tr ar de en
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme doğal görünen, vücut ölçüleriyle uyumlu ve simetrik memelerin elde edilmesini sağlayan bir operasyondur. Mastokpeksi, meme kaldırma ameliyatı olarak ta adlandırılan bu operasyonlar İsveç Klinik bünyesinde uzman plastik cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Hastaların vücut ölçüleri göz önüne alınarak, memelerin şekli, yapısı incelenerek, memelerdeki fark tespit edilir. Eğer memelerde asimetri varsa bunun belirlenmesi de yapılır. Normalde her kadının sağ ve sol göğsü birbirinden daha farklıdır. Memelerdeki sarkıklık oranının tespiti için meme alt çizgisi baz alınır. Bu çizgiden meme başının ne kadar aşağıda olduğu belirlenir. Meme dikleştirme ameliyatı yaptırmayı isteyenler öncelikle ayna karşısında göğüslerine bakmalıdır. Eğer meme uçları meme katlantı çizginin altına inmişse, kişinin bu ameliyata ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda İsveç Klinik estetik cerrahlarına danışarak, en doğru kararı alabilirsiniz.

Göğüsler neden sarkar?

Göğüslerin sarkması ilerleyen yaşın etkisiyle hormonal dengenin değişiminden dolayı meme dokusundaki azalmayla alakalı olabilir. Memeler bu etkilere maruz kaldığında içlerinde boşalma, dolayısıyla sarkma olur.

Hamilelik ve emzirme dönemi de göğüslerin sarkmasında etkili olabilir. Memelerde süt kanallarının dolup boşalması memelerin deforme olmasına neden olur.

Yerçekimi işte memelerin sarkmasındaki doğal etkilerden birisi budur. Zaman içinde yerçekimi memelerin aşağıya inmesine bir anlamda sarkmasına yol açar.
Erken yaşlardaki meme sarkmasının en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Memeleri taşıyan dik durmasına yardımcı olan bağ dokularının zayıf olması, memelerin erken yaşta sarkmasına yol açabilir.

Tüm Kadınların Göğüsleri Sarkar mı?

Meme sarkmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Bunların başında gebelik, hormonal bozukluklar, genetik faktörler ve emzirme gelmektedir. Fiziksel olarak çok büyük yapıya sahip olan göğüslerde de sarkma görülmektedir

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikiş İzleri Geçer Mi?

Meme dikleştirme operasyonunda meme başına yani areola bölgesine müdahale edilir. Meme başına kesi uygulanarak dik bir pozisyona getirilir. Bu bölgedeki geçiş kısmına uygulanan kesi fark edilmeyecek şekildedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Emzirmeye Engel Midir?

Emzirme eylemi, göğüsteki süt kanalları vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Meme dikleştirme ameliyatında ise süt kanallarına müdahale edilmez. Bu da kişinin emzirmesine herhangi bir teşkil etmeyeceği anlamına gelir.

Sarkan Göğüsler Ameliyat Dışında Düzeltilebilir Mi?

Sarkmış olan göğüslerin herhangi bir kremle, masajla ya da ilaçla kaldırılması mümkün değildir. Meme dikleştirme operasyonu ancak cerrahi girişimle sağlanabilir. Doğal yöntemlerle meme dikleştirme operasyonu mümkün değildir.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi hasta, operasyonu gerçekleştirecek olan cerrah tarafından muayene edilir. Ayakta muayene edilen hastanın meme bezi ve meme başı ölçüleri alınarak vücut proporsiyonu gözden geçirilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı hangi teknikle uygulanırsa uygulansın genel anestezi altında yapılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatının süresi operasyon sırasında uygulanan tekniklere göre farklılık gösterse de ortalama 2 – 4 saat kadar sürer.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Hastayı Neler Bekler?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanın doktor tavsiyelerine uyması gerekir. Ameliyattan sonra operasyon bölgesinde ödem olması normaldir. Bu bölgeye buz kompresi uygulanabilir. Ameliyat sonrası hafif ağrı olması normaldir ve bu ağrılar ağrı kesici ilaçla kontrol altına alınabilir. Hastanın kullanması gereken ilaçlar doktor tarafından belirtilmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Sürecinde Neler Dikkat Edilmelidir?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hastanın tüm tavsiyelere uyması gerekir. Böylece rahat ve kolay bir iyileşme süreci geçirilir. Doktor ile hasta iletişim halinde olmalıdır. Beklenmeyen bir kanama, ağrı ya da açılma varsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Ameliyatı Sonrası Tekrar Sarkma Olur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatından sonra gebelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlarda tekrar sarkma görülebilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatının bebek planlanmayan ve ideal kiloda olunduğu bir dönemde yapılmasında fayda vardır.

Meme dikleştirme yöntemleri nelerdir?

Memelerin muayenesi sırasında sarkıklık miktarı, memelerin büyüklüğü göz önüne alınarak, meme dikleştirme sırasında kullanılacak teknik belirlenir. Memelerdeki sarkma oranı ne kadar fazla olursa, ameliyat sonunda kalacak izde fazla olur. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatı bu izleri dert etmeyecek kişilere tavsiye edilir.

Gevşeklik ve sarkıklık oranı hafif derecede olan göğüslerde
Bu ameliyatta meme etrafındaki halka şeklindeki fazlalık çıkarılarak, meme başı olması gereken konuma çekilir. Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda meme başı etrafında halka şeklinde iz kalmaktadır. Eğer memelerdeki sarkma oranı az olursa, memelerde çok büyük olmazsa, meme dikleştirme öncesinde memelerin büyütülmesi içinde damla şeklinde silikon meme protezi kullanılabilir.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Gevşeklik ve sarkıklık oranı orta ve ileri seviyede olan göğüslerde

Bu durumda ameliyatta yapılan işlemler ikiye ayrılır. Memelerde orta derecede sarkıklık bulunuyorsa, meme başındaki fazlalık deri halka şeklinde kesilerek çıkarılır. Alttan meme dokusu toparlanır ve kesi yerleri dikişle kapatılır. Hastaların meme başında iz kalır. Sarkma oranı ileri derecede olan memelerde yine meme başından kesi açılarak, alttan meme dokusu toparlanır. Dikiş yapılarak ameliyat sonlandırılır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyatta yerleştirilen bandajlar çıkarıldığı zaman, memelerde şişlik yüzünden şekilsiz bir görünüm ortaya çıkabilir. Meme altındaki dik kesi yerinde potluk oluşabilir, bazen memelerin arasında asimetri olduğu görülebilir. Bu olumsuz etkiler bir ay kadar devam edebilir. Fakat hastanın memelerinde daha önceden asimetri bulunuyorsa, bunun geçmesi beklenmemelidir. Çünkü vücudun iki tarafı herkeste farklı olduğu için, tam simetri bulunmamaktadır.

Meme dikleştirme sonrasında ağrı hissi fazla olmaz. Memelerde ödem ve morluk oluşabilir. Bu etkilerin geçmesi uzun sürmez. Eğer meme protezi takıldıysa, kollarda birkaç gün süren ağrı oluşabilir. Göğüs bandajının çıkarılması 3 gün kadar sürer. Hastalar bandaj sonrasında yarım atlet gibi olan sporcu sutyeni takarlar.

Kol egzersizleri, yüzme gibi etkinliklerin yapılması için ameliyattan sonra en az bir ay geçmelidir. Kesi yerleri için kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için, hastalarda dikiş aldırma stresi yaşanmaz. Meme dikleştirme sonrasında bu etkilerin geçmesi, meme dokusu his kayıplarının düzelmesi, memelerin yeni şeklini alması yaklaşık 6-12 ay sürer.

Meme dikleştirme sonrası hastaların normal yaşama dönüşü

Hastaların işlerine dönmesi ameliyattan sonraki hafta gerçekleşir. Ancak hastalar ağır işlerde çalışıyorsa, 3 ay kadar beklenmelidir. Bu konuda İsveç Klinik estetik cerrahları gereken bilgilendirmeyi yapacaktır. Meme dikleştirme ameliyatı sonuçları hasta için kalıcı sonuçları olan, aynı zamanda hastanın eşi açısından da olumlu etkileri olan bir operasyondur. Memeler bu formu uzun süre koruyabilir. Ancak öncesinde olduğu gibi, hamilelik, emzirme, kilo alıp verme, yaşın ilerlemesi, yerçekimi gibi etkenlerle meme dikleştirme sonrasında da memelerde sarkma oluşmaya başlayabilir. Bu meme dikleştirme ameliyatının uzun süre etkili olmadığını gösterir. Bu yüzden ameliyatı olmayı isteyen hastaların bunu dikkate alması gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilemeyen sorunlar

Meme dikleştirme göğüslerin büyüklüğünü değiştirmez. Ayrıca yuvarlak olan üst kısımda belirgin şekilde değiştirilemez. Eğer göğüslerinizin yuvarlak hatlara sahip olmasını, dolgun görünmesini istiyorsanız, İsveç Klinik plastik cerrahlarına danışarak meme büyütme ya da meme küçültme ameliyatını yaptırabilirsiniz.

Bunun dışında hastaların cilt ve doku kalitesi de meme dikleştirme ameliyatı sırasında değiştirilemez. Bu ameliyatın amacı memelerin daha dik konuma gelmesini sağlamaktır. Hastanın esnek bir ilde sahip olması halinde, ameliyattan sonra yerçekiminin de etkisiyle belli oranda sarkma olabilir. Bu hastalar ameliyatın uzun süre etkili olmasını beklemelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Göğüslerdeki Çatlakları Geçirir Mi?

Meme başının etrafındaki ve üstündeki çatlakların meme dikleştirme ameliyatıyla giderilmesi mümkün değildir.

Ameliyat Sonrası Dikiş Nasıl Olur?

Estetik göğüs operasyonları çeşitli tekniklerde ve amaçlarda yapılmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı yalnızca silikon protez konularak yapılıyorsa 3,5 cm kadar bir kesi uygulanır. Bu kesi memenin altında kaldığı için kişiyi rahatsız etmez.

Operasyonda Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatın esnasında ya da ameliyattan sonra kan kaybı, aşırı kanama ve hematom gibi komplikasyonlar gelişebilir. Bunun yanı sıra yaranın geç iyileşmesi ve yara izinin belirgin olması da söz konusudur. Özellikle şeker hastalığı bulunan, sigara ve alkol tüketen kişilerin yara izlerinin iyileşmesi uzun sürmektedir.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hastanın ileri zamanda çocuk sahibi olmak isteyip istemediği, hastanın genetik özellikleri, vücut proporsiyonu, göğüslerdeki sarkıklık ve büyüklük, deri yapısı gibi özellikler mutlaka konuşulup operasyon buna göre planlanmalıdır. Operasyonda hastaya uygulanacak anestezi tipi, operasyon süresi, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler de hastanın bilmesi gereken konulardır.

Ameliyata Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Meme dikleştirme ameliyatı olacak hastan 40 yaşın altındaysa meme ultrasonografisi, 40 yaşın üzerindeyse mamografi istenmektedir. Ameliyatın yapılacağı gün hastanın kliniğe bir refakatçiyle gelmesi tavsiye edilir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı operasyondan 1 hafta önce bırakılmış olmalıdır.

Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatında İnferior Pediküllü, Superior ve Superolateral teknikleri uygulanmaktadır. Hastaya uygulanacak olan teknik hastanın şikayetlerine ve genetik özelliklerine göre cerrah tarafından belirlenmektedir.

Ameliyatda Uygulanan Anestezi Türü Hangisidir?

Meme dikleştirme operasyonunda hastaya uygulanan anestezi türü genel anestezidir. Bu sürecin en sağlıklı şekilde geçmesi adına anestezi doktorunun tüm tavsiyelerine uyulması gerekir. Ameliyattan bir hafta önce aspirin gibi ilaçların alınması bırakılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bu operasyon hastadan hastaya değişmekle beraber 2 – 4 saat arası sürmektedir. Bu zaman dilimi hastanın göğüs ölçülerine, vücut yapısına, deri yapısına ve yaşına göre farklılık göstermektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bu operasyonun ardından kesi bölgesinde hafif bir ağrı olabilir. Bu durum beklenen bir durumdur ve doktorun vereceği ağrı kesicilerle giderilebilir. Göğüs estetiği olan hastanın birkaç hafta boyunca ağır spor yapmamaya, eşya kaldırmamaya ve kollarını çok aktif kullanmamaya dikkat etmesi gerekir.

Bu Ameliyat Kimlere Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genetik nedenlerden, hormonal nedenlerden, emzirmeden, gebeliklerden ve kilo alıp vermeden dolayı ortaya çıkan meme sarkıklığını gidermek amacıyla uygulanan bir operasyondur.

Göğüslerdeki Sarkıklığın Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Göğüs sarkıklığı çeşitli şekillerde kategorize edilmektedir. Meme sarkması, meme başının göğsün altında kalması şeklinde tabir edilebilir.

Ameliyat Silikon Protez İle Yapılır Mı?

Eğer kişide çok hafif derecede göğüs sarkıklığı varsa bu durumda silikon protezle sarkıklığın giderilmesi mümkündür. Eğer hasta hem meme dikleştirme hem de meme büyütme operasyonu istiyorsa bu durumda silikon protez tekniği yeterli olmaz.

Ameliyattan Sonra Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?

Göğüs estetiği olan hastalar ortalama 1 hafta sonra günlük yaşantılarına dönerler. Ancak ağır bir işte çalışan, ağır spor yapan ve çok aktif olan kişilerin en az 3 ay kadar beklemeleri tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrası herhangi bir komplikasyon yaşanmaması adına bu tavsiyelere uyulmalıdır.

Ameliyat Hangi Sorunları Gidermez?

Meme dikleştirme operasyonu küçük göğüslerin büyümesine yardımcı olmaz. Hem sarkık hem de küçük göğüslere sahip olan kişilerin tek bir operasyonda hem meme dikleştirme hem de meme büyütme ameliyatlarını olması gerekir. Bu konu hakkında hastanın tam olarak ne istediğine karar vermesi ve bu konuyu cerrahla detaylı ve net bir şekilde konuşması gerekir.

Ameliyatın Taşıdığı Riskler Nelerdir?

Meme dikleştirme ameliyatı diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi birtakım riskler taşımaktadır. Bu risklerin sayısı ve ölçüsü hastanın genetik özelliklerine, deri yapısına, yaşına, sağlık durumuna, kilosuna göre değişiklik göstermektedir. Ameliyattan sonra kanama olması, enfeksiyon kapılması, dikiş açılması gibi riskler vardır.

Ameliyat Kimler İçin Uygun Bir Operasyondur?

Meme dikleştirme ameliyatı 18 yaşını doldurmuş, göğüslerinde sarkıklık olan ve bundan son derece rahatsızlık duyan kişiler için uygun bir operasyondur. Bu operasyonu olacak kişilerin bebek planlarından sonra olmaları tavsiye edilir.

Meme dikleştirme ameliyatının komplikasyonları nelerdir?

Bu ameliyatın hedefi sarkmış göğüslerin hastalara rahatsızlık vermemesi ve memelerin dikleştirilmesidir. Faydalı olduğu kadar, bazı risklerde içerdiği bilinmelidir. Bu konuda İsveç Klinik estetik doktorları gereken bilgilendirmeyi hastalara yapacaktır. Risk oranı düşük olsa da, hastalar bunları bilerek kararını vermelidir. Cerrahi operasyonlar sonrası gelişebilecek enfeksiyon ve kanama gibi riskler doktorlarımız tarafından bertaraf edilebilir. Ancak ameliyattan kaynaklı aşağıdaki risklerde göz önüne alınmalıdır.

Memelerde sertlik: Bu sorun meme içindeki nedbe veya yağ nekrozu yüzünden oluşan sertlikten kaynaklanır. Bu nadir görülen bir komplikasyon olsa da, önceden öngörülemez.

Geç yara iyileşmesi: Ameliyat olan hastalarda meme başında ya da meme derisinde olan yaralarda iyileşme hızı yavaş olabilir. Bu hastaların pansumanları daha itinalı şekilde yapılmalıdır. Yaraların geç iyileşmesi daha çok sigara içmeye devam eden hastalarda görülür. Çünkü sigara alışkanlığı yara iyileşmesini geciktirici etki yapar. Hastaların ameliyattan önce ve sonra en az 15 gün sigara içmemesi gerekir.

Memelerde asimetri: Doğal yapı gereği kadınların memelerinde zaten asimetri olur. Fakat ameliyattan kaynaklı da simetri sorunları ortaya çıkabilir.

Meme hastalıkları: Ameliyata bağlı olmayan bazı meme hastalıkları hatta meme kanseri oluşabilir. Hastaların düzenli olarak meme kontrolünü yaptırmaları tavsiye edilir. Normalde meme dikleştirme ameliyatı hastalarda meme kanseri riskini arttırmaz. Hastaların aile öyküsünde meme kanseri olsa bile, bu ameliyatın hastalarda meme kanserine yol açması söz konusu değildir. İsveç Klinik doktorları tedbir olarak meme dikleştirme öncesinde hastalara mamografi, meme ultrasonu gibi tetkikleri yaptırır. Bu sayede memedeki olası kitleler tespit edilebilir.

Emzirme riski: Eğer meme dikleştirme sırasında süt kanalları hasar görmemişse, kadınların emzirme sorunu yaşaması beklenmez. Akat sarkıklık derecesi fazla olan göğüslerde meme başının yer değiştirmesi söz konusuysa, süt kanalları hasar görebilir. Bu durumda kadında emzirme sorunu ortaya çıkabilir. Hastalara bu konudaki bilgilendirme estetik cerrahlarımız tarafından yapılır.

Alerjik tepkiler: Hastalarda ameliyatta kullanılan pomat, flaster, dikiş malzemeleri gibi ürünlerden dolayı lokal alerjiler görülebilir. Bu daha çok alerjik yapısı olan hastalarda ortaya çıkar. Bu yüzden İsveç Klinik cerrahlarımız ameliyat öncesinde hastaları bu konuda da değerlendirmeye alır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (88 oy, ortalama: 4,84 / 5)
Loading...

sizden gelen yorumlar

 • Özlem C.

  Merhaba ben Avusturyadan Özlem Cetin
  Meme diklestirme operasyonuyla ilgili biöginedinmek istiyorum.
  Iyi günler

  Puan:
  0

Bir Cevap Yazın

WhatsApp ile Sor