanan sinir hasarlarının büyük kısmı bir süre sonra geçecektir.

Boyun Germe Ameliyatı Sonrası Saç Kaybı Yaşanır mı?

Ameliyat kulak arkasında ufak kesilerden yapıldığından dolayı saç kaybı gözle görülemeyecek kadar az yaşanabilir.

Operasyonda Hangi Anestezi Türleri Kullanılır?

Operasyonlarımızı genel veya lokal anestezi uygulayarak gerçekleştirmemize karşın hastaların lokal anestezi ile gerçekleşen operasyonlarda ameliyatın gidişatını olumsuz etkileyebilecek hareketler yapmalarını engellemek için genel anestezi tercih edilmektedir.

Çene bölgesindeki yağları da aldırabilir miyiz?

Operasyon öncesinde doktorlarımıza belirttiğini tüm sıkıntılarla ilgili çözümler üretebilmekteyiz. Çene bölgesinde var olan sarkık ve yağlar da aynı operasyon ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın