Bacak Estetiği

Kadınlar için bacakların güzelliği ve estetiği vücut güzelliğinde belirleyici bir unsur olabiliyor. Ayrıca düzgün bacak görünümü sağlıklı bir vücut görünümü olarak da algılanabiliyor. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde büyük bir salgına dönüşen raşitizm hastalığının meydana getirdiği çarpık bacak görünümü, günümüzde dahi bacakların sağlıklı görünüm algısında belirleyici bir unsur olmasını beraberinde getiriyor. Kadınlarda iç bacak bölümünde yağ fazlalığı olmayan ve dizin alt kısmında iç ve dış bacak yağ dokusu bakımından dengeli bir görünüm olan bacaklar güzel bacak olarak kabul ediliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte yapılan bacak estetiği ile artık dileyen herkes güzel bacak görünümüne kavuşabiliyor.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ameliyat planlamasının yapılması gerekir. Bacak estetiğinde ameliyat planlaması son derece önemlidir. Çünkü tek bir ameliyat ile bacaklarda hangi işlemlerin yapılacağı ve bacakların hangi bölgelerine müdahale edileceği çok iyi belirlenmelidir. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılır. Sadece belden aşağısı uyuşturulur. Fakat bazı hastalarda genel anestezi de gerekebilir. Ameliyat esnasında bacak kemiğinde eğrilik varsa kemiğe müdahale edilmeden bu eğriliğin bacağa olan görünüm yansıması gizlenmeye çalışılır. Gizlemek için de farklı medikal estetik yöntemler de uygulanabilir. Liposuction ya da yağ enjeksiyonları en sık tercih edilen yöntemler olmaktadır. Yine hastanın ihtiyacının olması halinde dizin iç bölümünden fazla yağ alınır. Sıklıkla yapılan bir işlemdir çünkü bacak estetiğinde dizin görünümü belirleyici bir unsurdur. Dizdeki fazla yapın alınması bacağın güzelliğini oldukça arttırıyor. Aynı zamanda bacağın pek çok noktasına yağ transferi de yapılabilir. Aslında bacak estetiğinde yağ transferi olmazsa olmazlar arasında yer alıyor da diyebiliriz. Çünkü bacaktaki incelmeler ve kalınlaşmalar, dengeli bir bacak görünümü elde etmek gibi hususlarda yağ enjeksiyonlarından faydalanılır. Fazla yağın liposuction ile çıkarılması aslında ameliyatta avantaj sağlamaktadır. Çünkü çıkarılan fazla yağ bacağa estetik bir güzellik kazandırmak için yağ transfer edilmesi gereken bölgeye gönderilebiliyor.

Yağ transferi alerji yapar mı?

Kişinin kendi vücut yağı kullanıldığından alerji riski yoktur.

Silikon kullanılabilir mi?

Bacak derisi gergindir ve fazla değişikliğe izin vermez. Bu nedenle silikon yerine yağ transferi tercih edilir. Ancak iç bacak düzeltmede silikon implant da kullanılabilir.

Acılır bir işlem midir?

Uygulama anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta acı hissetmez.

Herkes bacak estetiği olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel bir durumu olmayan herkes bacak estetiğinden faydalanabilir.

Hamilelikte yapılabilir mi?

Hayır. Gebelik ve emzirme döneminde bacak estetiği yapılmaz.

En uygun zaman nedir?

Yılın her mevsiminde yapılabilir. Hasta uygun zamanı kendisi belirleyebilir.

Bacak estetiği sonrasında ağrı olur mu?

Hafif bir ağrı olabilir fakat ağrı kesici ilaç alımı ile önlenebilmektedir.

Morarma yapar mı?

Hafif morluk beklenir. Birkaç günde morluklar kendiliğinden yok olacaktır.

Çok zayıf kişiler olabilir mi?

Elbette. Zayıf kişilerde de güzel bacak görünümü elde edilebilmektedir.

Güzel Bacak Nasıl Olmalı?Güzellik bir sır değildir.

Bacakların günümüz güzellik algısına göre estetik açıdan güzel kabul edilmesi için derisinin sarkmamış olması gerekiyor. Diz ekleminin güzelliği de bacaklardaki güzel görünümde belirleyici bir unsur olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda bacakların “erkeksi” bir görünümde olmaması için bacakların iç bölümünde olan kaslar köşesiz ve yumuşak bir geçiş de sergiliyor olmalıdır. Ayak bileklerine doğru bacaklar hem içten hem de dıştan incelmeli. Ayrıca ayakların ince olması da bacak güzelliğinde belirleyici bir diğer unsur olabiliyor. Vücut ile bacak görünümünün dengesi de bu noktada önem kazanıyor. Çok geniş kalçalar ve çok ince bacakların estetik görünmesi pek mümkün olmuyor. Bu nedenle bacakların vücut ile olan dengesi de önemlidir.

Bacak Estetiği Neden Yapılır?

Çok sayıda kadın bacaklarının çarpık olmasından ya da güzel olmamasından kaynaklı etek giymek istemiyor. Kadınlar için bacak güzelliği tüm vücut güzelliği içerisinde belki de kendilerinin en çok önem verdiği husus oluyor. Bu nedenle psikolojik anlamda da olumsuz etkilenebiliyorlar. Bacak estetiği en genel şekliyle bacak şeklinin düzeltilmesi ve olası en güzel görünüme kavuşturulması amacıyla gerçekleştiriliyor. Bilinmesi gereken husus bacak estetiğinin çarpık bacak görünümünü düzeltmek için yapılan bir işlem olmadığıdır. Bacaklardaki geçişler, incelmeler ve kalınlaşmaları estetik ve yumuşak bir şekilde sağlamak da bacak estetiği alanına girer. Aynı zamanda eğer sarkmalar varsa fazla derinin çıkarılması yoluyla deri sarkmaları görüntüsünü yok etmek de bacak estetiği alanındadır.

Bacak Estetiğinde Yağların Daha Az Erimesi

Bacak estetiği uygulamasından sonra bacaklara yapılan yağ transferinin daha az erimesi elbette arzulanan bir durumdur. Bunun için yağ hücrelerinin transfer edilmeden önce rafine edilmesi ve yoğunlaştırılması büyük fayda sağlayabilmektedir. Santrifüj, filtreleme ya da süzme gibi farklı teknikler kullanılarak bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda bacak estetiğinde hedeflenenden daha fazla yağ enjeksiyonu yapmak da uygulanabilecek yöntemler arasında yer alıyor. Bacaktaki yağların bir miktarı eridiğinde yine de elde edilen görünümün korunması mümkün olabilmektedir.

Bacak Estetiği ile Ayak Bileği İnceltme
Bazı kadınlarda bacak görünümü son derece estetik ve güzel olmasına karşın ayak bileklerinde kalınlık meydana gelebiliyor. Bu durumda sadece ayak bileklerine yapılan işlem ile ince bilek görünümü kolaylıkla elde edilebiliyor. Genellikle ayak bileğindeki kalınlık fazla yağ dokusundan kaynaklanıyor. Bu durumda liposuction uygulaması ile fazla yağ dokusu alınarak bileklerde ideal bir ince görünümü yakalanabiliyor. Fazla kas dokusundan kaynaklanıyor olması durumunda ise fazla kas kesi uygulanarak çıkarılabiliyor.

Bacak Estetiğinde Ameliyat Şart mı?

Bacak estetiği tek bir teknik üzerinden gerçekleştirilen ve tek bir prosedüre bağlı olarak yapılan bir işlem değildir. Hastanın mevcut bacak görünümünde yapılacak değişiklikler, ameliyatın zorunlu olup olmadığının da belirleyici olmaktadır. Elbette bacak estetiği sadece ameliyat ile yapılmaz. Pek çok hastada sadece liposuction ve yağ transferi tekniklerinin kombine şekilde uygulanması ile de bacak estetiği yapılabilmektedir. Fakat bacaklarda çok fazla incelme elde edilmesi gerektiğinde ameliyat da zorunlu olabilmektedir. Fazla yağ liposuction ile çıkarılsa dahi deride ciddi bir sarkma oluşacaktır. Bu nedenle liposuction uygulamasından yoğun şekilde faydalanıldığı hastalarda fazla deri de kesi uygulanarak çıkarılır. Bu durumda ameliyat da devreye girmiş olur. Kısacası bacak estetiği ameliyatlı ya da yapılabilmektedir, ameliyatsız de gerçekleştirilebilmektedir.

Bacak Estetiğinde Liposuction ve Yağ Transferi
Güzel bacak görünümüne sahip olmak için yapılan bacak estetiğinde liposuction ve yağ transferi uygulamaları sadece 3 mm kesi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu kesi çok hafif bir iz bırakıyor olsa da kısa zamanda bu izin görünümü ciddi düzeyde azalır. Dolayısıyla bacak estetiği olduğuna dair derin ameliyat ya da kesi izleri vücutta kalmaz. Yağ transferinde ise vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alınabilmektedir. Karın bölgesi, kalça, bel ya da bacaktaki yağlar, bacak estetiğinde yağ transferi işleminde kullanılabilmektedir. Bu uygulamanın en büyük avantajı bel ve kalçanın da estetik işleminde güzelleşiyor olmasıdır. Çünkü transfer edilecek yağ öncelikle bel ve kalçadan alınır. Hastanın karın bölgesinde fazla yağ varsa, karında inceme elde etmek amacıyla yağ karın kısmından alınır. Dolayısıyla bacak estetiği vücudun her anlamda daha güzel görünmesini sağlayabilen bir işlemdir.

Bacak Estetiği Fiyatı
Bacak estetiği bacaklar üzerinde çok sayıda farklı işlem yapılabilmesi şeklinde uygulanır. Bacakların mevcut durumu ve yapılması gereken işlem gibi unsurlara bağlı olarak bacak estetiği fiyatı da değişecektir. Hastanın muayene edilmesi ve estetik planlamasının yapılmasından sonra bacak estetiği fiyatı noktasında net bir rakam belirtilebilir. Bacak estetiği fiyatı her hasta için değişebilmektedir. Bu nedenle her hasta için aynı rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilir. Fiyat bilgisi ve muayene için kliniğimizi hemen arayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diyet yaparken olabilir miyim?

Zayıflama sürecinin tamamlanması beklenmelidir. Diyet programı sona erdiğinde bacak estetiği olunabilir.

Kesi uygulanır mı?

Hastanın bacak görünümüne bağlı olarak uygulanabilir.

Dikiş olur mu?

Fazla derinin çıkarılması durumunda dikiş uygulaması olmaktadır.

Sonrasında iz kalır mı?

Çok hafif bir iz olabilir. Ancak zamanla ten rengini alır ve görünümü daha da belirsiz olur.

Bacak estetiği olduğum dışarıdan anlaşılır mı?

Anlaşılması mümkün değildir. Çünkü kalan iz çok belirsiz olmakla birlikte sadece 3 mm uzunluğundadır.

İşlem sonucu kalıcı mıdır?

Tamamen kalıcıdır demek doğru olmaz. Liposuction ile inceltilen bölge inceliğini korur. Fakat yağ enjeksiyonunda transfer edilen yağların bir bölümü erimektedir.

Her yaşta yapılabilir mi?

18 yaşından sonra istenen her yaşta bacak estetiği olabilirsiniz.

Sonrasında korse çorap giyilir mi?

Yapılan işleme bağlı olarak 1 ay boyunca giyilmesi gerekebilir.

Sonucunu ne zaman görebilirim?

Birkaç gün sonrasında ödem dağılır ve sonucu görebilirsiniz.

Sadece dizlere yapılabilir mi?

Elbette yapılabilir.

Yaralanmaya bağlı asimetrik görünümü düzeltilebilir mi?

Bacak estetiği ile asimetrik bacak görünümü düzeltilebilmektedir.

Bacak estetiğinde risk var mı?

Ameliyata ve anesteziye bağlı riskler bacak estetiğinde de mevcuttur.

Sonrasında his kaybı olur mu?

Hayır. His kaybı olmaz.

Erkekler olabilir mi?

Elbette erkekler de bacak estetiği olabilir.

İşlem tekrarlanabilir mi?

Tekrarlanabilen bir işlemdir.

Sonrasında ne zaman iyileşirim?

Yapılan işleme bağlı olarak iyileşme süresi değişmektedir.

Sadece kalınlaştırma yapılabilir mi?

Yağ transferi ile bacak kalınlaştırma yapılabilmektedir.

Ameliyat aç karnına mı yapılır?

Ameliyat öncesinde 8 saat yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.

Bacak Estetiğinde Transfer Edilen Yağlar Neden Erir?

Yağ transfer işlemleri vücudun pek ok bölgesine yapılabilmektedir. Medikal estetik alanda yağ transferleri tek başına yapılabildiği gibi kombine şekilde de uygulanabilen yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak vücudun hangi bölgesine yağ transferi yapılırsa yapılsın bir miktar erime olmaktadır. Aynı durum bacak estetiğinde de geçerlidir. Yağ transferinde yağ kök hücre ile zenginleştiriliyor olsa dahi mutlaka erime meydana gelmektedir. Yüz bölgesine yapılan yağ transferlerinde erime daha az meydana gelmektedir. Ancak bacak estetiğinde yapılan yağ transferinde erime daha fazladır. Bunun iki nedeni mevcut. İlki; bacak derisinin gergin olmasıdır. Gergin deri alttaki yağ tabakasına baskı yapan ve yağların erimesine sebebiyet verir. Bir diğer neden de bacakların hareketli olmasıdır. Yağ transferlerinde vücudun hareketli bölgelerine enjekte edilen yağ daha hızlı erime gösterir. Durağan bölgelerdeki yağ transferi ise daha yavaş ve daha az erime göstermektedir. Muayene esnasında kliniğimizde bu konuya dair daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bacak Estetiği Ameliyatı Öncesi

Bacak estetiği ameliyatı öncesinde 15 gün önceden Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaç alımının kesilmesi gerekir. Aynı zamanda hastanın farklı bir nedene bağlı olarak kullandığı ilaçlar varsa ameliyat öncesinde mutlaka hekime bilgi vermelidir. Ameliyattan 6 ila 8 saat öncesinde herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketilmemesi gerekir. Ameliyattan önce grip, nezle, öksürük ya da ateş gibi durumlar yaşıyorsanız ameliyatın ertelenmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka hekime bilgi verilmesi gerekir.

Bacak Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra bacak bölgesine yapılan işlemlere bağlı olarak 1 hafta ya da 1 ay gibi bir süre elastik çorap giymeniz gerekebilir. Bu konuda hekim tarafından hasta bilgilendirilmektedir. Yapılan işleme bağlı olarak elastik çorap diz altı seviyede olabileceği gibi düz üstü de olabilir. Ameliyattan sonra 4 ila 5 saat dinlenmeniz gerekir. Hangi işlemin ve hangi anestezinin yapıldığına bağlı olarak 1 gün klinik istirahat gerekebilmektedir. Evde ise 1 hafta ila 2 hafta dinlenmeniz gerekebilir. Yaklaşık 3 hafta yürüyüşler esnasında hafif ağrı hissetmeniz son derece normal kabul edilir.

Bir cevap yazın