tr ar de en

Biz Sizi Arayalım

[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next
[[[["field18","equal_to","tr"]],[["show_fields","field19"]],"and"]]
1 Step 1
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Previous
Next

Karın Germe Ameliyatı

Tıpta “abdominoplasti” olarak adlandırılan karın germe ameliyatı karın bölgesinde meydana gelen yağlanma ve buna eşlik eden sarkma görüntüsünü ortadan kaldırarak daha düz bir karın görünümü elde etmek amacıyla gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Bu ameliyattan genellikle kadınlar faydalanıyor olsa da son dönemde erkekler de karın görünümündeki şikayet nedeniyle estetik kliniklere başvurmaya başladı. Kadınlarda sarkmış bir karın görüntüsü genellikle hamileliklerden kaynaklanır. Bazen de aşırı kilo alıp verme sonucunda da bu görüntü ortaya çıkabilir. Erkeklerde ise kilo alıp vermeden kaynaklanan bir karın ve göbek yağlanması görülebilir. Tüm bunlarla beraber genetik faktörlerin de söz konusu görüntüyü ortaya çıkarmada etkin bir rol oynadığı da biliniyor.

Sarkık Karın Görünümü Neden Olur?

Kilo alma durumunda vücudun tüm bölgelerinde aynı oranda yağlanma meydana gelmez. Karın bölgesi ise kilo alma halinde yağlanmanın en kolay gerçekleştiği vücut bölgeleri arasında yer alıyor. Karın ön duvarı olarak adlandırılan ve iç organları yerinde tutma görevini üstlenen bölümdür. Karın bölgesinin düz görünmesini sağlayan kasları da karın ön duvarı tutar. Ancak aşırı yağlanma sonucunda bu kasların arasında mevcut olan dokularda yırtılma meydana gelir. Yırtılmaya bağlı olarak karnı düz tutan kaslar birbirinden ayrılmaya başlar. İç organların da itme kuvveti uygulaması ile birlikte karın bölgesi dışa yönelik bir hareket eğilimine girer. Mevcut yağ dokusunun ağırlığı ile birlikte de sarkma görüntüsü ortaya çıkar. Bazen fazla kilo vermek de karın bölgesinde sarmaya sebebiyet olabilir. Bu durumda karın germe ameliyatı çözüm olabiliyor. Egzersiz ve spor ile düz bir karın görüntüsü elde etmek çok uzun bir zaman alabildiğinden hastalar tercihlerini karın germe ameliyatından yana kullanabiliyor. Çünkü bu ameliyat ile sarkan deri ile fazla olan yağ kesi yoluyla dışarı çıkarılıyor.

Karın germe ameliyatı doğumdan sonra yapılır mı?

Doğumdan yaklaşık 1 yıl sonrasında karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

Emzirme döneminde karın germe ameliyatı yapılır mı?

Hayır. Emzirme döneminde bu ameliyat yapılamaz.

Ameliyatda sonda takılır mı?

İlk gün sonda takılmaktadır. Ancak hastanın ayağa kalkabilmesiyle birlikte sonda çekilir.

Ameliyat sonrasında korse takılır mı?

Evet, bir süre korse kullanımı gerekir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Hafif bir iz kalabilir. Kısa sürede ten rengini alan bu izin görünümü zamanla daha da hafifleyecektir.

Ameliyat izi iç çamaşırıyla gizlenir mi?

Ameliyat izi iç çamaşırının içinde kalmaktadır. Bikini ve mayo giydiğinizde görünmez.

Ameliyat ağrı yapar mı?

Hafif ağrı olabilir fakat ağrı kesici ilaç alımı ile giderilmesi mümkündür.

Sonrasında antibiyotik kullanımı gerekir mi?

Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilmektedir.

Ameliyat sonucu kalıcı mıdır?

Ameliyat sonucu kalıcıdır. Fakat yeniden fazla kilo alıp vermede karında yeniden sarkma meydana gelebilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anestezi uygulamasından sonra gerçekleştirilen karın germe ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat ila 5 saat arasında sürebilir. Ameliyatın süresi, hastanın karın bölgesinin durumuna ve ne oranda fazla deri ile fazla yağ çıkarılacağına bağlı olarak değişebilir. İç çamaşırı altında kalacak olan bölgeye 8 ila 10 cm uzunluğunda bir kesi uygulanır. Bu kesi pubis kıllı bölgenin üzerinde kalır. Genellikle V şeklinde bir kesi uygulaması yapılması gerektiğinden ikinci kesi de gerçekleştirilir. İkinci kesinin amacı göbek deliğinin olması gereken yere transfer edilmesidir. Fazla yağ ve deri çıkarıldıktan sonra deri altında kalan gizli dikiş uygulaması yapılır. Pansuman gerçekleştirildikten sonra ameliyat tamamlanır. Bu kesilerin olduğu bölgede sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu sıvının vücuttan atılması için ameliyatın bitmesinden hemen önce dren takılır. Kesiye ya da hastanın durumunda bağlı olarak 1 yerine 2 adet dren takılması da tercih edilebilir. Ancak dren en fazla birkaç gün sonrasında drenler klinik ortamda çıkarılır.

Neden İsveç Klinik?

İlk İletişim

Size özel atanan Estetik Maker’ınız ile nasıl bir süreç geçireceğiniz konusunda detaylı bilgi alarak sizin için en doğru olabilecek operasyon değerlendirme testine yapıyoruz.

Planlama & Rezervasyon

Burun estetiği hakkında resimlerinizin incelenip planlamanız yapıldıktan sonra ücretsiz randevu alarak doktorumuz ve Estetik Maker’ınızla ön görüşme yapıyor sonuca birlikte karar veriyoruz.

Estetik Maker

Beklentilerinizi dinleyerek size nasıl çözüm üretebileceğimizi Estetik Maker’larımız doktorlarımızla görüşerek konu hakkında sizi bilgilendiriyor ve tüm sürecinizi yönetiyoruz.

İsveç Tekniği

İsveç bilim adamlarının keşfettiği kişiye özel burun estetiği için özel hesaplamalar ile doğal ve en doğru sonucu yakalayarak operasyon süresini kısaltmayı hedeflemektedir.

Kimler Karın Germe Ameliyatına Uygundur?

 • Karın derisinde gevşeme ya da sarkma meydana gelmiş olanlar
 • Karın kaslarının arası açılmış olanlar
 • Karın bölgesinde fazla yağ ve deri birikmiş olanlar
 • Karın derisinde çatlaklar bulunanlar

Karın Germe Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ne kadar risk faktörleri artık minimum seviyeye indirgenebilmiş olsa da karın germe ameliyatı da cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesinde bazı uyarılar yapılır ve bu uyarıların tamamına hasta tarafından harfiyen uyulması gerekir. En önemli uyarılardan biri sigara içilmemesidir. Ameliyattan 2 hafta önce ve 2 hafta sonrasında olmak üzere en az 1 ay sigara içilmemesi gerekir. Aynı zamanda ameliyat öncesinde hastaların çok fazla güneşte kalmaması gerekir. Operasyondan önce Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların alınmaması da önem taşır. E vitamini alımı da durdurulmalıdır. Ameliyattan önce diyet yapılması önerilmez. Son olarak hastaların ameliyattan hemen önce soğuk algınlığı ya da grip benzeri hastalıklar ile vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelen bir enfeksiyon durumu gelişirse, bu konuda hekime bilgi vermeleri de önem taşır. Çünkü bu rahatsızlıklar ve enfeksiyon durumunda ameliyatın ertelenmesi gerekir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Karın germe ameliyatında Karın derisinin ne oranda elastik olduğu, cildin ne oranda sarktığı ve karın duvarında mevcut olan kasların ne oranda gevşediği belirleyici faktörler olabiliyor. Karın germe ameliyatının planlaması, tüm bu unsurlar dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonrasında planlanır. Deride sarkma ya da çatlaklar yoksa bu durumda mini karın germe ameliyatı uygulanabilir. Ancak sarkmanın ya da yağlanmanın çok olduğu kişiler ile birlikte çatlakların da çok olduğu kişilerde mini karın germe ameliyatı yetersiz olabilir.

Karın Germe ile Mini Karın Germe Arasında Ne Fark Var?

Karın germe ameliyatı; karın duvarında fazla oranda yağlanma mevcut olduğunda, sarkmanın fazla olduğu durumlarda ve deride çatlaklar olduğunda uygulanır. Mini karın germe ameliyatında ise sadece göbek deliğinin hemen altında kalan bölgeye müdahale edilir. Sadece bu bölgede, daha az oranda yağlanma ve sarkma olduğunda tercih edilir. Mini karın germe ameliyatının vücudun bel bölümüne ya da kasık bölümüne bir etkisi söz konusu olmaz. Ancak karın germe ameliyatında vücudun bu bölgelerine de bir etki söz konusu olacaktır. Bu iki ameliyat tekniğinden hangisinin tercih edileceğine karar verilirken, hastanın cildinin esneklik seviyesi de dikkate alınır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Neler Olur?
Karın germe ameliyatından sonra yaşanacaklar aslında hastaları çok fazla sıkıntıya sokan unsurlar olmuyor. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün operasyonun yapıldığı bölgede hafif şişlik meydana gelebilir. Son derece normal bir durum olan şişliklere genellikle hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi de eşlik eder. Ancak ağrı kesici ilaç alımı, ağrı ve rahatsızlık hissinden tamamen kurtulmayı sağlayabildiğinden karın germe ameliyatı olmayı planlayanların bu konuda bir endişe yaşamasına gerek olmaz. Ameliyattan sonra biriken sıvının vücuttan atılması için dren yerleştirilir. Drenler ameliyattan 3 ila 5 gün sonra çıkarılır. Hastanın durumuna bağlı olarak 1 ila 3 gün klinik istirahat gerekebilir. İlk günlerde hastalar dik durmakta zorluk çekecektir. Ancak yine de yürümeleri gerekir. Dikişler alındıktan sonra banyo yapılabilir. Ancak dikişlerin kaç gün sonra alınacağı da hastanın doku iyileşme süreci ve hızına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle dikiş alımı için beklenmesi gereken süreye dair net bir zaman belirtmek yanıltıcı olacaktır. Ameliyattan birkaç hafta geçtikten sonra hastalar tüm aktiviteleri yerine getirebilir. Hatta birkaç hafta sonrasında egzersiz yapılması dahi önerilir. Çünkü egzersizler karın kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır. Kesi izleri yaklaşık 3 ila 4 ay boyunca kırmızı bir görünümde olabilir. Bu sürenin sonunda yavaş yavaş ten rengini alacaktır. Aynı zamanda belirginliği de azalır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat sonrası şişlik ne zaman geçer?

Yaklaşık bir hafta içerisinde şişlik kendiliğinden yok olacaktır.

Ne kadar orada kalmam gerekiyor?Ağır diyet yaptım ve kilo veremedim. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Diyeti yeni bıraktıysanız 2 hafta bekledikten sonra karın germe ameliyatı olabilirsiniz.

Karın germe ameliyatı tekrarlanabilir mi?

Tekrar yapılabilen bir ameliyattır.

Ameliyat için en doğru zaman nedir?

Bu ameliyat istenen her zaman diliminde yapılabilir.

Liposuction birlikte yapılabilir mi?

Karın bölgesinin bu kombine işleme uygun olması halinde yapılabilir.

Karın germe ameliyatından sonra ne zaman işe gidebilirim?

Yaklaşık 1 ila 2 hafta sonrasında iş hayatına dönülebilir.

Ameliyatta çatlaklar yok edilebilir mi?

Fazla deri çıkarıldığından çatlakların büyük bölümü yok olacaktır. Ancak bu ameliyat ciltteki çatlak görünümü yok etmeye yönelik değildir.

Karın bölgesinde selülit varsa karın germe ameliyatı olunabilir mi?

Evet. Selülit bu ameliyata engel değildir.

Daha önce liposuction yaptırdım. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Elbette, ameliyat olabilirsiniz.

Fazla yağ yok ama sarkma var. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Elbette sarkık deriyi çıkarmak amacıyla da karın germe ameliyatı olunabilir.

Ameliyat için ideal yaş nedir?

18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla her yaşta bu ameliyat yapılabilir.

Herkes karın germe ameliyatı olabilir mi?

Ameliyata ya da anesteziye engel bir durumun olmaması kaydıyla herkes bu ameliyattan faydalanabilir.

Ameliyat riskli midir?

Her ameliyatta geçerli riskler bu ameliyatta da geçerlidir. Anesteziden kaynaklı riskler de mevcuttur.

Ameliyattan sonra kilo alırsam ne olur?

Sadece karın bölgesinde yeniden yağlanma meydana gelecektir. Ameliyat sonrası kilo almak bir riski doğurmaz.

Ameliyattan sonra zayıflarsam ne olur?

Zayıflamanızda sakınca yoktur. Karın bölgesinde ameliyattan kaynaklı deforme bir görüntü oluşmaz.

Göbekte fıtık varsa ameliyatta düzeltilebilir mi?

Evet. Karın germe ameliyatında göbek fıtığı sorunu ortadan kaldırılabilir.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Yaklaşık 2 ay sonrasında aktif spor yapabilirsiniz.

Ameliyat aç karnına mı yapılır?

Ameliyattan 10 saat önce yiyecek ve içecek tüketmemelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı ve Hamilelik
İleride hamilelik planlayan kadın hastalar çoğu zaman karın germe ameliyatı noktasında endişe yaşayabiliyor. Hamilelikte karın bölgesinin olması gereken kadar büyümeyeceğinden endişeleniyor. Oysa karın germe ameliyatı hamile kalmaya engel olmadığı gibi gebelikte karnın büyümesini de asla etkilemez. Bu nedenle ileride gebelik planlayanlar da hiç tereddüt etmeden karın germe ameliyatı olabilir. Fakat gebelik sonrasında elbette karında yeniden bir sarkma meydana gelebileceği de unutulmamalıdır. Eğer çok yakında bir zamanda, 1 yıl sonrasında gebelik planlanıyorsa, karın germe ameliyatının doğum sonrasına ertelenmesi daha mantıklı bir seçim olacaktır. Doğumdan sonra kişinin kilo vermesi sonrasında karın germe ameliyatı yapılması önerilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Neler?
Cerrahi operasyonların tamamı kendi içerisinde bazı riskler taşır. Karın germe ameliyatı da cerrahi bir operasyon olduğundan elbette bazı riskleri beraberinde getirir. Karın germe ya da mini karın germe ameliyatının risklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anesteziye bağlı olarak oluşan riskler
 • Kesi bölgesinde enfeksiyon
 • Müdahale edilen bölgede kan ya da sıvı birikmesi
 • Kan pıhtı atması
 • Kötü yara iyileşmesi

Tüm bu risklerin gerçekleşme olasılığı düşük de olsa, hem alınan önlemler hem de riskin gerçekleşmesi halinde yapılan müdahaleler ile giderilebiliyor. Örneğin enfeksiyon gelişmesi durumunda ilaç kullanımı ile enfeksiyon ortada kaldırılabilir. Ameliyat bölgesinde sıvı ya da kan birikmesi ise dren takılması ile önlem alınan bir risktir. Buna karşın gelişmesi durumunda ise yeniden hastaya müdahale edilebiliyor.

Emboli yani kan pıhtısı atma genellikle yaşı ilerleye hastalarda görülüyor. Hayati tehlike de doğurabilen bu komplikasyon ilaç kullanımı ya da varis çorabı kullanılması gibi çeşitli müdahaleler ile giderilebilir. Zira ameliyattan belirli bir süre geçtikten sonra hastanın yürütülmesi de aslında emboli riskini düşürmek için yapılan bir aktivitedir.

Kötü yara iyileşmesi sadece beraberinde kötü bir yara izini getirir. Sigara içen kişiler ise bazı sistemik hastalıkları olan kişilerde görülen kötü yara iyileşmesi, yara izine daha sonra yeniden müdahale edilmesini beraberinde getirebilir. Ancak gelişen teknoloji ve yeni estetik teknikler sayesinde bu sorun da ortadan kaldırılabiliyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (51 oy, ortalama: 4,82 / 5)
Loading...

sizden gelen yorumlar

 • Gülizar Bakan

  Merhaba Doğumdan sonra karın bölgemde sarkma oldu .Karnımın görüntüsünden hiç memnun değilim.En kısa sürede işlem yaptırmak istiyorum.Bilgi alabilirmiyim

  Puan:
  0
 • Gülizar Bakan

  Merhabalar.Ben dişlerime beyazlatma yaptırmak istiyorum fakat yaşım 16. Yapılabilir mi?

  Puan:
  0
 • Fadime uysal

  Merhaba 2 doğum yaptım karnımda çok sarkma var .Bu ameliyatı olmak istiyorum ama korkularım var . Ameliyat esnasında herhangi bir sorun olur mu tekrar doğum yapabilirmiyim kaç gün hastanede kalmam gerekiyor. Bilgi verirmisiniz.

  Puan:
  0
 • Hande L.

  Merhaba 125 kılodan 70 kıloya düştüm kollarımda ve karın bolgemde sarkmalar var. Ameliyat olmak istiyorum .28 yaşındayım bana yardımcı olurmusunuz. Ikı ameliyat aynı anda olur mu herhangı bir zararı var mı . En kısa sürede cevap bekliyorum

  Puan:
  0
 • Hatice

  Ben bir yıl önce karın germe estetiği oldum sizde size teşekkür etmek için yazıyorum herşey o kadar kolay oldu ki hayatıma yeniden kavuşmuş gibi hissediyorum ellerinize sağlık sizi herkese referans olarak söylüyorum herşey için çok teşekkür ederim.

  Puan:
  5
 • Tülay

  merhaba ben tam 9 ay önce bu operayonu geçirdim gerçekten estetik konusunda tüm kadınların gözü kapalı gidebilirler sonuç hayal ettiğimin çok çok üstündeydi çok başarılılar herkese tavsiye ediyorum.

  merhaba ben tam 9 ay önce bu operayonu geçirdim gerçekten estetik konusunda tüm kadınların gözü kapalı gidebilirler sonuç hayal ettiğimin çok çok üstündeydi çok başarılılar herkese tavsiye ediyorum.

  Puan:
  5
 • Gönul B.

  slm, ben meme dikleşitme, protez ve karın amiliyatı olmayı düşünüyorum. Bu konuda bilgi almak istiyorum ve hangi doktorun uyguladığını öğrenmek istiyorum.

  Sağliklı günler

  Puan:
  0
 • sukran s.

  ben hollandada yasiyorum karin germe ve yag alma fiyatini sorcaktim aceba ne kadar

  Puan:
  0
 • Ayse C.

  Merhaba Migde ameliyatiylan 136 kılodan 80 kıloya düştüm kollarımda ve karın bolgemde sarkmalar var. Ameliyat olmak istiyorum .23 yaşındayım bana yardımcı olurmusunuz. Ikı ameliyat aynı anda olur mu herhangı bir zararı var mı . En kısa sürede cevap bekliyorum. Tessekürler

  Puan:
  5
 • Hicran kus

  Ben 3 dogum ettim karnimda sarkma çatlak bi hayli var.kendimde yurt disinda kaliyorum. Kalma süresi fiyat merak ediyorum bilgilendirirseniz sevinirim

  Puan:
  0

Bir Cevap Yazın

WhatsApp ile Sor